تونس کمک‌های مالی اتحادیه اروپا را رد کرد.ترجمه مجله هفته

آیا توافق‌نامه مهاجرتی در آستانه لغو است؟ تونس کمک‌های مالی اتحادیه اروپا را رد کرد.

به جای ۹۰۰ میلیون یورویی که در بیانیه مشترک اروپایی-تونس که در اواسط ژوئیه امضا شد، کمیسیون اروپا تنها ۱۲۷ میلیون یورو کمک به تونس اختصاص داد. رئیس‌جمهور تونس پس از آن اعلام کرد که این “صدقه” را نمی‌خواهد. با این ترتیب، توافق‌نامه مهاجرتی برنامه‌ریزی‌شده در حال حاضر در خطر است.

در ۱۶ ژوئیه، همه چیز هنوز امیدوارکننده به نظر می‌رسید: قیس سعید، رئیس‌جمهور تونس، نخست‌وزیران ایتالیا و هلند، و اورسولا فون در لاین از اتحادیه اروپا، بیانیه مشترکی امضا کردند.

تغییر ناگهانی در مذاکرات بین اتحادیه اروپا و تونس برای کاهش مهاجرت غیرقانونی به اروپا:
تونس کمک‌های مالی میلیونی پیشنهادی کمیسیون اروپا را رد کرد. این کمک‌ها قرار بود در ازای مبارزه دولت شمال آفریقا با پناهندگان و قاچاقچیان باشد. با این حال، رئیس‌جمهور تونس، قیس سعید، در جلسه‌ای با وزیر امور خارجه، نبیل امر، در روز سه‌شنبه، اشاره کرد که این حرکت اتحادیه اروپا به عنوان توهین تلقی می‌شود.

رئیس‌جمهور طبق بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری در فیس‌بوک صریحاً گفت:

“تونس آنچه را که اتحادیه اروپا در روزهای اخیر اعلام کرده است، رد می‌کند. نه به دلیل مبلغ کم، بلکه به این دلیل که پیشنهاد در تضاد با بیانیه مشترک قبلی بین تونس و اتحادیه اروپا است. تونس چیزی را نمی‌پذیرد که شبیه به فضل یا صدقه باشد.”

کمیسیون اروپا چند روز پیش اعلام کرد که حدود ۱۲۷ میلیون یورو به تونس پرداخت خواهد کرد. حدود ۶۷ میلیون یورو از این مبلغ قرار بود در ارتباط با توافق‌نامه مهاجرتی مورد مناقشه تأمین شود. ۶۰ میلیون یورو دیگر به عنوان کمک‌های مالی برای مقابله با عواقب بحران کرونا اعلام شد.

در واقع، بیانیه مشترکی که در ژوئیه توسط تونس و اتحادیه اروپا امضا شد، پیش‌بینی می‌کرد که این کشور شمال آفریقا ۹۰۰ میلیون یورو کمک مالی از اتحادیه اروپا دریافت کند تا بتواند با قاچاقچیان مقابله کند. اکنون به نظر می‌رسد که توافق‌نامه مهاجرتی تونس و اتحادیه اروپا در معرض خطر است. تونس قبلاً نارضایتی خود را به روش‌های دیگری نشان داده است. به عنوان مثال، در اواسط سپتامبر، به یک هیئت پارلمان‌های اروپایی اجازه ورود به کشور داده نشد. بازدید نمایندگان کمیسیون اروپا از تونس که قرار بود هفته گذشته برگزار شود و در آن جزئیات توافق‌نامه مهاجرتی مورد بحث قرار گیرد، بدون تعیین تاریخ جدید به تعویق افتاد.

تونس یکی از اصلی‌ترین کشورهای ترانزیت برای پناهجویان آفریقایی با مقصد اروپا است. تنها در امسال، هزاران نفر از آفریقا بدون مدارک به شهر صفاقس تونس آمده‌اند تا از آنجا با قایق به اروپا بروند. جزیره مدیترانه‌ای ایتالیا حدود ۱۴۰ کیلومتر با سواحل تونس فاصله دارد.