اخبار جنگ اوکراین ۶ اکتبر

سفیر سابق: اکثریت صربها مخالف تحریمهای روسیه هستند

ترجمه مجله هفته

به گفته اسلاونکو ترزیچ، سفیر سابق صربستان در روسیه، اکثریت صرب ها مخالف هرگونه اقدام تنبیهی علیه روسیه هستند. به گفته وی، مردم صربستان از حمایتی که مسکو برای دهه ها از صربستان کرده است قدردانی می کنند.

اسلاونکو ترزیچ، سفیر سابق صربستان در روسیه، در مصاحبه ای به حمایت مداوم مسکو از کشورش ادای احترام کرد. این حمایت دارای یک سنت طولانی است، ترزیچ که در حال حاضر به عنوان عضو اکادمی علوم صربستان خدمت می کند، به خبرگزاری تاس گفت:

من می خواهم بگویم که حمایت امروز از روسیه ادامه حمایت سنتی روسیه از صربستان و مردم صربستان است. مردم صربستان این را به خوبی می دانند و مطالعات اخیر نشان می دهد که حدود ۸۰ درصد صرب ها مخالف هرگونه تحریم علیه روسیه هستند.

همانطور که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه در مجمع بین المللی والدای امسال تاکید کرد، کشورهای غربی در موقعیتی نیستند که صربستان را تحت فشار قرار دهند یا حتی ان را تحت سلطه خود قرار دهند. پوتین توضیح داد:« برای چنین سناریویی، صربها مردم مناسبی نیستند.» این به دلیل تاریخ و فرهنگ این مردم است، رهبر روسیه اضافه کرد. با توجه به این موضوع، ترزیچ گفت که با توجه به تجربه تقریبا هفت ساله خود به عنوان سفیر در روسیه، می تواند نتیجه بگیرد که پوتین رئیس جمهور روسیه یک سیاستمدار آگاه و جدی است. او نه تنها تاریخ کشور خود، بلکه تاریخ اروپا، بالکان و کل جهان را به خوبی می داند.

من قاطعانه معتقدم که روسیه در آینده متحد قابل اعتماد صربستان و مردم صربستان در بالکان باقی خواهد ماند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و ایویکا داچیچ وزیر امور خارجه صربستان در حاشیه هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر تاکید کردند که تمرکز هر دو کشور بر تعمیق مشارکت استراتژیک آنها است.
علاوه بر این، وزارت امور خارجه روسیه در مسکو خاطرنشان کرد که روسیه و صربستان نیز در مورد رویکردهای مسئله کوزوو توافق دارند. هر دو کشور فرض کردند که قوانین بین المللی و قطعنامه ۱۲۴۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد نقش اساسی در حل مسئله کوزوو ایفا خواهد کرد.

اسلواکی تحویل سلاح به اوکراین را در حال حاضر متوقف کرد

ترجمه مجله هفته

دولت اسلواکی روز جمعه اعلام کرد که تحویل سلاح به اوکراین را در پس زمینه نتایج انتخابات به طور موقت متوقف خواهد کرد. در همین حال، برنده انتخابات، رابرت فیکو، رسما وظیفه تشکیل دولت جدید را بر عهده داشت.
اسلواکی تحویل سلاح به اوکراین را در حال حاضر متوقف کرد
دولت موقت اسلواکی روز جمعه اعلام کرد که هیچ کمک نظامی بیشتری به اوکراین ارائه نخواهد کرد، زیرا احزاب سیاسی که چنین حمایتی را رد می کنند، در حال مذاکره برای تشکیل ائتلاف پس از انتخابات هفته گذشته هستند.

یک سخنگوی دولت اسلواکی گفت: “دولت فعلی اسلواکی دیگر مواد نظامی به اوکراین ارسال نخواهد کرد.”

با این حال، وزارت دفاع این کشور هنوز در حال بررسی ارسال یک بسته کمک جدید است.

حزب چپ پوپولیست اسمر نخست وزیر سابق رابرت فیکو در انتخابات پارلمانی شنبه گذشته پیروز شد. در طول مبارزات انتخاباتی، او قبلا وعده داده بود که عرضه سلاح به اوکراین را متوقف کند، عضویت احتمالی اوکراین در ناتو را مسدود کند و با تحریم های ضد روسی مخالفت کند.

