اخبار جنگ اوکراین اول اکتبر

سخنگوی ناتو: تغییر محل استقرار تسلیحات هسته ای در اروپا قابل بحث نیست

جسیکا کاکس، مسئول سیاست تسلیحات هسته‌ای ناتو به رسانه‌های فنلاند گفت: ائتلاف آتلانتیک شمالی درباره تغییر مکان پایگاه‌های تسلیحات هسته‌ای در اروپا بحث نمی‌کند. او گفت:
هیچ بحثی در مورد تغییر در استقرار تسلیحات هسته ای آمریکا در اروپا وجود ندارد.
کاکس خاطرنشان کرد که ناتو هیچ کشور عضوی را ملزم به پذیرش تسلیحات هسته‌ای در خاک خود نمی‌کند که در هر صورت باید بر اساس خواست داوطلبانه آن کشور باشد. وی تأکید کرد: صرف آمادگی کافی نیست، سایر متحدان ناتو نیز باید بر این عقیده باشند که چنین انتقال تسلیحاتی قابلیت های بازدارندگی هسته ای را بهبود می بخشد و صرفاً خطرات جدیدی ایجاد نمی کند.

انگلیس به بهانه دفاع از خود می خواهد جنگنده های خود را در لهستان مستقر کند

گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا در کنفرانس حزب محافظه کار گفت که لندن قصد دارد جت های جنگنده تایفون را به لهستان بفرستد تا ظاهراً از خود در برابر روسیه دفاع کند. به معنای واقعی کلمه می گفت:

“در پاسخ به درخواست دوستان لهستانی ما، تایفون های نیروی هوایی ما به لهستان مستقر خواهند شد تا از متحد ناتو ما در برابر تهدید فزاینده مداخله روسیه حمایت کنند.”

شاپس همچنین این اقدام را در آستانه انتخابات عمومی لهستان به عنوان یک سیگنال قوی برای حمایت بریتانیا از آزادی و دموکراسی در میان متحدانش توصیف کرد.

چین از زمان آغاز عملیات ویژه روسیه تنها پنج پهپاد به اوکراین تحویل داده است

چین از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه تنها پنج پهپاد به اوکراین تحویل داده است. این را تاس با استناد به داده های اداره کل گمرک چین گزارش داده است. در عین حال، شرکت های چینی از مارس تا دسامبر 2022 حتی یک پهپاد به طرف اوکراینی تحویل ندادند.

بر اساس اطلاعات به نقل از این خبرگزاری، از مارس تا دسامبر 2022 تنها 5 پهپاد چینی به اوکراین صادر شده است، در حالی که اوکراین در ژانویه و فوریه سال گذشته حدود 530 پهپاد از چین خریداری کرده است. به گزارش تاس، پیش از آن، چین اصلاً هیچ پهپادی به اوکراین نفروخته بود.

در 1 سپتامبر 2023، چین محدودیت‌هایی را برای عرضه پهپادهای دوربرد و برخی از اجزای آنها اعمال کرد. بر اساس گزارش نیویورک تایمز، ارتش اوکراین با کمبود پهپادهای ارزان قیمت مواجه است. این روزنامه نوشت که سازندگان چینی که از عرضه پهپادها خودداری نکردند، مشتریان خود را ملزم به سازماندهی شبکه پیچیده ای از واسطه ها کردند، در حالی که طرف اوکراینی مجبور به قاچاق پهپادها است.

بریتانیا خواهان اعزام نیرو به اوکراین و کشتی های جنگی به دریای سیاه است

وزارت دفاع بریتانیا قصد دارد برای اولین بار نیروهای خود را به اوکراین اعزام کند. روزنامه بریتانیایی تلگراف به نقل از گرانت شاپس، وزیر دفاع این کشور گزارش می دهد که این از برنامه هایی است که توسط فرماندهان نظامی بحث می شود. در مقاله آمده است:

گرانت شاپس فاش کرد که با فرماندهی ارتش در مورد انتقال برنامه آموزشی رسمی تحت رهبری بریتانیا «به اوکراین» به جای اتکا به پایگاه های بریتانیا و دیگر اعضای ناتو در حال مذاکره بوده است. او همچنین از شرکت‌های دفاعی بریتانیایی بیشتر خواست تا کارخانه‌هایی در اوکراین باز کنند. البته در ازای دریافت مبالغ قابل توجه.

