اخبار جنگ اوکراین ۲ اکتبر


پوشیلین: کارخانه های جدید اسلحه سازی در اوکراین به هدف نیروهای مسلح روسیه تبدیل می شوند

دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک (DPR) در تلویزیون روسیا 24 می گوید تأسیسات جدید تولید برای تولید سلاح در اوکراین یک هدف قانونی برای نیروهای مسلح روسیه است و ساخت آنها بر نتیجه درگیری تأثیری نخواهد داشت. کانالاو به معنای واقعی کلمه توضیح می دهد:

وی افزود: می‌توان گفت که چنین اقداماتی از سوی شرکت‌های دفاعی و این‌ها لابی‌گران اصلی ادامه فاز داغ جنگ هستند، کاملاً قابل درک است، تولید و اجرای آن در حال حاضر برای آنها سودآور است. میدان نبرد اوکراین نیز یک پلتفرم تبلیغاتی است، ما نباید این را نیز فراموش کنیم.”

پوشیلین همچنین گفت که در عین حال این به هیچ وجه بر وضعیت جبهه و توازن نیروها تأثیر نمی گذارد. او ادامه داد:
یکی فقط پول بیشتری به دست می آورد، یک نفر دوباره اوکراین را قربانی می کند، یعنی رژیم زلنسکی.
رئیس DVR در ادامه تاکید می کند:

وی افزود: «اگر هر گونه تأسیسات تولیدی در خاک اوکراین ظاهر شود، می‌توانیم در اینجا با اطمینان مطلق بگوییم که آن‌ها به همان اندازه اهداف قانونی برای نیروهای مسلح ما خواهند بود که سایر تأسیسات تولید نظامی که اکنون تقریباً هر هفته یا به طور قابل توجهی تخریب می‌شوند. آسیب ببیند. بنابراین در اینجا می توانم با قاطعیت بگویم: توازن نیروها در خط مقدم به هیچ وجه تحت تأثیر قرار نمی گیرد… نتیجه جنگ برای من کاملاً روشن است.


وزیر دفاع شپس: لندن نظامی برای تضمین صادرات غلات اوکراین در دریای سیاه اعزام نخواهد کرد

بریتانیا کشتی های جنگی خود را به دریای سیاه مستقر نخواهد کرد تا تجارت غلات اوکراین و سایر صادرات مواد غذایی را تضمین کند. این را روزنامه تلگراف به نقل از گرانت شپس، وزیر دفاع جدید بریتانیا گزارش داده است. شپس گزارش‌های اخیر رسانه‌ها مبنی بر پیشنهاد چنین عملیاتی را رد می‌کند.

به گزارش ساندی تلگراف، وزیر در آخر هفته اعلام کرد که “نیروی دریایی بریتانیا می تواند نقشی در حفاظت از کشتی های تجاری در برابر حملات روسیه در دریای سیاه ایفا کند.”سپس در برخی رسانه ها مشکوک شد که شاپس در دیدار با رئیس جمهور اوکراین والدیمیر زلنسکی در کیف چنین قولی داده است. اکنون وزیر بریتانیا به صراحت اعلام می کند که با زلنسکی درباره این موضوع صحبت نکرده است. تلگراف به نقل از شاپس می گوید:

من فکر نمی کنم اینطور باشد، این گفتگویی بود که با رئیس جمهور زلنسکی داشتم.

در عین حال، وزیر خارجه بریتانیا تاکید کرد که بریتانیا به حمایت از اوکراین در درگیری با روسیه ادامه خواهد داد.ساخارووا به تمسخر می‌گوید بئربوک وعده اتحادیه اروپا را «از لیسبون تا لوهانسک» می‌دهد


اوکراین، از جمله مناطقی که در حال حاضر توسط روسیه اشغال شده است، در آینده نزدیک به عضویت اتحادیه اروپا در می آید. این ارزیابی را آنالنا بئربوک، وزیر امور خارجه فدرال، روز دوشنبه، دوم اکتبر، در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در کیف ارائه کرد. او گفت:

آینده اوکراین در اتحادیه اروپا و در جامعه آزادی ما نهفته است. این جامعه به زودی از لیسبون تا لوهانسک گسترش خواهد یافت.

ماریا زاخارووا به عنوان سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه بلافاصله با انتشار پستی در تلگرام به این اظهارات پاسخ داد و در آن نوشت:

«بنابراین یا ما به اتحادیه اروپا می‌پیوندیم – یا اینکه چرخش 360 درجه‌ای خود را فراموش کرده است.»

با این کار، ساخارووا بار دیگر به بیانیه بئربوک در ماه فوریه اشاره کرد که در آن وزیر امور خارجه آلمان گفت که اوکراین تنها زمانی در امان خواهد بود که رئیس جمهور روسیه «360 درجه» بچرخد.