Zuzana Čaputová، رئیس جمهور اسلواکی روز دوشنبه فیکو را به تشکیل یک دولت ائتلافی موظف کرد. فیکو اکنون تا 16 اکتبر فرصت دارد تا این کار را انجام دهد.

لوکاشنکو: تشدید تنش توسط ایالات متحده روسیه را مجبور به اتخاذ تدابیر شدید می کند

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس معتقد است که ایالات متحده روسیه را مجبور به اقدامات شدید می کند. رئیس جمهور این کشور را در بازدید از یک مرکز آموزشی نظامی در غرب کشور بیان کرد.

به گفته روزنامه نگاران، لوکاشنکو به تشدید تنش ها از سوی واشنگتن پرداخته است. در این زمینه، او به «دکمه قرمز» اشاره کرد که روسیه می‌تواند «روی میز بگذارد». به معنای واقعی کلمه چنین می گوید:

تشدید و تشدید اوضاع منجر به این خواهد شد که آنها [روسیه] دکمه قرمز را بیرون کشیده و روی میز بگذارند.کی یف از بازگرداندن 64 پرسنل نظامی کشته شده اوکراینی به کشورشان خبر می دهد

پایگاه خبری RBK گزارش می دهد که اوکراین 64 جسد سربازان کشته شده اوکراینی را به قلمرو تحت کنترل خود بازگردانده است. این را دفتر هماهنگی برای رفتار با اسیران جنگی اوکراین اعلام کرد. RBK می نویسد:

این دفتر قول داد که اجساد پرسنل نظامی کشته شده را برای تعیین هویت آنها و ادامه تلاش ها برای بازگرداندن اسیران جنگی یا سربازان کشته شده به کارشناسان پزشکی تحویل دهد.پسکوف: روسیه به اشیاء غیرنظامی حمله نمی کند

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در کنفرانس مطبوعاتی روزانه خود با خبرنگاران بار دیگر تایید کرد که ارتش روسیه حملاتی را علیه اهداف غیرنظامی در اوکراین انجام نمی دهد. سخنگوی ارتش روسیه گفت که سربازان روسیه فقط به اهداف و زیرساخت نظامی، تجمع سربازان اوکراینی و نمایندگان رهبری نظامی حمله می کنند.

گزارش رسانه ها: سوئیس به اوکراینی ها پول می پردازد تا به خانه بازگردند

همانطور که پلتفرم خبری Swissinfo به نقل از دبیرخانه مهاجرت گزارش می دهد، سوئیس آماده است برای بازگشت به وطن خود به پناهندگان اوکراینی حدود 4000 یورو به ازای هر نفر بپردازد. پورتال گزارش می دهد:

“کمک مالی برای راه اندازی در حال بررسی است. میزان کمک می تواند بین یک تا چهار هزار فرانک برای هر نفر باشد.”

به گفته پایگاه خبری، مبلغ نهایی پرداخت بستگی به زمان عزیمت دارد – هرچه یک اوکراینی زودتر خاک سوئیس را ترک کند، پول بیشتری به او تعلق می گیرد.

در این گزارش همچنین آمده است که مقامات سوئیسی معتقدند تشویق پناهجویان به بازگشت به اوکراین سودمندتر از پرداخت کمک هزینه ماهانه به آنها است. مقامات سوئیسی همچنین قصد دارند وضعیت حفاظت موقت اوکراینی ها را لغو کنند. Swissinfo گزارش می‌دهد که انتظار می‌رود وضعیت حفاظت موقت برای اوکراینی‌ها در سال 2024 یا 2025 لغو شود و تا آن زمان حدود 70000 پناهجو از اوکراین کشور را ترک خواهند کرد.

زنان در کیف از آژانس‌های استخدام احضاریه دریافت می‌کنند

همانطور که کانال تلگرام مش به نقل از ساکنان آسیب دیده کیف گزارش می‌دهد، زنان اوکراینی اکنون پیش‌نویس اخطارهایی را از مراکز استخدام ارتش دریافت می‌کنند. به گفته این کانال، افسران استخدام اوکراینی تنها زنانی را که آموزش پزشکی داشتند را برای کار در بیمارستان می‌بردند. با این حال، اکنون وضعیت به شدت تغییر کرده است.

