حمله وحشیانه تروریست ‌های اسلامیحمله در حمص: دمشق “جنایت های تروریستی” را که بیش از ۸۰ کشته برجای گذاشت محکوم می کند و با حملات به گروه های مسلح پاسخ می دهد.
نوشته کارین لوکفلد، دمشق
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

هدف حمله تروریستی، مراسم فارغ‌التحصیلی دوره افسری در آکادمی نظامی حمص بود. در حمله پهپادی در این شهر سوریه روز پنجشنبه، ۸۹ نفر کشته شدند، از جمله ۳۱ زن و پنج کودک. وزارت بهداشت سوریه در دمشق روز جمعه صبح اعلام کرد که تعداد مجروحان، که برخی از آنها به شدت زخمی شده‌اند، به ۲۷۷ نفر می‌رسد.

صدها نفر صبح روز پنجشنبه در محوطه آکادمی نظامی جمع شده بودند تا فارغ‌التحصیلی دوره افسری را جشن بگیرند. علاوه بر دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل، سربازان و افسران، خانواده‌های اعضای جوان فارغ‌التحصیل نیز حضور داشتند. در ساعت ۱۲:۳۰ پس از پایان رسمی مراسم، میدان مقابل صحنه با افرادی که عکس‌های یادگاری می‌گرفتند، پر شده بود. به گفته شاهدان عینی، در این زمان یک پهپاد به جمعیت حاضر برخورد کرد و بلافاصله تعداد زیادی از حاضران را کشت.

هنوز جزئیات دقیق حادثه تایید نشده است، اما فیلم‌های تلفن همراه شاهدان عینی، اجساد سوخته را مقابل صحنه و ده‌ها نفر را که مرده یا با جراحات شدید بر روی زمین افتاده‌اند، نشان می‌دهد. افراد آسیب‌دیده سعی می‌کنند کمک کنند و در پس‌زمینه، انفجارهایی شبیه به آتش‌بازی شنیده می‌شود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این حمله توسط یک سلاح سرگردان (Loitering Weapon) انجام شده است که توسط شرکت تسلیحاتی آلمانی راین‌متال نیز تولید می‌شود. این پهپاد سبک‌وزن می‌تواند چندین ساعت و مسافت‌های طولانی پرواز کند و بدون اینکه دیده شود، بر فراز هدف بچرخد. این دستگاه مجهز به دوربین متحرکی است که تصاویر هدف را به مرکز کنترل ارسال می‌کند. با دستور مرکز، پهپاد با مهمات خود – بمب‌های ساده یا قوطی‌هایی با تعداد زیادی گلوله – به سمت هدف سقوط کرده و منفجر می‌شود. این دستگاه همچنین به عنوان “پهپاد کامیکازه” شناخته می‌شود.
وزارت امور خارجه دمشق این «جنایت تروریستی خائنانه» را محکوم کرد. مقامات سوری اعلام کردند حمله پهپادی «بخشی از حملات وحشیانه گروه‌های تروریستی است که توسط اشغالگران آمریکایی حمایت می‌شوند تا اوضاع سوریه را بی‌ثبات کنند». آنها از سازمان ملل و شورای امنیت سازمان ملل خواستند این حمله را محکوم کنند.

در شب جمعه، ارتش سوریه با حملات شدیدی به مواضع گروه‌های مسلح مختلف در مرز ترکیه و سوریه در نزدیکی جیش‌الشغور در شمال استان ادلب واکنش نشان داد. هدف این حملات، به گفته گزارش‌ها، مقرهای حزب ترکستان اسلامی، حیات تحریر الشام و انصار التوادید بود که از سال ۲۰۱۱ تحت نام‌های مختلف جنگیده‌اند و سیاست سخت‌گیرانه مذهبی-اسلامی خود را علیه غیرمسلمانان دنبال می‌کنند.

شبکه خبری لبنانی المیادین به نقل از «منابع معتبر» نامشخص گزارش داد که پهپادها حدود سه ماه پیش به جنگجویان تحویل داده شده‌اند و فرانسه فناوری آن را تأمین کرده است. تأیید رسمی این گزارش وجود ندارد.

خبرگزاری ترکیه‌ای آناتولی روز جمعه از کشته شدن پنج غیرنظامی در حملات ارتش سوریه به جیش‌الشغور و اریحا (شمال غرب ادلب) خبر داد. همچنین گفته شد که ۳۸ نفر زخمی شده‌اند. طبق گزارش آناتولی که به «کلاه سفیدها» اشاره می‌کند، یک کودک و یک زن نیز کشته شدند و هشت کودک و هشت زن نیز که به بیمارستان‌های نزدیک منتقل شدند، زخمی شدند.
صبح جمعه، حملات انتقام‌جویانه گروه‌های مسلح از شمال غربی ادلب به روستای نوبل، غرب حلب گزارش شد. این روستا تحت کنترل دولت سوریه است. در همین زمان، ۲۸ دانشجوی نظامی کشته شده به خانواده‌هایشان در بیمارستان نظامی حمص تحویل داده شدند. در مراسم تدفین، وزیر دفاع سوریه، علی عباس، گفت «این بهایی است که سوریه آن را برای حفظ آبرو و عزت کشور خود می‌پردازد. خدا رحمت کند شهدای ما را.»

پیام‌های تسلیت از ایران، حزب‌الله لبنان، امارات متحده عربی، روسیه، بلاروس و ونزوئلا به سوریه ارسال شد. نماینده ویژه سازمان ملل برای سوریه، گیر ا. پدرسن، از افزایش خشونت در سوریه «عمیقاً نگران» ابراز نگرانی کرد. او از همه طرف‌ها خواست که خویشتنداری کنند. اگر مسیر تعیین‌شده توسط سازمان ملل مطابق با قطعنامه شورای امنیت ۲۲۵۴ طی نشود، اوضاع کشور وخیم‌تر می‌شود.