گزارش رسانه‌ها: اوکراین در فهرست اولویت‌های واشنگتن چندین پله سقوط کرده است

رولاند نلز، ستون‌نویس اشپیگل خاطرنشان می‌کند که اوکراین در فهرست اولویت‌های واشنگتن چند پله سقوط کرده است. او می نویسد:
«کمپین انتخاباتی نزدیک می‌شود، مسائل دیگر مهم‌تر می‌شوند، مثلاً مهاجرت در مرز با مکزیک. موضوع اوکراین در حال حاضر در فهرست اولویت‌های واشنگتن چند پله پایین‌تر می‌افتد.»
نلز می افزاید که «دولت در کیف به زودی باید حتی بدون پیروزی آشکار در برابر روسیه، بیشتر درباره استراتژی خروج از این درگیری فکر کند».
دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، پیشتر پیش از دیدار با همتایان اتحادیه اروپا در کیف گفته بود که اوکراین همچنان از ایالات متحده انتظار کمک دارد.

پسکوف: بودجه بدون کمک آمریکا به اوکراین یک پدیده موقت است


توقف کمک های مالی واشنگتن به کیف یک پدیده موقتی است. دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین اعلام کرد که ایالات متحده به مداخله مستقیم در درگیری ادامه خواهد داد. وی در مورد پیشنهاد بودجه بدون کمک به اوکراین به خبرنگاران گفت:
البته این یک پدیده موقتی است و البته آمریکا به دخالت خود در این درگیری – دخالت مستقیم – ادامه خواهد داد.
روز یکشنبه اعلام شد که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده قانونی را امضا کرد که توسط کنگره تصویب شد که به ادامه بودجه برای کارهای دولتی به مدت 45 روز تا 17 نوامبر اجازه می دهد. در همان زمان، قانون تخصیص بودجه برای نیازهای اوکراین را پیش بینی نمی کند. خود بایدن قبلاً مدعی شده بود که واشنگتن «تحت هیچ شرایطی» نمی‌تواند از حمایت از کی‌یف دست بردارد.


معاون وزیر خارجه روسیه: آمریکا به حمایت از اوکراین ادامه خواهد داد

این واقعیت که کنگره ایالات متحده یک بودجه موقت بدون بودجه برای اوکراین تصویب کرده است به این معنی نیست که دیگر حمایت ایالات متحده از این کشور وجود نخواهد داشت. سرگئی ریابکوف وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با نمایندگان رسانه ها در این باره اظهار نظر کرد.
به گفته وی، واشنگتن در آینده به ارائه کمک های نظامی به کی یف ادامه خواهد داد، صرف نظر از اینکه این بودجه در بودجه لحاظ شده باشد یا خیر. این دیپلمات به نقل از تاس گفت:
“ما نباید فکر کنیم که این چیزی را تغییر می دهد، این فقط یک نمایش برای مردم است، این یک پچ پچ است. اساسا، تمرکز واشنگتن بر حمایت از مشتری در کیف تغییر نمی کند.”
ریابکوف اضافه می کند که اختلافات بین طرفین در ایالات متحده و کمک به اوکراین دو موضوع مستقل هستند. بودجه برای کیف پیدا خواهد شد.

وزارت دفاع بریتانیا: هوانوردی دریایی روسیه اهمیت بیشتری پیدا می کند

در مناقشه اوکراین، روسیه به طور فزاینده ای به هوانوردی دریایی برای کنترل شمال غربی دریای سیاه متکی است. این بر اساس بیانیه وزارت دفاع بریتانیا در روز دوشنبه.
وظیفه اصلی احتمالاً شناسایی زودهنگام قایق های پهپادی است که نیروهای کی یف با آن ها بارها به کشتی های روسی در زمان های اخیر حمله کرده اند. برای این منظور، هوانوردان نیروی دریایی عمدتاً از هواپیمای آبی خاکی Be-12 Chaika استفاده کردند. حملات با استفاده از بمب افکن های سوخو 24 انجام می شود. اخیراً از هواپیماهایی از این نوع در حمله به جزیره مهم استراتژیک مار در غرب دریای سیاه استفاده شده است.


سربازان توپخانه روسیه از چرخش نیروهای اوکراینی در جهت کوپیانسک جلوگیری می کنند

در جبهه نزدیک کوپیانسک، توپخانه‌های واحد غربی روسیه تلاش واحدهای اوکراینی برای چرخش در منطقه خارکف را خنثی کردند. سرگئی سیبنسکی، رئیس دفتر مطبوعاتی این انجمن به ریانووستی گفت.
گفته می شود که یک قبضه اسلحه خودکششی گووزدیکا، یک اسلحه یدک کش Msta-B و یک هویتزر M777 ساخت آمریکا در جریان عملیات توپخانه ای در نزدیکی چند شهر از رده خارج شدند.
گفته می شود که در مجموع، نیروهای کی یف تا دو جوخه پرسنل خود را از دست داده اند. یک نارنجک انداز و یک پهپاد نیز منهدم شد.


