حرفهای مبهم انگلیس و تحریک برای جنگی بزرگتر

.

لندن به دنبال تشدید درگیری با اعزام “مربیان نظامی” به اوکراین و کشتی ها به دریای سیاه است. تکذیب مبهم نخست وزیر ریشی سوناک اعلام شد.

ولادیمیر ولچیچ

بریتانیا حمایت نظامی خود را از رژیم نئونازی کی‌یف با اعزام یک هنگ از سربازان به اوکراین برای آموزش مستقیم سربازان اوکراینی در خط مقدم افزایش خواهد داد. این موضوع توسط گرانت شپس، وزیر دفاع جدید (که یک ماه پیش جانشین بن والاس در یک تغییر شد ) در مصاحبه با روزنامه تلگراف پس از بازگشت از سفر رسمی خود به کی‌یف فاش شد.

هنگ نظامی بریتانیا همچنین وظیفه محافظت از تولید تسلیحات در اوکراین را بر عهده خواهد داشت که باید توسط شرکت‌های انگلیسی انجام شود. وزیر دفاع به تمام شرکت‌های تسلیحاتی انگلیس دستور داده است که بخشی از تولید خود را به اوکراین منتقل کنند و کارخانه‌هایی ایجاد کنند. شپس تعداد سربازان اعزامی را مشخص نکرده است و همچنین مشخص نکرده است که چگونه قصد دارد تولید شرکت‌های انگلیسی را در محل محافظت کند، زیرا روسیه کنترل آسمان را در اختیار دارد و روزانه با هر سلاحی که در اختیار دارد بمباران می‌کند. تا به حال هیچ شرکت تسلیحاتی انگلیسی به این دعوت سورئال پاسخ نداده است.

از ماه ژوئن ۲۰۲۲، بریتانیا عملیات اینترفلکس را برای آموزش سربازان اوکراینی فعال کرده است. تا کنون بیش از ۲۰ هزار سرباز اوکراینی در بریتانیا آموزش دیده‌اند و تاکتیک‌های نظامی دکترین ناتو را آموخته‌اند. تا کنون، اعضای ناتو، از جمله بریتانیا، از انجام برنامه‌های آموزشی رسمی در اوکراین خودداری کرده‌اند، به دلیل خطر اینکه پرسنل درگیر درگیری با روسیه شوند. با این حال، آنها سربازان را به شکل مزدور به درگیری ارسال کرده‌اند.

خود تلگراف در بین خطوط خبر می‌فهماند که سال گذشته چندین سرباز و افسر ارشد ناتو توسط ارتش روسیه کشته شدند. “روسیه ظاهراً یک پایگاه را که از جنگجویان خارجی دفاع می‌کرد با حدود ۳۰ موشک هدف قرار داد” که به معروف‌ترین بمباران کرماتورسک اشاره دارد که در ماه ژوئن گذشته رخ داد و توسط رسانه‌های اروپایی به عنوان بمباران یک “پیتزا فروشی” پر از غیرنظامیان معرفی شد…

وزیر دفاع بریتانیا، پس از اطمینان دادن به زلنسکی در روز چهارشنبه که بریتانیا ” شانه به شانه با اوکراین خواهد ایستاد”، شپس پیشنهاد کرد که بریتانیا در حال آماده شدن برای ایفای نقش فعال‌تری در دفاع از کشور در برابر حملات در دریای سیاه است، جایی که روسیه به طور فزاینده‌ای کشتی‌های باری که غلات حمل می‌کنند را هدف قرار داده است. شپس فاش کرد که با ولادیمیر زلنسکی در مورد اینکه چگونه نیروی دریایی بریتانیا می‌تواند نقشی در دفاع از کشتی‌های تجاری در دریای سیاه ایفا کند، بحث کرده است که در حال حاضر به دلیل محاصره دریایی توسط نیروی دریایی روسیه قادر به صادرات غلات اوکراین نیستند.