همانطور که این روزنامه اشاره می کند، اعزام نیروهای انگلیسی به اوکراین نشان دهنده تشدید مشارکت بریتانیا در درگیری خواهد بود.

بریتانیا همچنین در حال بررسی نقش «نیروی دریایی این کشور در دفاع از» کشتی‌های تجاری در برابر روسیه در دریای سیاه است. شاپس گفت:

بریتانیا یک قدرت دریایی است، بنابراین ما می‌توانیم کمک و توصیه کنیم، به‌ویژه که این آب‌ها، آب‌های بین‌المللی هستند.»

به گفته وزیر، وی در سفر اخیر خود به کی یف با ولادیمیر زلنسکی درباره این موضوعات گفتگو کرده است.

سه پهپاد در منطقه سادنپروسکی اسمولنسک سرنگون شدند

نیروهای پدافند هوایی و جنگ الکترونیک سه هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی را بر فراز شهر اسمولنسک سرنگون کردند. واسیلی آنوخین، فرماندار منطقه اسمولنسک در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که این حمله هیچ قربانی نداشت. او نوشت:
سه فروند هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی صبح امروز توسط نیروهای پدافند هوایی و جنگ الکترونیک در منطقه سادنپروسکی شهر اسمولنسک سرنگون شدند.
فرماندار اعلام کرد اورژانس در محل کار می کند.
وزارت دفاع روسیه نیز انهدام سه پهپاد در منطقه اسمولنسک را تایید کرد.


ارتش روسیه یک پهپاد اوکراینی را در منطقه کراسنودار سرنگون کرد

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد یک پهپاد اوکراینی بامداد یکشنبه بر فراز منطقه کراسنودار توسط یک سامانه پدافند هوایی منهدم شد. در بیانیه این مقام آمده است:
“در اول اکتبر تقریباً ساعت 08:00 به وقت مسکو، تلاش رژیم کی یف برای انجام یک حمله تروریستی با استفاده از یک پهپاد از نوع هواپیما بر روی اشیاء در قلمرو فدراسیون روسیه خنثی شد. پهپاد اوکراینی توسط نیروهای پدافند هوایی در حال انجام وظیفه بر فراز قلمرو کراسنودار منهدم شد.


فرمانده اخمت: تقویت نیروهای مسلح اوکراین برای یک پیشرفت جدید در زمستان

اپتی آلودینوف، فرمانده نیروهای ویژه آخمت، مطمئن است که نیروهای اوکراینی برای پیشروی بعدی در زمستان تلاش خواهند کرد تا قدرت خود را افزایش دهند، اما این نیز کارساز نخواهد بود. او می گوید:
“من معتقدم که در طول زمستان دشمن دوباره تلاش خواهد کرد تا نیروها و منابع را جمع آوری کند تا آنها را آماده کند تا در سال آینده به یک موفقیت دیگر دست یابند… اما این حملات محکوم به شکست است.”
به گفته فرمانده آخمت، فرماندهی اوکراین یک “مشت ضربه زن” جدید را تشکیل خواهد داد. آلودینوف می گوید:
“اتحادیه های اوکراینی هر کاری که می توانند انجام خواهند داد تا دوباره نوعی مشت تشکیل دهند تا به این پیشرفت دست یابند. به بیان دقیق، غرب وظیفه دارد تا آخرین اوکراینی بجنگد. تا زمانی که این وظیفه محقق نشود، البته اربابان غربی زلنسکی و اوکراینی ها متوقف نخواهند شد.”


