اخبار جنگ اوکراین ۴ اکتبر

مقام ناتو: ذخایر تسلیحاتی غرب برای اوکراین رو به پایان است

کشورهای غربی در بحبوحه رشد آهسته تولید، تقریباً ذخایر تسلیحات خود را برای عرضه به اوکراین تمام کرده اند. این را دریاسالار راب بائر، رئیس کمیته نظامی ناتو توضیح می دهد.
وی افزود: «حتی هفت سال قبل از شروع جنگ، بودجه برای بخش نظامی افزایش یافت، اما ظرفیت‌های تولید افزایش پیدا نکرد. ما به اوکراین سلاح و مهمات می‌دهیم، اما انبارهای ما پر نیست. ما تحویل را از انبارهای نیمه خالی در اروپا آغاز کرده ایم. اکنون “ته بشکه” از قبل قابل مشاهده است.”
بائر از کشورهای غربی می خواهد که تولید تسلیحات را افزایش دهند و بر نیاز به مدرن سازی اقتصاد تاکید می کند که در طول جنگ برای تدارکات نظامی آماده نبود.


زاخارووا: آلمان از خطری که پر کردن اوکراین با سلاح می تواند منجر شود آگاه نیست

برلین در مورد احتمال حمله اوکراین به خاک فدراسیون روسیه با موشک های دوربرد صحبت کرد، بدون اینکه متوجه خطری باشد که پر کردن رژیم کی یف با سلاح می تواند منجر به آن شود. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در یک نشست خبری این موضوع را اعلام کرد. این دیپلمات درباره اظهارات اخیر ماری آگنس استراک زیمرمن، رئیس کمیته دفاعی بوندستاگ، که حملات احتمالی نیروهای مسلح اوکراین به خاک روسیه را با موشک های دوربرد تاروس توجیه کرد، اظهار نظر می کند.
در این رابطه، زاخارووا خاطرنشان می کند که «رهبری آلمان درس های تاریخ را فراموش کرده است، اگرچه باید آنها را بهتر از دیگران به خاطر بسپارد و نسبت به هر گونه مظاهر ایدئولوژی ضد انسانی، هر کجا که باشد، حساس تر و بی تساهل باشد.» سخنگوی مطبوعاتی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد:
«اما ما عکس آن را می بینیم.»
برلین این واقعیت پذیرفته شده را که ناسیونالیست های اوکراینی با رایش سوم هیتلر همکاری می کردند، رد می کند.
و از اینجا نتیجه گیری منطقی است: در آلمان امروزی، بازسازی نازیسم در جریان است.

میشل رئیس شورا خواستار پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۳۰ شد

چارلز میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا در مصاحبه با مجله اشپیگل، از پذیرش سریع اوکراین در اتحادیه اروپا، اما تحت شرایط خاص، حمایت کرد. او می گوید که الحاق این کشور به اتحادیه اروپا تا سال 2030 قابل تصور است. میشل گفت، با این حال، هم کیف و هم بروکسل باید «تکلیف خود را انجام دهند». وی تاکید کرد که هیچ تخفیف سیاسی برای اوکراین به عنوان یک کشور نامزد وجود نخواهد داشت.

اوکراین و سایر کشورهای نامزد باید اصلاحات را اجرا کنند، با فساد مبارزه کنند و الزامات قانونی را رعایت کنند.

در عین حال، میشل از اتحادیه اروپا می خواهد که فرآیندهای تصمیم گیری خود را در روند الحاق سرعت بخشد. با پذیرش سریع این کشور، اتحادیه اروپا همچنین نشان می دهد که “قادر به انجام اقدامات ژئوپلیتیکی است.” الان دیگه نمیتونی وقتت رو تلف کنیم، میشل به نفوذ فزاینده روسیه و چین به ویژه در بالکان غربی اشاره می کند.نازیسم خالص – لاوروف ممنوعیت ورود با پلاک روسی و شرم در پارلمان کانادا

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روز دوشنبه در حاشیه باشگاه گفتگوی والدای گفت که ممنوعیت ورود خودروهای با پلاک روسیه در برخی کشورهای اروپایی “نازیسم خالص” است.