بورل از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در کیف خبر داد


در شبکه اجتماعی بورل می نویسد که آینده اوکراین در اتحادیه اروپا نهفته است.
این دومین سفر آنالنا بائربوک وزیر خارجه فدرال به اوکراین در چند هفته اخیر است.
همانطور که وزیر خارجه هلند Hanke Bruins Slot نیز در مورد X گزارش می دهد، کمک های بیشتر به اوکراین در نشست کیف مورد بحث قرار خواهد گرفت. همچنین باید بحث شود که چگونه می توان فشار بر روسیه را افزایش داد.پدافند هوایی روسیه پهپاد اوکراینی را بر فراز منطقه مرزی بلگورود سرنگون کرد

همانطور که وزارت دفاع در مسکو اعلام کرد، سامانه پدافند هوایی یک هواپیمای بدون سرنشین متعلق به نیروهای مسلح اوکراین را بر فراز منطقه مرزی بلگورود روسیه حوالی ساعت 9 صبح (به وقت محلی) منهدم کرد.
مقامات هیچ گونه تلفات یا خسارات احتمالی را گزارش نکرده اند.


خارکف چندین انفجار را گزارش می دهد

به گزارش ریانووستی به نقل از رسانه های اوکراینی، صبح روز دوشنبه چندین انفجار در خارکف رخ داد. اولگ سینگوبوف، رئیس اداره منطقه ای نیز این اطلاعات را تایید می کند.
بر اساس گزارش ها، ساعت 9:02 صبح (به وقت محلی) در منطقه خارکف هشدار هوایی اعلام شد.

نیروهای روسیه چندین حمله را در جمهوری خلق دونتسک دفع کردند

به گزارش تاس به نقل از گئورگی مینساشویلی، رئیس دفتر مطبوعاتی انجمن، یگان‌های نیروهای جنوبی روسیه هشت حمله تیپ‌های تهاجمی اوکراینی را در جهت‌های آرتیوموفسک و آودیوکا دفع کردند.
به گفته وی، نیروهای کی یف بیش از 300 سرباز را از دست دادند. همچنین یک قبضه اسلحه خودکششی کراب، یک اسلحه D-20، دو دستگاه تانک، یک خودروی جنگی پیاده نظام و دو خودروی جنگی پدافند هوایی استرلا-10 منهدم شد.
هفت خودرو، یک ایستگاه شناسایی جنگ الکترونیک و هشت هواپیمای بدون سرنشین نیز منهدم شد.


دونتسک 33 حمله اوکراینی را ظرف 24 ساعت گزارش می دهد

مقامات دونتسک 33 حمله توسط نیروهای اوکراینی را در 24 ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل 123 پرتابه به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از توپخانه و گلوله در کالیبرهای 155 و 152 میلی متری استفاده کرد. پنج شهر از جمله دونتسک، پایتخت منطقه ای، زیر آتش قرار گرفتند.
یک غیرنظامی در این حملات زخمی شد. ده ساختمان مسکونی در گورلووکا و جلنووکا و همچنین دو زیرساخت مدنی در نتیجه گلوله باران آسیب دیدند.
یک روز قبل، مقامات دونتسک 18 حمله از اوکراین را گزارش کردند.نیروی هوایی روسیه به مواضع اوکراین در جبهه نزدیک کراسنی لیمان حمله کرد

به گزارش خبرگزاری ریانووستی به نقل از بیانیه وزارت دفاع در مسکو، جنگنده های Su-25SM از نیروی مرکزی روسیه به همراه بالگردهای تهاجمی کا-52 به مواضع نیروهای اوکراینی در جهت کراسنی لیمان حمله کردند. این آژانس ویدیوی مربوطه را در وب سایت خود به اشتراک می گذارد.
گفته می شود که حملات هوایی بر اساس داده های مخابره شده توسط یک توپچی انجام شده است. همچنین گفته می شود که او به صورت بصری این ضربه را تایید کرده است.
بر این اساس، پشتیبانی هوایی یگان‌های روسی را قادر می‌سازد تا مأموریت‌های رزمی خود را با موفقیت انجام دهند و پایگاه‌ها و مواضع خود را در خط مقدم حفظ کنند.