این تصمیم در پی فشارهای شرکت‌های چندملیتی آمریکایی و اروپایی که تقریباً انحصار تولید غلات اوکراین را در اختیار دارند و به دلیل بلوکه شدن کشتیرانی روسیه در اودسا و تصمیم لهستان، مجارستان، بلغارستان و رومانی برای مسدود کردن واردات غلات اوکراین که اقتصادهای کشاورزی آنها را نابود می‌کرد، گرفته شد. لازم به ذکر است که تبلیغات آتلانتیکی از “گندم” صحبت می‌کند که آفریقا را سیر می‌کند، در حالی که در واقع شرکت‌های غربی عمدتاً غلات اوکراین را برای بازار اروپا به عنوان خوراک دام صادر می‌کنند. صادرات گندم نیز اندک است زیرا تردیدهای زیادی در مورد کیفیت و استانداردهای بهداشتی آن وجود دارد. بخشی از گندم از مناطق رادیواکتیو چرنوبیل سرچشمه می‌گیرد.

اظهارات غیرمسئولانه وزیر دفاع بریتانیایی به نظر می‌رسد که تغییری در رویکرد لندن برای بحث در مورد افزایش مشارکت نظامی در اوکراین را نشان می‌دهد – حرکتی که دیروز توسط فرانسه نیز منعکس شد، زمانی که ارتش فرانسه فاش کرد که هواپیمای آنها در حال گشت‌زنی در دریای سیاه هستند.

بریتانیا یکی از کشورهای اصلی ناتو است که سیاستی تهاجمی را دنبال می‌کند که امنیت مردم اروپا را به خطر می‌اندازد. تمایل آن برای گسترش درگیری ناتو و روسیه که فعلا در خاک اوکراین محدود شده است، از ایالات متحده نیز بیشتر است. لندن با ابزارها، سلاح‌ها، اطلاعات، تأمین مالی و نیروی انسانی در حملات تروریستی مختلف اوکراین در قلمرو فدراسیون روسیه، از جمله منطقه کریمه، مشارکت داشته است. خود شپس اعتراف کرد که حداقل ۵۰ عضو نیروهای ویژه بریتانیا در اوکراین حضور دارند و اعزام آنها در پارلمان مورد بحث قرار نگرفته است.

آنها تا بحال موفق نشده‌اند روسیه را وادار به پاسخ مستقیم کنند تا به این بهانه یک جنگ گسترده را راه اندازی کنند و حتی جنگ جهانی سوم را تحریک کنند، زیرا کرملین تصمیم گرفته است با تحریکات پاسخ ندهد و فقط به نابودی تسلیحات نظامی ناتو و کشتن سربازان اروپایی حاضر در جبهه بدون اعلام جنگ اکتفا کند.

تلاش بریتانیا برای تشدید درگیری بر پایه ارتشی (ارتش اوکراین) است که اکنون در حال از هم پاشیده شدن است و مجبور است بدون پشتیبانی هوایی و در اقلیت عددی، یک عملیات تهاجمی انجام دهد. رسانه‌های فرانسوی شروع به گزارش اخباری از فرار دسته‌جمعی سربازان اوکراینی و ده‌ها هزار جوان اوکراینی کرده‌اند که برای فرار از سربازی اجباری و مرگ حتمی در جبهه، سعی در فرار به اروپا (و اکنون به روسیه) دارند.