او همچنین درباره قسمت دیگری از نازیسم، زمانی که یک افسر سابق اس اس به پارلمان کانادا دعوت شد، اظهار نظر کرد. سرگئی لاوروف گفت: واضح است که سازمان دهندگان نمی توانستند از گذشته این مرد بی اطلاع باشند و عذرخواهی نخست وزیر کانادا تاسف بار به نظر می رسد.


نیروی هوایی روسیه انبار اوکراین را با سلاح و تجهیزات نظامی در جمهوری خلق دونتسک منهدم کرد

گروه جنوبی نیروی هوایی روسیه یک انبار تسلیحات و تجهیزات نظامی متعلق به ارتش اوکراین را در کنستانتینوکا، جمهوری خلق دونتسک (DPR) منهدم کرد. این را وزارت دفاع روسیه گزارش داده است.رئیس جمهوری خلق دونتسک: حدود 500 سرباز روسی در اسارت اوکراین هستند

حدود 500 نفر از نیروهای مسلح روسیه در اسارت اوکراین هستند، در حالی که تعداد سربازان اوکراینی در اسارت روسیه چندین برابر بیشتر است. این را دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک (DPR) گزارش کرده است.

وی بیان می کند که طرف اوکراینی اطلاعاتی درباره اسیران ارائه نمی دهد و یافتن اطلاعات جنگجویان اسیر شده بسیار دشوار است.

پوشیلین همچنین گزارش می دهد که تعداد سربازان اوکراینی در اسارت روسیه هزاران نفر است.

حدود 500 نفر از نیروهای مسلح روسیه در اسارت اوکراین هستند، در حالی که تعداد سربازان اوکراینی در اسارت روسیه چندین برابر بیشتر است. این را دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک (DPR) گزارش کرده است.

وی بیان می کند که طرف اوکراینی اطلاعاتی درباره اسیران ارائه نمی دهد و یافتن اطلاعات جنگجویان اسیر شده بسیار دشوار است.

پوشیلین همچنین گزارش می دهد که تعداد سربازان اوکراینی در اسارت روسیه هستند به هزاران نفر میرسد.

وال استریت ژورنال: اوکراین بدون کمک ایالات متحده با کمبود پول برای حقوق کارمندان دولتی مواجه است

وال استریت ژورنال به نقل از مقامات اوکراینی و آمریکایی گزارش می دهد که دولت اوکراین ممکن است برای پرداخت حقوق کارمندان دولت با کمبود بودجه مواجه شود، مگر اینکه کنگره آمریکا “یک تزریق نقدی دیگر” را تصویب کند.

بر این اساس، وزارت دارایی اوکراین فرض می‌کند که وضعیت متشنج پیرامون تصویب بودجه در ایالات متحده می‌تواند منجر به تاخیر در پرداخت‌ها برای کیف شود. یکی از مصاحبه کنندگان روزنامه افزود: وزارت دارایی اوکراین بودجه لازم را برای ماه اکتبر در اختیار دارد، اما ممکن است مجبور شود پرداخت ها به مقامات را کاهش دهد یا سعی کند وام بگیرد.

ارتش اوکراین چندین منطقه در منطقه بریانسک را با مهمات خوشه‌ای بمباران کرد

نیروهای اوکراینی از چندین راکت انداز مهمات خوشه ای را به سمت چندین شهرک در منطقه بریانسک شلیک کردند؛ هیچ آسیبی وارد نشد. این توسط فرماندار الکساندر بوگوماس گزارش شده است.

“تروریست های اوکراینی چندین راکت انداز را با مهمات خوشه ای به مناطق سوسکی، پوژارسکی، کلیموفسکی و تروبچفسکی شلیک کردند. بر اساس اطلاعات اولیه، مجروح نشده است. تخریب جزئی ساختمان های مسکونی و ساختمان های جانبی وجود دارد.”

به گفته وی، اورژانس و امداد و نجات در محل حضور دارند.

پدافند هوایی روسیه 19 پهپاد اوکراینی را بر فراز منطقه بلگورود سرنگون کرد
نیروهای پدافند هوایی روسیه 19 پهپاد را بر فراز منطقه بلگورود، بلگورود و کوروچانسکی سرنگون کردند. فرماندار ویاچسلاو گلادکوف گفت که یک ساختمان اداری در بلگورود، یک خانه در روستای شیشینو در ناحیه بلگورود و سه خودرو آسیب دیده اند.

