بحث و جدل سردبیر یونگه ولت با پوتین در مجمع والدایترجمه مجله هفته

سردبیر روزنامه محبوب مارکسیستی«یونگه ولت» آلمان، اشتفان هوت، سوال دشواری در مورد روابط روسیه با حزب راست افراطی آلمانی آلترناتیو برای آلمان AfD از ولادیمیر پوتین پرسید. پاسخ رئیس‌جمهور روسیه برای پرسشگر کمی تندتر از حد انتظار بود.

در بحث پایانی رئیس‌جمهور روسیه ولادیمیر پوتین در مجمع والدای امسال، گفتگوی قابل توجهی بین او و یک روزنامه‌نگار آلمانی صورت گرفت. “من از آلمان آمده‌ام و اسمم اشتفان هوت است”، سردبیر روزنامه چپ‌گرای دنیای جوان «یونگه ولت» هستم. سوال او از پوتین شبیه یک سخنرانی کوتاه بود که در آن او توجه رئیس‌جمهور روسیه را به یک تناقض ادعایی در سیاست خارجی روسیه درباره آلمان جلب کرد: هدف اعلام‌شده روسیه در اوکراین، مبارزه نظامی با نازیسم، و روابط دولت روسیه با AfD.

او تاکید کرد که این حزب آلمانی اساساً نژادپرست است و نسبت به مردم روسیه که در یک کشور چند ملیتی زندگی می کنند، همدردی ندارد. “من می خواهم بفهمم که شما و دولت شما چه امیدی به روابط با احزاب دیگر از این دست بسته است؟”، هوت پرسید. “آیا از این آگاه هستید که نیروهای ضد فاشیست اروپایی از سیاست (در اوکراین) و اقدامات روسیه را حمایت نمی کنند؟”

پوتین اما قبل از اینکه پاسخی دهد، دو بار از خبرنگار سوال کرد و از او مدرکی برای موضع فاشیستی AfD خواست.
هوت به دیدار رئیس‌حزب AfD تینو کروپالا با سرگئی لاوروف در سال ۲۰۲۰ اشاره کرد و به عنوان مدرکی برای نزدیکی به نازیسم به رئیس حزب در ایالت زاکسن بیورن هوکه اشاره کرد. او ریشه عمیقی در محیط فاشیستی دارد و در کنار راست‌گرایان در مراسم یادبود ۱۳ فوریه، سالگرد بمباران درسدن توسط بریتانیا در جنگ دوم جهانی شرکت کرد.

پوتین ابتدا این را امر مثبتی خواند که خبرنگار خودش اهداف روسیه در اوکراین را ذکر کرده است، یعنی انحراف سیستم سیاسی اوکراین. سپس او به استدلال نظراتش به رسوایی همه‌گیر در پارلمان کانادا اشاره کرد:

“رئیس‌جمهور اوکراین ایستاده و برای یک نازی دست میزند که یهودیان، لهستانی‌ها و روس‌ها را کشته است. آیا این نشانه‌ای از این نیست که سیستمی در اوکراین شکل گرفته است که ما می‌توانیم به حق آن را فاشیستی بنامیم؟”
پوتین تأکید کرد که یاروسلاو هونکا، کسی که مورد تشویق قرار گرفت، یک نازی واقعی بود، یک سرباز سابق اس‌اس. سپس او پرسید: “آیا این به ما اجازه نمی‌دهد که از «نازی‌زدایی» صحبت کنیم؟” او پاسخ ممکن روزنامه‌نگار را که این تنها یک رئیس‌جمهور بود، اما کل کشور نبود، رد کرد. “من به شما می‌گویم، شما کسانی را که با عناصر فاشیستی تظاهرات کرده‌اند ذکر کرده‌اید. آیا کل حزب در چنین تظاهراتی شرکت می‌کند؟ قطعاً نه،” پوتین با لحن که تندی گفت در آن موج میزد گفت که روسیه “هر چیزی را که پرونازیستی و فاشیستی است” به شدت محکوم می‌کند. سپس لحن او دیپلماتیک شد:

“هر چیزی که این ویژگی‌ها را ندارد و برعکس، بر حفظ روابط با ما متمرکز است، از سوی ما حمایت می‌شود.”

در پایان پاسخ طولانی خود، پوتین به سوقصد احتمالی تينو کروپالا پرداخت. او دوباره لحن تند خود را به کار برد:

“تا آنجا که من می‌دانم، در آلمان به یک سیاستمدار ارشد حزب AfD حمله شده است. درست همین حالا، در جریان انتخابات. آیا این بدان معناست که نمایندگان این حزب به روش‌های نازی متوسل می‌شوند؟ یا اینکه این روش‌ها علیه AfD اعمال می‌شود روش های مشابه است؟ این سؤال بزرگی است که پژوهشگران باید به آن پاسخ دهند.”

در این لحظه، پوتین دوباره به سؤال کننده اشاره کرد: “شاید شما بتوانید به این موضوع رسیدگی کنید یا جامعه گسترده فدرال آلمان.” او این را با صدای بلند و قاطع گفت. در پایان، رئیس‌جمهور روسیه بار دیگر تأکید کرد که روابط با نیروهایی در آلمان که به بازسازی روابط علاقه‌مند هستند، برای روسیه بسیار مهم است:

“همه چیزهایی که به احیای و حفظ روابط با ما معطوف است، از سوی ما حمایت می‌شود. و این می‌تواند نور در انتهای تونل روابط امروز ما را به ارمغان بیاورد.”

سپس، از طریق مجری برنامه سؤال سردبیر یونگه ولت به طور غیرمستقیم دوباره به عرصه گفتکو بازگشت، زمانی که مجری از پوتین در مورد نظر او در مورد حذف گرهارد شرودر در جشن‌های روز وحدت آلمان پرسید. پوتین گفت که تعداد دوستان او در آلمان به طور فزاینده‌ای در حال افزایش است. مجری، فدور لوکیانوف، پرسید: “آیا این تعداد از طریق کسانی که استفان (هوت) در مورد آنها صحبت کرد، افزایش نمی‌یابد؟”

پوتین پاسخ داد: “این مهم نیست. این تعداد از طریق افرادی افزایش می‌یابد که منافع ملت خود را دنبال می‌کنند و نمی‌خواهند منافع خارجی را تأمین کنند.”