اسرائیل در بازپس گیری قره باغ کوهستانی به آذربایجان کمک کرده

گزارش: اسرائیل در بازپس گیری قره باغ کوهستانی به آذربایجان کمک نظامی کرده است

ترجمه حمید علوی

مقامات و کارشناسان می گویند اسرائیل مخفیانه از حمله آذربایجان برای تصرف قره باغ کوهستانی حمایت کرده است و تل آویو پیش از حمله به قره باغ کوهستانی، سلاح های قدرتمندی را در اختیار دولت باکو قرار داده است.

تنها چند هفته قبل از اینکه آذربایجان حمله ۲۴ ساعته خود را در ۱۹ سپتامبر آغاز کند، هواپیماهای باری نظامی آذربایجان بارها و بارها بین یک پایگاه هوایی در جنوب اسرائیل و یک فرودگاه در نزدیکی قره باغ کوهستانی پرواز کرده بودند، با وجود اینکه دولت های غربی در آن زمان برای مذاکرات صلح تلاش می کردند.
این پروازها مقامات ارمنی در ایروان را که مدتهاست به اتحاد استراتژیک بین اسرائیل و آذربایجان مشکوک هستند، نگران کرد و آنها توجه دیگر کشورها را به جاه طلبی های اسرائیل در منطقه جنوب قفقاز جلب کردند.

ارمان اکوپیان، سفیر ارمنستان در اسرائیل به آسوشیتدپرس گفت: “ما بسیار نگران هستیم که سلاح های اسرائیلی به سمت مردم ما شلیک شده است.” اکوپیان در یک تبادل دیپلماتیک زنده گفت که نگرانی خود را به سیاستمداران و قانونگذاران اسرائیلی در مورد محموله های تسلیحاتی اسرائیل در هفته های اخیر ابراز کرده است.

«من نمیفهمم چرا اسرائیل نباید بتواند حداقل نگرانی خود را در مورد سرنوشت افرادی که از خانه هایشان اواره شده اند ابراز کند.» (سفیر ارمنستان خنگ است، اسرائیل ده ها سال است میلیونها نفر را آواره کرده و کک‌ش هم نمی‌گزد حالا چرا باید برای ارامنه دلش بسوزد؟)

وزارت امور خارجه و دفاع اسرائیل از اظهار نظر در مورد استفاده از سلاح های اسرائیلی در قره باغ کوهستانی یا نگرانی های ارمنی ها در مورد مشارکت نظامی با آذربایجان خودداری کرد. در ماه ژوئیه، یواو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل از باکو، پایتخت آذربایجان بازدید کرد و در آنجا همکاری نظامی و “مبارزه مشترک با تروریسم” را ستود.

آذربایجان از دیرباز به ایران، همسایه مسلمان شیعه خود در دریای خزر مشکوک بوده و از حمایت این کشور از ارمنستان مسیحی ناراضی است. ایران آذربایجان را به میزبانی پایگاهی برای عملیات اطلاعاتی اسرائیل علیه این کشور متهم کرده است – اتهامی که آذربایجان و اسرائیل آن را رد می کنند.