به دلیل کمبود “گوشت توپ”، رژیم کی‌یف قانون سربازی اجباری برای زنان ۱۸ تا ۶۰ ساله را تصویب کرده است. در حال حاضر، زنان سرباز برای پشتیبانی لجستیکی و کمک‌های پزشکی استفاده خواهند شد، اما آموزش نظامی دریافت خواهند کرد تا در صورت لزوم در نبرد قرار گیرند.
سخنان غیرمسئولانه وزیر دفاع بریتانیا توسط نخست‌وزیر این کشور، ریشی سوناک، که قطعاً نمی‌خواهد به عنوان کسی که باعث آغاز جنگ جهانی سوم شد، در تاریخ ثبت شود، مورد توجه قرار گرفت. در بیانیه مطبوعاتی ارسال شده به تمام رسانه‌های بریتانیایی و اروپایی، سوناک اظهارات شپس درباره مشارکت مستقیم بریتانیا در درگیری در اوکراین را رد می‌کند. “وزیر دفاع گفته است که این کاملاً ممکن است. اما این یک چیز بلندمدت است، نه اکنون” . برخی از رسانه‌های بریتانیایی بر ابهام این بیانیه اشاره کرده‌اند که در واقع میل بریتانیا به اعزام سربازان و کشتی‌های نظامی را رد نمی‌کند، بلکه فقط مشارکت نظامی فوری را رد می‌کند و ادعا می‌کند که ممکن است “در بلندمدت” امکان‌پذیر باشد.
حال یا در بلندمدت، این واقعیت باقی می‌ماند که انگلیسی‌ها با حمایت نظامی خود، مشارکت در فعالیت‌های تروریستی در خاک روسیه، با تأکید ویژه بر استان روسیه کریمه، و با تحریکات بی‌شمار خود، خطر جدی برای صلح در اوکراین هستند. طرح‌های جنگ‌طلبانه لندن عمدتاً توسط حزب جمهوری‌خواه ایالات متحده مهار می‌شود که به نظر می‌رسد تنها تشکیلات سیاسی است که سیاستی روشن در مورد درگیری در اوکراین دارد و به طور فزاینده‌ای مانع کمک‌های نظامی به نئونازی‌های اوکراینی می‌شود.

جمهوری‌خواهان صلح‌طلب نیستند. آنها برای خروج از اوکراین به سه دلیل اقدام می‌کنند. مخالفت ۷۰ درصد از رأی‌دهندگان آمریکایی با تأمین مالی کی‌یف. آگاهی از اینکه برای اولین بار یک جنگ جهانی به صحنه اروپا محدود نخواهد شد، بلکه مستقیماً قلمرو آمریکا را درگیر خواهد کرد. بحران اقتصادی شدید و خطر ورشکستگی ایالات متحده.

کنگره در حال تصویب یک قانون موقت در انتظار یافتن توافق در مورد بودجه سال ۲۰۲۴ است. این اقدام اجازه می‌دهد تا صندوق‌های آژانس‌های فدرال حداقل تا اواسط نوامبر به دریافت بودجه ادامه دهند؛ حدود ۱۶ میلیارد دلار برای مدیریت بحران و بازسازی پیش‌بینی می‌کند، اما کمک‌های مالی به اوکراین را لغو می‌کند. “روسیه اشتباه کرد، اما در مورد کمک‌های مالی به کی‌یف باید یک برنامه، یک استراتژی داشته باشیم. و کاخ سفید باید آن را با ما به اشتراک بگذارد”، سخنگوی مجلس کوین مک‌کارتی که از زمان تصدی خود، بایدن را متهم به “امضا کردن چک‌های سفید” به رئیس‌جمهور اوکراین ولودمیر زلنسکی کرده است، اظهار داشت.

برای اولین بار، حزب دموکرات به وضوح تسلیم می‌شود. منابع دولتی به رسانه‌ها می‌گویند که کاخ سفید توافق‌نامه پیشنهادی جمهوری‌خواهان را بهترین توافق ممکن با توجه به شرایط میداند. در واقع، آنها پر این توافق پذیرفته اند که بودجه (اگرچه موقت) برای جنگ ناتو در اوکراین قطع شود.

با این حال، تصمیم انگلیس برای اعزام سربازان دیگر به اوکراین و بخشی از ناوگان نظامی خود به دریای سیاه، به نفع تندرو‌های کاخ کرملین مخالف صلح است.
امروز دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق و یکی از بدترین تندروها روسی در جنگ اوکراین، اظهار داشت: “عملیات نظامی ویژه تا نابودی کامل رژیم نازی کی‌یف و آزادسازی سرزمین‌های بومی روسیه از دشمن ادامه خواهد داشت. پیروزی از آن ما خواهد بود. و مناطق جدید دیگری به روسیه خواهند پیوست”