حزب مخالف اوکراین در انتخابات پارلمانی اسلواکی پیروز شد.ترجمه مجله هفته

حزب روبرت فیکو، نخست وزیر سابق، قوی ترین نیرو در انتخابات پارلمانی اسلواکی شد. فیکو می خواهد کمک های نظامی به اوکراین را متوقف کند.
برخلاف پیش‌بینی‌های اولیه، سوسیال دموکرات‌های ناسیونالیست چپ‌گرای رابرت فیکو، رئیس دولت سابق، در انتخابات پارلمانی اسلواکی پیروز شدند. همانطور که نتایج اولیه کمیسیون انتخابات در براتیسلاوا صبح امروز نشان داد، پس از شمارش تقریباً ۹۹ درصد حوزه‌های انتخاباتی، حزب مخالف او جهت – سوسیال دموکراسی اسلواکی – ۲۳.۳ درصد از آرا را به دست آورد.

این باعث می شود که حزب فیکو به طور غیرقابل نفوذی از حزب لیبرال اسلواکی مترقی (PS) جلوتر باشد. حزب لیبرال که هنوز حتی در مجلس نماینده نداشته است با ۱۷ درصد در رتبه دوم قرار گرفت. سوسیال دموکرات های لیبرال تر HLAS که در زمان نخست وزیر سابق پیتر پلگرینی از Smer جدا شدند، ۱۵ درصد را به دست آوردند. این حزب می تواند برای تشکیل دولت تعیین کننده باشد. مشارکت موقت رای دهندگان ۶۸ درصد بود.

تشکیل ائتلاف با اکثریت کافی برای حزب Smer به رهبری فیکو آسان نخواهد بود. فیکو قبل از انتخابات اعلام کرد که می‌خواهد کمک‌های تسلیحاتی را که مورد پسند مردم نیست، پایان دهد و تنها به اوکراین همسایه با کالاهای غیرنظامی کمک کند. تقریباً سایر احزاب منتخب به پارلمان می خواهند به آن پایبند باشند.
تاکنون اسلواکی از جمله هواپیماهای جنگنده میگ را به اوکراین تحویل داده است. فیکو پیش از انتخابات نماینده مواضع طرفدار روسیه بود. او تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه را رد می کند و می خواهد از پیوستن اوکراین به ناتو جلوگیری کند.
نشان دادن راه برای موقعیت یابی به سمت اتحادیه اروپا
این انتخابات به عنوان نقطه عطفی برای اسلواکی و موقعیت آن نسبت به روسیه و اتحادیه اروپا تلقی شد. در بروکسل این نگرانی وجود دارد که فیکو با ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان متحد شود.