تغییر ۱۸۰ درجه ای لندن: اعزام سرباز به اوکراین منتفی است.سیاست لندن به نظر می رسد مانند آب و هوای این کشور متغیر است. ابتدا وزیر دفاع شپس اعلام کرد که سربازان بریتانیایی به اوکراین اعزام می شوند. کمی بعد، نخست وزیر سوناک این موضوع را رد کرد.

نخست وزیر سوناک: اعزام سرباز به اوکراین منتفی است

نخست وزیر بریتانیا، ریشی سوناک، اعلامیه وزیر دفاع، گرانت شپس را که گفته بود نیروهای نظامی بریتانیا قرار است برای آموزش سربازان اوکراینی به این کشور اعزام شوند، تکذیب کرد. نخست وزیر گفت:

“هیچ سرباز بریتانیایی به این درگیری فعلی اعزام نمی شود.”

پیش از این، وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرده بود که این کشور در حال بررسی امکان استقرار نیروهای خود در اوکراین برای آموزش سربازان اوکراینی است.

سوناک در بازدید خود از بورنلی در روز یکشنبه، اظهار داشت که می خواهد این موضوع را “کاملاً روشن کند” و ادعا کرد که شپس منظورش این نبوده است که سربازان بریتانیایی در طول درگیری با روسیه در اوکراین مستقر شوند. گفته شد که بریتانیا مدت هاست که سربازان اوکراینی را در خاک خود آموزش می دهد.

به گفته سوناک، وزیر دفاع در واقع منظورش این بوده است که “ممکن است روزی در آینده بخشی از این آموزش را در اوکراین انجام دهیم”. اما این “چیزی بلندمدت است، نه چیزی برای همین حالا”، همانطور که نخست وزیر بریتانیا گفت.

دلایل تغییر موضع لندن

دلایل مختلفی برای تغییر موضع لندن در مورد اعزام سربازان به اوکراین وجود دارد. یکی از دلایل این است که اعزام سربازان بریتانیایی به اوکراین می تواند منجر به درگیری مستقیم بین روسیه و ناتو شود. این امر می تواند به یک جنگ بزرگ بین دو قدرت هسته ای منجر شود.

دلیل دیگر این است که اعزام سربازان بریتانیایی به اوکراین ممکن است تأثیر چندانی در روند جنگ نداشته باشد. روسیه نیروهای نظامی بسیار بیشتری نسبت به اوکراین دارد و به نظر نمی رسد که اعزام سربازان بریتانیایی بتواند به اوکراین کمک کند تا از حملات روسیه جلوگیری کند.

در نهایت، ممکن است لندن تصمیم گرفته باشد که اعزام سربازان به اوکراین به نفع آن نباشد. این امر می تواند باعث افزایش مخالفت های داخلی در بریتانیا شود و همچنین می تواند روابط بین لندن و مسکو را به شدت تیره کند.