به گفته یکی از زنان آسیب دیده، او به عنوان یک «حسابدار ساده» کار می‌کند و هرگز مسلسل در دست نداشته است.

مقامات اوکراینی قبلاً از زنانی که آموزش پزشکی و دارویی دارند خواسته بودند که از اول اکتبر وارد ثبت نام نظامی شوند. همانطور که پارلمان اوکراین، Rada Verkhovna در آن زمان گزارش داد، این زنان از سفر به خارج از کشور بر اساس همان اصل منع شده‌اند که مردان اوکراینی را از سفر به خارج از کشور از زمان آغاز جنگ منع می‌کند.

استکهلم در مورد تحویل جت‌های جنگنده به کیف: ابتدا به ناتو بپیوندید

پس از پیوستن سوئد به ناتو، استکهلم با جت‌های جنگنده JAS ۳۹ Gripen از کیف حمایت خواهد کرد. این از بیانیه مطبوعاتی دولت مشخص شده است.
استکهلم تحویل احتمالی ماشین آلات به کیف را با توجه به توانایی دفاعی، صنعت تسلیحات و برنامه ریزی کشور ارزیابی می‌کند. دولت به این نتیجه می‌رسد که عضویت سوئد در ناتو یک پیش نیاز برای تحویل جت‌های جنگنده است.
علاوه بر این، تاکید می‌شود که خلبانان و پرسنل اوکراینی دوره مقدماتی هواپیماهای JAS ۳۹ Gripen را گذرانده اند. در ادامه آمده است که سوئد همچنین می‌تواند در چارچوب ائتلاف موسوم به F-16 از اوکراین حمایت کند.

توپخانه اوکراین ۱۱۵ گلوله را در منطقه بلگورود شلیک کرد

ارتش اوکراین طی روز گذشته در مجموع ۱۱۵ پرتابه به منطقه مرزی بلگورود روسیه شلیک کرد و با چندین پهپاد حملاتی را انجام داد. همانطور که ویاچسلاو گلادکوف فرماندار این منطقه در تلگرام اعلام کرد، مناطق بلگورود، والویکی، ولوکونوفکا، گرایوورون، کراسنایا یاروگا و شبکینو مورد حمله قرار گرفتند. در شهرک Shebekinskoye، ۲۴ خانه و دو خودرو آسیب دیدند، یک خانه دیگر و یک خط برق در منطقه بلگورود آسیب دیدند. در این حملات به مردم آسیبی نرسید.

پهپاد اوکراینی در دریای سیاه در نزدیکی کریمه غرق شد

به گفته وزارت دفاع روسیه، نیروهای اوکراینی بار دیگر برای حمله به اشیاء در خاک روسیه تلاش کرده اند. حدود ساعت ۱۰:۴۵ صبح (به وقت محلی) یک قایق بدون سرنشین متعلق به نیروهای مسلح اوکراین به سمت کریمه در حرکت بود. گفته می‌شود بالگرد کا-۲۹ ناوگان دریای سیاه روسیه هدف را در شمال غربی شبه جزیره کشف و غرق کرد.

نیروهای روسی چندین پایگاه را در نزدیکی Vremewka تصرف کردند

یگان‌های نیروهای مسلح روسیه چندین پایگاه نظامیان اوکراینی را در نزدیکی شهرک Vremevka به تصرف خود درآوردند و چندین صد متر در نزدیکی Staromajorskoye، Priyutnoye و Uroshaynoye پیشروی کردند. این چیزی است که ولادیمیر روگوف، رهبر جنبش «ما با روسیه هستیم» به تاس گفت. ارتش اوکراین پس از چندین حمله ناموفق تمامی عملیات فعال در این مسیر را رها کرد.