نیروی هوایی روسیه تلاش اوکراینی ها برای انداختن چتربازان در کریمه را خنثی کرد

نیروی هوایی روسیه تلاش اوکراینی برای فرود چتربازان در کیپ تارهانکوت در شبه جزیره کریمه را خنثی کرد. این را وزارت دفاع روسیه گزارش داده است. به گفته این آژانس، نیروهای اوکراینی در شب چهارم اکتبر اقدام به حمله کردند.

در قسمت شمال غربی دریای سیاه، نیروی هوایی روسیه تلاش یک نیروی فرود اوکراینی را که با یک قایق نظامی تندرو و سه جت اسکی به سمت کیپ ترهانکوت در حرکت بود، برای حمله به خاک کریمه ناکام گذاشت.

این اولین حادثه از این نوع نیست، در 10 سپتامبر، هواپیماهای روسی سه قایق با نیروهای فرود اوکراینی را در مسیر کریمه در نزدیکی جزیره مار در دریای سیاه منهدم کردند. در 4. در ماه سپتامبر، هوانوردان نیروی دریایی روسیه چهار قایق نیروی دریایی ویلارد را در مسیر کیپ تارهانکوت منهدم کردند. یک کماندوی اوکراینی دیگر در 30 آگوست تلاش کرد در کریمه فرود آید، پس از آن ارتش روسیه نیز چهار قایق و حدود 50 نفر را از بین برد.


ارتش روسیه با حمله ترکیبی نیروهای اوکراینی را در جهت سولدار هدف قرار داد

نیروهای روسیه یک حمله ترکیبی به سربازان اوکراینی در بخش جبهه نزدیک شهر سولدار در جمهوری خلق دونتسک انجام دادند. وزارت دفاع در مسکو این موضوع را در تلگرام اعلام کرد و فیلم های ضبط شده مربوطه را منتشر کرد.

تعداد زیادی از نیروهای اوکراینی توسط شناسایی هوایی کشف شد. سپس خدمه پرتابگرهای چندگانه Grad مستقر شدند. آنها راکت های آتش زا کالیبر 122 میلی متری غیر هدایت شونده را به سمت دشمن شلیک کردند و به مواضع سرپوشیده اصابت کردند. در ادامه این بیانیه، پس از آن، یکی از خدمه با مهمات آتش‌زای هدایت‌نشده ضربه مهلکی به نیروهای مسلح اوکراین وارد کرد.رسانه: گفته می شود که اپراتور پلت فرم کمک مالی استونیایی برای اوکراین از کمک های مالی پول دزدیده است

طبق گزارش پخش عمومی ERR استونی، پلیس استونی به پلتفرم آنلاین toeta.me مظنون است که مقدار قابل توجهی پول را سرقت کرده است. گفته می شود که این پلتفرم برای تهیه پهپادها برای اوکراین بودجه جمع آوری کرده است. اپراتور این پروژه، سازمان غیرانتفاعی “موسسه اینفوگرافیک و ارگونومی” و تنها عضو هیئت مدیره آن، تاجر هنری لاوپما، مظنون به حساب می آیند.

اطلاعاتی در مورد خسارت و سایر جزئیات تحقیقات در حال حاضر فاش نشده است. طبق گزارش ERR، تقریباً 223,000 یورو از حدود 4,000 کمک کننده در طول کمپین جمع آوری کمک جمع آوری شد.دولت آمریکا می تواند تا چند ماه دیگر از اوکراین حمایت کند

منابع مالی در دسترس واشنگتن برای حمایت از اوکراین تنها چند ماه دیگر ادامه خواهد داشت. این را جان کربی، مدیر ارتباطات شورای امنیت آمریکا گزارش داده است.
کربی در ارزیابی خود یک دوره زمانی تقریبی را تا تصویب بودجه بیشتر توسط کنگره آمریکا در نظر می‌گیرد.


