آمریکا: روسیه، اوکراین را خریده!!وزیر امور خارجه آمریکا: دارایی‌های روسیه که مسدود شده‌اند باید به اوکراین منتقل شوند

وزیر امور خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن، اعلام کرد که ایالات متحده قصد دارد دارایی‌های روسیه که مسدود شده‌اند را به اوکراین منتقل کند. اتحادیه اروپا نیز مدت‌هاست که به دنبال راهی قانونی برای انتقال ۳۰۰ میلیارد دلار دارایی مسدود شده به اوکراین است.

بلینکن گفت که ایالات متحده نیز مانند اتحادیه اروپا به دنبال راه‌های قانونی برای انتقال دارایی‌های روسیه به اوکراین است. او در یک سخنرانی در دانشگاه تگزاس گفت که او معتقد است این عادلانه است که منابع مسدود شده روسیه در اختیار اوکراین قرار گیرد.

بلینکن گفت: “به نظر من، اگر چیزی را خراب کردی، یعنی آن را خریده‌ای و باید برای آن پول بدهی. و حالا که روس‌ها همه چیز را خراب کرده‌اند، باید برای آن پول بدهند. یک راه برای انجام این کار، انتقال دارایی‌های مسدود شده است.”

بلینکن مشخص نکرد که آیا اوکراین پس از پرداخت خسارت توسط روسیه به روسیه باز می‌گردد یا نه؟ (روسیه اوکراین خریده؟) اما به نظر می‌رسد که او این منظور را نداشت و صرفاً مثالی نامناسب انتخاب کرده بود.

بلینکن خاطرنشان کرد که بخش عمده‌ای از دارایی‌های روسیه که مسدود شده‌اند، حدود ۳۰۰ میلیارد دلار، در اتحادیه اروپا قرار دارد. بیشتر این پول‌ها، پول‌هایی هستند که اتحادیه اروپا برای پرداخت صورتحساب انرژی خود به روسیه پرداخت کرده و روسیه آن‌ها را در حساب‌های خود در اتحادیه اروپا نگه داشته است. بلینکن تأکید کرد که بنابراین، اتحادیه اروپا باید مکانیسم‌هایی را برای انتقال قانونی این دارایی به اوکراین توسعه دهد.

این اتفاقی نیست که بلینکن این موضوع را در این هفته مطرح کرده است. در جریان اختلاف بر سر سقف بدهی، یک توافق بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در کنگره ایالات متحده حاصل شد که از تعطیلی دولت در ایالات متحده جلوگیری کرد، اما این توافق به قیمت اوکراین تمام شد. در این بودجه موقت، هیچ بودجه اضافی برای حمایت از اوکراین در نظر گرفته نشده است.

اوکراین و اتحادیه اروپا نگران هستند که ایالات متحده ممکن است به دلیل تحولات داخلی، از حمایت از اوکراین دست بردارد.

اوکراین مدت‌هاست که خواستار انتقال دارایی‌های روسیه که مسدود شده‌اند است. دارایی‌های موجود در اوکراین متعلق به شهروندان و شرکت‌های روسی مدت‌هاست که مصادره شده‌اند. در نشست اخیر وزرای خارجه اتحادیه اروپا در کی‌یف، وزیر امور خارجه اوکراین، دیمیترو کولبا، بار دیگر از اتحادیه اروپا خواست که تلاش‌های خود را برای یافتن راه‌های قانونی برای انتقال دارایی روسیه به اوکراین افزایش دهد.

با این حال، وزارت دادگستری اوکراین نیز می‌پذیرد که باید تعداد زیادی مانع قانونی را قبل از اینکه انتقال دارایی‌های روسیه که مسدود شده‌اند از نظر قانونی امکان‌پذیر شود، برطرف کرد.