تجهیزات و واحدهای نیروهای مسلح اوکراین مورد حمله قرار گرفتند

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای روسیه به واحدهای تیپ 72 مکانیزه نیروهای مسلح اوکراین در نزدیکی کوراخوو در منطقه دونتسک حمله کردند. در نتیجه این حمله، خودروهای زرهی، سلاح، مهمات و پرسنل از کار افتادند. این را می توان در ویدیوی 2 کانال تلگرام Operazija Z: Wojenkory Russkoi Wesny (عملیات Z: خبرنگار جنگی بهار روسیه) مشاهده کرد.
ویدئو 1 انهدام نقطه بارگیری تیپ 38 نیروی دریایی اوکراین با خودروهای زرهی در منطقه نیکولایف برای انتقال به جلو را نشان می دهد.


یک غیرنظامی در حمله هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی در منطقه بریانسک زخمی شد

در حمله پهپاد اوکراینی به شهر تروبچفسک در منطقه بریانسک یک نفر مجروح شد. فرماندار الکساندر بوگوماس اعلام کرد:
“تروریست های اوکراینی با استفاده از پهپاد به شهر تروبچفسک حمله کردند. در جریان حمله به مردم غیرنظامی، یک نفر از ساکنان آن به صورت جزئی زخمی شد. تمام کمک های پزشکی لازم به وی ارائه می شود.”
به گفته این سازمان، یک ساختمان اداری نیز آسیب دیده است. بوگوماس افزود که نیروهای اورژانس در محل حادثه مشغول کار هستند. به گفته وی، این سومین حمله نیروهای مسلح اوکراین از صبح روز شنبه بود.


تولیدکنندگان پهپاد چینی تحویل به اوکراین را کاهش می دهند

همانطور که نیویورک تایمز گزارش می دهد، تولیدکنندگان هواپیماهای بدون سرنشین غیرنظامی چینی تحویل پهپادها و قطعات آن به اوکراین را به شدت کاهش داده اند. به نوشته این روزنامه، «تامین کنندگان چینی پس از اول آوریل فروش خود را کاهش دادند. مقررات جدید صادرات قطعات هواپیماهای بدون سرنشین از سپتامبر اجرایی شد.
خاطرنشان می شود که چین حدود 90 درصد پهپادهای غیرنظامی جهان را تولید می کند و جایگزینی سازندگان چینی دشوار است.
با اجرایی شدن مقررات جدید، تولیدکنندگان چینی باید از “سیستم پیچیده ای از واسطه ها استفاده کنند” به طوری که “برخی از اوکراینی ها مجبور شدند برای جبران دستگاه های سرنگون شده در هوا، گدایی، قرض و قاچاق کنند.”
بر اساس گزارش موسسه مطالعات دفاعی و امنیتی سلطنتی بریتانیا، ارتش اوکراین هر ماه حدود 10000 پهپاد را از دست می دهد.


دونتسک از حمله اوکراین به صومعه خبر می دهد

نیروهای مسلح اوکراین به صومعه نیکولو واسیلیفسکی در روستای نیکولسکویه در جنوب جمهوری خلق دونتسک حمله کردند. این در خدمات عملیاتی منطقه گزارش شده است:
“سربازان اوکراین صومعه Assumption در روستای Nikolskoye در نزدیکی Volnovakha را گلوله باران کردند. یک راهب – ارشماندریت لاورنتی – و یک اهل محله زخمی شدند.”


وزارت دفاع روسیه از انهدام یک هواپیمای اوکراینی خبر داد

یک فروند هواپیمای Su-35S نیروی هوایی روسیه یک هواپیمای نیروهای مسلح اوکراین را در یک داگ فایت منهدم کرد. این چیزی است که وزارت دفاع روسیه اعلام کرد:
خدمه Su-35S نیروی هوافضای روسیه در یک نبرد هوایی یک فروند هواپیمای نیروهای ضربتی اوکراین را در منطقه عملیات ویژه منهدم کردند.
همچنین گزارش شده است که خدمه هواپیمای جنگنده چند منظوره Su-35S به گشت زنی و پوشش بمب افکن ها و هواپیماهای تهاجمی و همچنین بالگردهای هوانوردی ارتش پرداختند.