دو موشک و یک پهپاد بر فراز منطقه بلگورود سرنگون شدند

پدافند هوایی روسیه تعدادی از اهداف هوایی را بر فراز منطقه بلگورود کشف و منهدم کرد. بر اساس بیانیه وزارت دفاع در تلگرام، این دو راکت از چندین موشک انداز و یک پهپاد متعلق به نیروهای مسلح اوکراین است. این وزارتخانه اطلاعاتی در مورد نوع موشک ها فاش نمی کند.پدافند هوایی موشک دریایی اوکراین را در شمال غربی کریمه منهدم کرد

شامگاه سه شنبه، ارتش روسیه تلاش دیگر اوکراین برای حمله به اشیاء در خاک روسیه را خنثی کرد.
همانطور که وزارت دفاع در مسکو به خبرنگاران گفت، نیروهای کی یف از یک موشک ضد کشتی از نوع نپتون استفاده کردند. پدافند هوایی این موشک را کشف و بر فراز دریای سیاه در شمال غربی شبه جزیره کریمه سرنگون کرد. این وزارتخانه هیچ اطلاعاتی در مورد خسارات احتمالی ارائه نمی کند.آلمان و ژاپن وعده کمک بیشتر به اوکراین را می دهند

پس از کنفرانس تلفنی مشترک با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و دیگر متحدان بین المللی، سران دولت آلمان و ژاپن حمایت بیشتر از کیف را اعلام کردند.

همانطور که معاون سخنگوی صدراعظم در برلین، ولفگانگ بوشنر، تاکید کرد، تمرکز این تماس تلفنی، اعتقاد راسخ همه شرکت کنندگان در مورد ادامه حمایت از اوکراین بود. تأیید شد که کیف تا زمانی که لازم باشد کمک دریافت خواهد کرد.
فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، به نوبه خود قول کمک در بازسازی اوکراین را می دهد. تا به امروز، توکیو 7.6 میلیارد دلار کمک های بشردوستانه، مالی و غیره ارائه کرده است.واشنگتن کمک های ایالات متحده به اوکراین را به عنوان جلوگیری از درگیری بزرگتر می داند


جان کربی، مدیر ارتباطات شورای امنیت ایالات متحده، در یک جلسه توجیهی منظم می گوید که حمایت ایالات متحده از اوکراین می تواند از یک درگیری بزرگ شامل استقرار سربازان آمریکایی جلوگیری کند. این مقام به اقداماتی برای مقابله با توانایی روسیه برای انجام عملیات نظامی با اوکراین اشاره می کند.
کربی همچنین تاکید می کند که چنین حمایتی سیگنال روشنی را به دیگر کشورها می فرستد مبنی بر اینکه آنها برای شرکت در یک درگیری نظامی “مسئول خواهند بود”.


بایدن با متحدان خود درباره حمایت از اوکراین صحبت می کند

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، در یک کنفرانس تلفنی با تعدادی از متحدان و شرکا درباره حمایت بیشتر از اوکراین صحبت کرد. این را سرویس مطبوعاتی کاخ سفید گزارش داده است. در این گفتگو از جمله اولاف شولز صدراعظم فدرال، اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو حضور داشتند. دولت ایالات متحده قول داده است که جزئیات بیشتر این تماس را بعداً ارائه کند.
فون در لاین گفت اتحادیه اروپا به نوبه خود کمک مالی جدیدی به مبلغ 50 میلیارد یورو برای اصلاحات و سرمایه گذاری پیشنهاد کرده است.زلنسکی از بازدید احتمالی نیروها از کوپیانسک خبر داد

گفته می‌شود که ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از این نیروها بازدید کرده است. بیانیه ای در تلگرام نشان داد که رئیس دولت در منطقه کوپیانسک-کراسنی لیمان است. زلنسکی مکان دقیق تری را فاش نمی کند. به معنای واقعی کلمه می گوید:
“امروز ما از تیپ های خود بازدید می کنیم که نبردها را در یکی از داغ ترین مسیرها – کوپیانسک – لیمان – انجام می دهند.”
گفته می شود که رئیس جمهور با فرماندهان و تیپ ها برای گفتگو در مورد این وضعیت دیدار کرده است. وی همچنین تجهیزاتی از جمله تانک های جنگی اصلی لئوپارد 2 و خودروهای جنگی پیاده نظام CV-90 را که در درگیری ها مورد استفاده قرار می گرفتند، بازرسی کرد.
تصاویر ویدئویی نیز در تلگرام منتشر شد که نشان می دهد زلنسکی با سربازان دست می دهد.