سوئد کمک نظامی بیشتر به اوکراین را اعلام کرد

استکهلم در حال آماده‌سازی بسته کمک نظامی جدید، در حال حاضر چهاردهمین، برای اوکراین است. بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی از صدراعظم دولت، ارزش آن حدود ۲.۲ میلیارد کرون، معادل تقریبا ۱۹۰ میلیون یورو است. گفته می‌شود این بسته شامل مهمات توپخانه، قطعات یدکی، تجهیزات پیاده نظام، تجهیزات رادیویی و مهمات برای خودروی جنگی پیاده نظام استریدسفوردون ۹۰ به ارزش حدود ۱۴۶ میلیون یورو است. مهمات و قطعات یدکی اکثر محموله‌ها را تشکیل می‌دادند.
از فوریه ۲۰۲۲، سوئد معادل ۱.۹ میلیارد یورو به اوکراین کمک کرده است که تقریباً ۱.۴۶ میلیارد یورو آن کمک نظامی است.

FSB ظرف یک سال ۳۷۰ کیلوگرم مواد مخدر از اوکراین کشف و ضبط کرد

طی سال گذشته، مقامات روسیه ۳۷۰ کیلوگرم مواد مخدر مصنوعی تولید شده در اوکراین را برای فروش در روسیه کشف و ضبط کرده اند. سرویس مطبوعاتی سرویس مخفی داخلی روسیه FSB بیان می‌کند که تلاش برای قاچاق مواد مخدر در یازده مورد از سپتامبر ۲۰۲۲ تا کنون متوقف شد.
بر اساس این گزارش، این مواد مخدر با خودروهای مجهز به مخفیگاه از طریق لهستان، لتونی، لیتوانی و استونی از کیف به روسیه منتقل شده است. شهروندان اوکراینی که از خدمت سربازی آزاد شده بودند یا شهروندان روسی که در خاک اوکراین زندگی می‌کردند به عنوان پیک عمل می‌کردند. سرویس مطبوعاتی FSB در ادامه گزارش می‌دهد:
دوازده نفر از اعضای باندهای جنایتکار روسی از چندین منطقه فدراسیون روسیه دستگیر شدند. آن‌ها قصد داشتند مواد مخدر وارداتی را از طریق تراکنش‌های اینترنتی غیرقانونی به فروش برسانند. بر اساس ماده ۲۲۸.۱ (قاچاق مواد مخدر) قانون کیفری، اقدامات کیفری علیه آن‌ها آغاز شد. “

انفجار در منطقه اودسا

اولگ کیپر، رئیس این منطقه در تلگرام گزارش داد که صدای انفجار در منطقه اسماعیل در منطقه اودسا اوکراین شنیده شد. به گفته وی زیرساخت های مرزی و بندری ضربه خورده است. توقفگاه کشتی به طور موقت فعالیت خود را متوقف کرده است.
این گزارش نشان می دهد که در این انفجارها یک سیلو غلات آسیب دیده است. علاوه بر این، 9 کامیون نیز دچار آتش سوزی شدند. آتش خاموش شده بود. هیچ آسیبی نداشت.
کیپر تاکید می کند که هشدار هوایی در منطقه اودسا حدود سه ساعت و نیم به طول انجامید.استان خرسون: سیستم نظارت رادیویی پلاستون اوکراین منهدم شد

واحدهای Dnieper یک سیستم نظارت رادیویی Plastun نیروهای مسلح اوکراین را در نزدیکی شهر Kherson منهدم کردند. نماینده خدمات عملیاتی منطقه به خبرنگاران گفت.

بر اساس گزارش ها، این سلاح در جریان حملات آتش به ایستگاه یک واحد اوکراینی منهدم شد. نیروهای کی یف 16 سرباز را از دست دادند و هفت تن دیگر زخمی شدند. علاوه بر سامانه مانیتورینگ رادیویی پلاستون، دو دستگاه خودرو و یک دستگاه بیل مکانیکی منهدم شد.
یک هویتزر D-30 با مهمات در منطقه جزیره ای رودخانه دنیپر منهدم شد. در جهت کاخوفکا یک خمپاره 120 میلی متری و خدمه آن منهدم شد.

