آمریکا سلاح های توقیف شده توسط ایران را به اوکراین می دهدترجمه مجله هفته

سلاح های توقیف شده توسط آمریکا به اوکراین تحویل داده می شود. این سلاحها از ایران آمده و مقصد آنها یمن بوده است. آنها بر اساس قطعنامه سازمان ملل متحد که تحویل سلاح به مناطق جنگی را ممنوع کرده بود، مصادره شدند. در حال حاضر آنها راه خود را به جنگ از طریق دیگری پیدا کردند.
آمریکا سلاح های توقیف شده توسط ایران را به اوکراین می دهد
به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان امریکا، ایالات متحده قصد دارد سلاح های توقیف شده توسط ایران را به اوکراین منتقل کند.

روز دوشنبه، امریکا بیش از یک میلیون گلوله مهمات توقیف شده ایرانی را به کیف تحویل داد. تحویل بیشتر مهمات و سلاح به اوکراین که در اصل از ایران می آید، در آینده نزدیک برنامه ریزی شده است. این اقدام برای کمک به کاهش کمبود سلاح و مهمات در نظر گرفته شده است، یک مقام آشنا با این موضوع به کانال تلویزیونی گفت.

وی در ادامه گفت: «دولت آمریکا مالکیت این مهمات را در ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۳ از طریق اقدامات مصادره مدنی وزارت دادگستری علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دست آورد.» البته از این استدلال مرغ پخته خنده اش میگیرد، آمریکا مصادره کرده وزارت دادگستری آمریکا مالکیت سلاح های ایرانی را به قداره‌کش سپرده!

ظاهرا این سلاح ها و مهمات از منابعی در ایران برای حوثی هایی که در یمن علیه تجاوز عربستان و اربابانش می جنگند، ارسال شده بودند. آنها سال گذشته توقیف شدند و علاوه بر مهمات، شامل تفنگهای تهاجمی، سوخت راکت و چاشنی هستند.

دولت ایالات متحده، پس از تصمیم وزارت دادگستری خودش، مالکیت سلاح ها و مهمات توقیف شده را به دست آورد. در ماه مارس، وزارت دادگستری اعلام کرد که به دنبال راه هایی برای مصادره سلاح های توقیف شده است. بخش بزرگی از آن در حال حاضر در خاورمیانه نگهداری می شود.

اساس این توقیف قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل است. این قطعنامه عرضه سلاح به یمن را با هدف پایان دادن به جنگ در این کشور ممنوع کرده است. این سلاح ها اکنون باید به اوکراین تحویل داده شوند. البته ارسال سلاح به عربستان و اوکراین طبعا آزاد است.

دولت بایدن ماه هاست که در حال بررسی چگونگی تحویل قانونی سلاح های مصادره شده به اوکراین است. در عین حال، روشن است که مقیاس تسلیحات نمی تواند جایگزینی برای حمایت قبلی امریکا باشد. دامنه خیلی کوچک است. این نشان دهنده خوردن کفگیر به ته دیگ است.

با توجه به بحران بدهی در ایالات متحده، دولت ایالات متحده از حمایت بیشتر از اوکراین با هزینه کردن بودجه ایالات متحده معذور است و حالا کم به غارت منابع دیگر کشورها بسته. در یک سازش برای جلوگیری از تعطیلی در ایالات متحده، هیچ منابع مالی برای اوکراین اختصاص داده نشده است. دولت بایدن اکنون به دنبال راه هایی برای ادامه حمایت از اوکراین و ادامه جنگ نیابتی است.