آمریکا نگران “افزایش نیزوی نظامی صربستان در مرز با کوزوو”دولت آمریکا به گفته خود شاهد افزایش نظامی گسترده‌ای از سوی صربستان در مرز با کوزوو است. جان کیربی، مدیر ارتباطات شورای امنیت ملی آمریکا، روز گذشته در واشنگتن گفت این افزایش نظامی شامل استقرار “بی‌سابقه” توپخانه و تانک است. وی افزود:

“ما از صربستان می‌خواهیم این نیروها را از مرز عقب بکشند.”

کیربی گفت که دولت آمریکا از این وضعیت نگران است و از حدود یک هفته پیش آن را زیر نظر دارد. وی این افزایش نظامی صربستان در مرز را “ناپایدارکننده” خواند و گفت که در حال حاضر نمی‌تواند در مورد قصد این اقدامات اظهار نظر کند. آمریکا از طریق کانال‌های دیپلماتیک نیز از صربستان خواسته است که نیروهای خود را عقب بکشد.

در روز یکشنبه گذشته، یک گروه ۳۰ نفره نیروهای ویژه صربستان در روستای باژاکا در نزدیکی میتروویتسا مستقر شدند و با پلیس کوزوو درگیر شدند. در این درگیری‌ها سه مهاجم صرب و یک پلیس کوزوو کشته شدند.

امروز، میلان رادویچیچ، سیاستمدار و تاجر صرب‌تبار کوزوو، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. وی در بیانیه‌ای که وکیلش روز شنبه در برابر رسانه‌ها در بلگراد قرائت کرد، گفت:

“من به این اقدام دست زدم زیرا تمام روش‌های مقاومتی که تاکنون اعمال شده است، بهبودی در زندگی مردم صرب [در کوزوو] به همراه نداشته است.”

محل استقرار رادویچیچ در حال حاضر مشخص نیست. کوزوو از سال ۱۹۹۹ توسط حدود ۵۰۰۰ سرباز ناتو اشغال شده است، زمانی که بلوک غرب به نام تروریست‌های آلبانیایی که ادعای حاکمیت بر استان تاریخی صربستان را داشتند، علیه صربستان جنگ هوایی انجام داد.

کوزوو در سال ۲۰۰۸ استقلال خود را اعلام کرد، که صربستان، روسیه و حدود نیمی از تمام کشورهای عضو سازمان ملل آن را به رسمیت نمی‌شناسند.