ایران رزمایش پهپادی گسترده ای را در سراسر کشور آغاز کرد

تصویر سمبولیککرادل
ترجمه مجله هفته

در طول این رزمایش، ایران پهپاد جدید خود به نام کمان-۱۹ را رونمایی کرد.

ایران در روز ۳ اکتبر یک رزمایش پهپادی گسترده را در سراسر کشور آغاز کرد که خلیج فارس و دریای عمان را در بر می گرفت.

در این رزمایش ۲۰۰ پهپاد شرکت کردند، از جمله پهپاد جدید کمان-۱۹ ارتش ایران که در طول این رزمایش رونمایی شد.
این رزمایش که توسط نیروی زمینی، دریایی، هوایی و پدافند هوایی ارتش انجام می شود، در سراسر ایران از آب های خلیج فارس تا مناطق شمالی برگزار می شود.
پهپادهای رزمی، گشتی و شناسایی در امتداد مرزهای کشور ماموریت انجام دادند تا ارزیابی توانایی های آنها انجام شود.
یک روز قبل، دریار سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران گفته بود که توانمندی پهپادی ایران به حدی رسیده است که می تواند به طور کارآمد با هرگونه تهدید احتمالی از سوی کشورهای دشمن مقابله کند.

سرلشکر علیرضا صباحی فرد نیز پیشتر در مورد توانمندی پهپادی این کشور گفته بود: “[ایران] در حوزه پدافند هوایی نیروی مطلق و برجسته ای دارد که در منطقه بی رقیب است.”

ایران خود را به عنوان یک حضور قابل توجه در دنیای تولید پهپاد ثابت کرده است. مقامات آمریکایی مدعی شده اند که ایرانی ها در تولید پهپادهای ارزان و انتحاری در حال تبدیل شدن به رهبران جهانی هستند.

پهپاد ایرانی شاهد-۱۳۶ پس از ظهور بحث برانگیز خود در میدان جنگ اوکراین در سال گذشته، به شهرت رسید و از این منطقه فراتر رفته و وارد عرصه بین المللی تولید پهپاد شد.

حضور رو به رشد پهپادهای ایران باعث گسترش بازار تسلیحات آن شده است، زیرا چندین مقام ایرانی گفته اند که بسیاری از کشورها به دنبال خرید پهپادهای ایرانی، به ویژه شاهد-۱۳۶ هستند.

این دومین رزمایش نظامی ایران از زمان ۲ اوت است، زمانی که نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (IRGC) ایران رزمایشی را برای شبیه سازی دفاع از سه جزیره مورد مناقشه در خلیج فارس آغاز کرد.

ماه اوت شاهد استقرار هزاران ملوان، کشتی جنگی و هواپیما در خلیج فارس در خلال تشدید تنش ها بین ایران و ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا بود.

ایران در مورد تشدید حضور نظامی آمریکا گفته است: “امنیت خلیج فارس از طریق همکاری با کشورهای همسایه و نه با حضور آمریکا حاصل می شود.”

سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: “ملت ما بیدار است و به شدت به همه تهدیدها، فتنه های پیچیده و سناریوها و خصومت های پنهانی پاسخ می دهد.”

این آبراه میزبان بسیاری از رزمایش های نیروهای ایرانی، شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا بوده است که میزبان هزاران ناوگان دریایی است.