ایروان خشم مسکو را برانگیختپارلمان ارمنستان به دادگاه کیفری بین المللی رأی داد. هیأت سازمان ملل در قره باغ کوهستانی هیچ نشانه ای از ویرانی مشاهده نشده

نویسنده: نیک براونز
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته


پارلمان ارمنستان روز سه شنبه با اکثریت قاطع به عضویت در دادگاه کیفری بین المللی (ICTY) رای داد. دو فراکسیون مخالف هشدار دادند که این اقدام تنها به اهداف ژئوپلیتیکی خدمت می کند و روابط با روسیه، متحد ارمنستان را تحت فشار قرار می دهد. دادگاه لاهه حکم بازداشتی علیه رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین صادر کرده است. یک سخنگوی وزارت امور خارجه مسکو به خبرگزاری تاس گفت که اقدام ارمنستان پیامدهای بسیار منفی برای روابط دوجانبه خواهد داشت. دولت ایروان عضویت در ICTY را با هدف تعقیب جنایات جنگی آذربایجان در خاک ارمنستان توجیه می کند. به گفته وزارت دفاع ارمنستان، روز دوشنبه در منطقه مرزی گقاکونیک یک سرباز در اثر تیراندازی نیروهای نظامی آذربایجان کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

روز دوشنبه، یک هیئت سازمان ملل (UN) منطقه قره باغ را بازدید کرد. پس از تسلیم جمهوری آرتساخ، که به طور بین المللی به رسمیت شناخته نشده است، در پی یک عملیات نظامی آذربایجان، بیش از صد هزار نفر از ساکنان ارمنی به ارمنستان گریخته اند. حداکثر ۱۰۰۰ ارمنی هنوز باقی مانده اند، همانطور که هیئت از نمایندگان جمهوری منحل شده مطلع شد. کارکنان سازمان ملل از “فرار ناگهانی” ابراز تاسف کردند. با این حال، هیئت هیچ نشانه ای از تخریب مشاهده نکرد و “نه از مردم و نه از سایر منابع اطلاعاتی در مورد خشونت علیه غیرنظامیان پس از آتش بس اخیر دریافت نکرد”، همانطور که سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، استفان دوجاریک، روز دوشنبه اعلام کرد.

دولت باکو روز دوشنبه تعهد خود را برای احترام به حقوق ارمنی های قره باغ در مورد فرهنگ، زبان و مذهب خود اعلام کرد. با این حال، این امر به طور ظریفی به آنها نشان داده می شود که آنها نامطلوب هستند. به عنوان مثال، اداره شهر جدید استپانکرم در X نقشه ای از پایتخت منطقه ای قره‌باغ به نام خانکندی منتشر کرد. در آن، یک خیابان به نام وزیر جنگ عثمانی انور پاشا نامگذاری شده است – یکی از اصلی ترین عوامل نسل کشی ارامنه در جنگ جهانی اول.