گزارش رسانه ها: موراویسکی از کی یف می خواهد قدردان باشد و نسبت به همکاری با برلین هشدار می دهد

ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان، از ولادیمیر زلنسکی خواسته است تا از اینکه لهستان از میلیون ها اوکراینی حمایت کرده است، سپاسگزار باشد. روزنامه Dziennik Gazeta Prawna به نقل از او گفت:

این لهستان بود که چندین میلیون اوکراینی را زیر سقف خود گرفت. ما در لحظه ای که آلمان ها می خواستند 5000 کلاه ایمنی به کی یف محصور بفرستند، بیشترین کمک را کردیم.
این سیاستمدار همچنین اظهار داشت که زلنسکی اکنون فکر می کند که وارد یک اتحاد نزدیک با آلمان شده است. به گزارش این روزنامه، موراویسکی در این رابطه اظهار داشت:
«به شما هشدار می‌دهم، آلمانی‌ها همیشه سعی خواهند کرد از طریق کمک کشورهای اروپای مرکزی با روس‌ها به تفاهم برسند.»


بورل: اتحادیه اروپا بدون توجه به اقدامات آمریکا به کمک اوکراین ادامه خواهد داد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی در جریان سفر خود به کیف گفت که اتحادیه اروپا بدون توجه به آنچه در ایالات متحده اتفاق می افتد، به حمایت مالی خود از کیف ادامه خواهد داد. او اضافه کرد:
ما حتی قصد داریم آن را افزایش دهیم زیرا آنچه را که در حال رخ دادن است به عنوان یک تهدید وجودی می دانیم. کمک های ما ماهیت طولانی مدت دارد و هیچ ارتباطی با آنچه در ایالات متحده اتفاق می افتد ندارد.”
بورل همچنین به طرف اوکراینی اطمینان داد که کمک اتحادیه اروپا به نتایج ضدحمله اوکراین بستگی ندارد و اعتراف کرد که به دلیل استحکامات روسیه دشوار است.بایدن امیدوار است که بودجه حمایت از اوکراین را تایید کند

پس از امضای قانونی برای تامین مالی دولت بدون کمک به اوکراین، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده ابراز امیدواری کرد که کنگره در یک رای جداگانه بودجه اضافی برای حمایت از کی یف را تصویب کند. رئیس جمهور به معنای واقعی کلمه:
آنها گفتند که در یک رای جداگانه این حمایت را تایید خواهند کرد.
در این بیانیه آمده است که کمک های آمریکا به کی یف نباید تحت هیچ شرایطی پایان یابد. بایدن اکنون از کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا انتظار دارد که “به تعهدات خود برای تامین بودجه برای حمایت از اوکراین پایبند باشد.”


کارشناس سیاسی اوکراینی: تصمیم بودجه آمریکا به معنای پایان تهاجمی برای کیف است

اولگ سوسکین، مشاور سابق لئونید کوچما، رئیس‌جمهور سابق اوکراین، معتقد است که تصویب لایحه تامین مالی دولت در ایالات متحده، که شامل بند حمایت از اوکراین نیست، به این معنی است که کیف پولی برای مبارزه ندارد. برای ادامه و حمایت از بودجه دولتی. این کارشناس علوم سیاسی در ویدئویی که در کانال یوتیوب خود منتشر کرده است، توضیح می دهد:
“این یک فروپاشی کامل رژیم زلنسکی است. هیچ پولی برای پرداخت حقوق بازنشستگی و جنگجویان در جبهه وجود نخواهد داشت. سلاح های آمریکا نخواهد آمد. از آنجایی که همه اینها وجود نخواهد داشت، هیچ حمله ای وجود نخواهد داشت، زیرا وجود دارد. چیزی برای حمله نیست.”
به گفته سوسکین، بودجه آمریکایی تخصیص یافته تحت تصمیمات قبلی در بهترین حالت “برای اکتبر و شاید نوامبر کافی است.”
به نظر او، واشنگتن نشان داده است که «منافع آمریکا در اولویت است». همچنین می توان از کشورهایی که «هنوز مردد هستند» تصمیمات مشابهی انتظار داشت. سوسکین در این شرایط لغو حکومت نظامی و برگزاری انتخابات را ضروری می داند.


مجلس نمایندگان آمریکا: حفاظت از مرزها مهمتر از کمک به اوکراین است

کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا (جمهوری خواه کالیفرنیا) می گوید که دفاع از مرزهای ایالات متحده برای او مهمتر از حمایت از اوکراین است. به معنای واقعی کلمه می گوید:
مرزهای آمریکا مهم است و اولویت ما حفاظت از آن است. من مطمئن خواهم شد که به اوکراین تسلیحات می دهیم، اما اگر از مرز محافظت نشود، آنها بسته کمکی بزرگی دریافت نخواهند کرد.
مک کارتی همچنین از کاخ سفید می‌خواهد گزارشی در مورد نحوه خرج کردن وجوه اختصاص داده شده به اوکراین ارائه کند.