جنگ اوکراین: بریتانیا به دنبال تنش مستقیم با روسیه است.ترجمه مجله هفته

وزیر دفاع بریتانیا می خواهد جنگ اوکراین را تشدید کند. نیروهای نظامی بریتانیا باید در اوکراین مستقر شوند. نیروی دریایی بریتانیا باید کشتی های اوکراینی در دریای سیاه را محافظت کند. هر دو اقدام به معنای تنش مستقیم با روسیه است.

وزیر دفاع بریتانیا، گرنت شپس، در مصاحبه ای با روزنامه بریتانیایی روزنامه تلگراف اعلام کرد که قصد دارد مشارکت بریتانیا در اوکراین را گسترش دهد. پیشنهادات وی نشان دهنده تغییر از سیاست قبلی بریتانیا است که از اوکراین از طریق کمک های مالی و ارسال تسلیحات حمایت می کرد، اما از تنش مستقیم با روسیه اجتناب می کرد.

شپس پیشنهاد کرد که نیروی دریایی بریتانیا باید حمل و نقل غلات اوکراین از طریق دریای سیاه را تأمین کند. او در مورد این موضوع در هفته گذشته در جریان سفر خود به اوکراین با رئیس جمهور اوکراین، ولادیمیر زلنسکی، صحبت کرده بود. شپس به زلنسکی پیشنهاد کرد که نیروی دریایی بریتانیا می تواند کشتی های اوکراینی را در برابر حملات روسیه محافظت کند.

تلگراف در این باره می نویسد:

“ارائه حمایت از نیروی دریایی در دریای سیاه به معنای مشارکت بریتانیا در درگیری است.”

شپس همچنین اعلام کرد که قصد دارد سربازان اوکراینی را دیگر فقط در بریتانیا، بلکه توسط مربیان بریتانیایی مستقیماً در اوکراین آموزش دهد. به عبارت ساده، این بدان معناست که بریتانیا قصد دارد نیروهای نظامی بریتانیایی را به اوکراین اعزام کند. تا کنون، بریتانیا هیچ ماموریت آموزشی در اوکراین انجام نداده است تا از درگیر شدن مستقیم در درگیری جلوگیری کند. اقامتگاه ها و مراکز آموزشی برای رزمندگان خارجی به طور منظم هدف حملات روسیه قرار می گیرند.

علاوه بر این، شپس از شرکت های تسلیحاتی بریتانیا حمایت می کند تا ظرفیت تولید تسلیحات نظامی را مستقیماً در اوکراین ایجاد کنند.

شپس گفت:
“به نظر من، به ویژه در غرب کشور، اکنون امکان ورود بیشتر چیزها به کشور وجود دارد، نه تنها آموزش، بلکه تولید، به عنوان مثال BAE.”
BAE Systems یک شرکت بزرگ تسلیحاتی بریتانیا است.
علاوه بر این، شپس قصد دارد هزینه های نظامی را به سه درصد از تولید ناخالص داخلی افزایش دهد. استدلال او این است:
“آزادی رایگان نیست، باید برای آن پرداخت کرد. این رفاه ما را تضمین می کند.”
گرنت شپس محافظه کار از 31 آگوست پس از استعفای جانشینش بن والاس وزیر دفاع بریتانیا است.