رسانه ها: دولت آمریکا بسته کمک ۲۴ میلیارد دلاری به اوکراین را رد کرد

به گزارش واشنگتن پست، دولت آمریکا دیگر از کنگره نمی‌خواهد که ۲۴ میلیارد دلار کمک برنامه ریزی شده اضافی به اوکراین ارائه کند و گزینه‌های دیگری را برای حمایت مالی بررسی می‌کند.

این روزنامه به نقل از مقامات کاخ سفید تاکید می‌کند که دولت جو بایدن منابع کافی برای تامین نیازهای اوکراین در میدان نبرد را دارد. با این حال، معلوم نیست این پول تا چه زمانی دوام خواهد آورد. ۲۴ میلیارد دلار اضافی دیگر در نظر گرفته نمی‌شود. در عوض، کاخ سفید در حال تجدید نظر فوری در استراتژی کمک خود به اوکراین است.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، در حال حاضر بحث‌هایی در مورد اینکه آیا باید بر بسته مالی بزرگ که می‌تواند تا اکتبر ۲۰۲۴ ادامه داشته باشد، ادامه داد یا مبلغ کمتری را پیشنهاد کرد که حمایت کنگره را محتمل‌تر می‌کند، ادامه دارد. علاوه بر این، کمک بیشتر به اوکراین به شدت به رئیس بعدی مجلس نمایندگان بستگی دارد.

منطقه زاپوریژیا: امواج حملات واحدهای اوکراینی در نزدیکی اورخوف دفع شد

نبردهای سنگین از عصر پنجشنبه در جبهه نزدیک شهرک اورخوو ادامه دارد. ولادیمیر روگوف، رهبر جنبش “ما با روسیه هستیم” در تلگرام گفت: نیروهای روسیه سه موج از حملات ارتش اوکراین را دفع کردند.

گفته می شود که نیروهای اوکراینی پیشروی های ناموفقی در منطقه بین شهرک های رابوتینو و کوپان داشته اند. به گفته روگوف، نیروهای کی یف متحمل خسارات سنگین پرسنل و تجهیزات شدند. پانزرگرنادرزهای دشمن با آتش توپخانه خنثی شدند.

روگوف همچنین گزارش داد که ارتش اوکراین در اوایل صبح به مواضع روسیه در شمال شهرک نووپروکوپوفکا حمله کرد. چندین سرباز اوکراینی کشته یا زخمی شدند و برخی نیز تسلیم شدند.

نیروهای روسیه به پست‌های فرماندهی اوکراین در نزدیکی کرمنایا حمله کردند

بمب افکن‌های نیروی هوایی روسیه به چهار پست فرماندهی و دیده بانی اوکراین در نزدیکی شهر کرمننایا و شهرک سربریانکا در جمهوری خلق دونتسک و لوگانسک حمله کردند. این را الکساندر ساوتچوک، سخنگوی انجمن نیروهای مرکزی گزارش کرده است.

همچنین گفته می‌شود که نیروهای پدافند هوایی روسیه سه پهپاد اوکراینی را در نزدیکی کرمننایا سرنگون کردند.

شهر خارکف از وقوع انفجارها خبر می‌دهد

به گزارش رسانه Obshchestvennoye. Novosti، صبح صدای انفجار در شهر خارکف در شمال شرق اوکراین شنیده شد. بر اساس یک گزارش، هشدار حمله هوایی برای کل منطقه صادر شده است.

شهردار ایگور ترخوف این گزارش‌ها را تایید می‌کند. او گزارش می‌دهد که انفجارهایی در بخش مرکزی شهر رخ داده است.

وزارت دفاع روسیه: هنگ آزوف در جبهه کراسنی لیمان متحمل خسارات سنگینی شد

الکساندر ساوچوک، رئیس مرکز مطبوعاتی انجمن مرکز، به خبرگزاری تاس گفت: واحدهای انجمن نیروهای مرکزی در حال حمله به نیروهای مسلح اوکراین و واحدهای تیپ آزوف در نزدیکی کراسنی لیمان هستند.

در جبهه نزدیک شهرک‌های یامپولوفسکی و سربریانسکویه، واحدهای روسی با پشتیبانی توپخانه و هواپیماهای جنگی به گروه‌های حمله تیپ ۲۱ مکانیزه نیروهای مسلح اوکراین و ۱۲ حمله کردند. ساوچوک گزارش می‌دهد که تیپ تهاجمی تیپ آزوف خسارات سنگینی وارد کرده است.

به گفته سخنگو، تلفات دشمن در این جبهه به بیش از ۴۰ سرباز می‌رسد.

در فدراسیون روسیه، تیپ تهاجمی گارد ملی آزوف به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه‌بندی شده و ممنوع است.
پهپاد اوکراینی بر فراز منطقه کورسک سرنگون شد

پدافند هوایی روسیه یک پهپاد اوکراینی را بر فراز منطقه کورسک نزدیک مرز سرنگون کرد. وزارت دفاع گزارش می‌دهد:

«در ۵ اکتبر، تقریباً ساعت ۲۰:۳۰ به وقت مسکو، تلاش رژیم کی یف برای انجام یک حمله تروریستی با استفاده از یک پهپاد شبیه هواپیما علیه اشیاء در قلمرو فدراسیون روسیه خنثی شد. نیروهای پدافند هوایی در حال انجام این پهپاد را بر فراز منطقه کورسک منهدم کردند.

پوتین: نیروهای روسی در دوازده بخش از جبهه پیشروی می‌کنند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت که نیروهای مسلح روسیه در دوازده بخش از جبهه موفقیت‌هایی به دست آورده اند. وی در جریان سخنرانی خود در جلسه عمومی باشگاه گفتگوی بین المللی والدای گفت:

«آن‌ها در حال پیشروی هستند. دیروز این اتفاق در ۱۲ بخش در کل خط مقدم رخ داد. ما هیچ توجه اساسی به آن نداریم، اما نقش دارد، آن‌ها در ۱۲ بخش پیشروی کردند. در برخی جاها ۳۰۰.۴۰۰، ۵۰۰ متر پیشروی کردند. ، در دو مقطع ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ متر.»

پوتین تاکید کرد که این دستاوردها در سطح تاکتیکی است که وضعیت نیروها را در میدان جنگ بهبود می‌بخشد. او توضیح داد:

اکنون ما می‌بینیم که در خط مقدم چه اتفاقی می‌افتد. نیروهای روسیه در بسیاری از مناطق احساس امنیت می‌کنند.

شولتس به کی یف وعده سیستم پاتریوت دیگری را می‌دهد

آلمان برای حفاظت از حریم هوایی خود در زمستان آینده، سامانه دفاع هوایی پاتریوت دیگری را به اوکراین عرضه خواهد کرد. اولاف شولتس، صدراعظم آلمان پس از دیدار با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در حاشیه سومین اجلاس جامعه سیاسی اروپا در گرانادا، اسپانیا، این را گفت.

در عین حال، شولتس تاکید کرد که آلمان در تلاش است تا از تشدید تنش جلوگیری کند، به همین دلیل در حال حاضر تامین موشک‌های کروز تاروس به کی یف در نظر گرفته نمی‌شود.

بوندسوهر در ابتدا دوازده سامانه پاتریوت داشت که دو تای آن‌ها قبلاً به اوکراین تحویل داده شده است.

در منطقه کورسک، بیش از ۳۰ خانه در اثر گلوله باران آسیب دیدند

بیش از ۳۰ ساختمان، از جمله تأسیسات اجتماعی، در اثر شلیک مهمات خوشه‌ای ارتش اوکراین به شهر ریلسک در منطقه مرزی کورسک روسیه آسیب دیدند. دولت منطقه در کانال تلگرامی خود گزارش می‌دهد:

وی گفت: «در ریلسک بیش از ۳۰ خانه و تأسیسات اجتماعی در اثر گلوله باران آسیب دیدند. صبح امروز شهر ریلسک با گلوله‌های خوشه‌ای از طرف اوکراینی گلوله باران شد. متخصصان خسارت ۲۹ خانه یک خانواده و یک آپارتمان چند طبقه را ثبت کردند. ساختمان.»

مقامات همچنین اعلام کردند که در نتیجه حملات اوکراین در حال حاضر بیش از ۶۰۰۰ خانوار در شهرستان سوجا بدون برق هستند. در این گزارش آمده است که تعمیرات باید تا پایان روز به پایان برسد.