وزیر خارجه انگلیس: حمایت از اوکراین “سخت و دردناک” است.ترجمه مجله هفته

پس از اینکه وزیر دفاع انگلیس پیشتر به درخواست‌های مداوم اوکراین برای تسلیحات پاسخ داد و گفت که “انگلیس شرکت خرده‌فروشی آمازون نیست”، وزیر خارجه انگلیس اذعان کرد که حمایت از کی‌یف “سخت و دردناک” است و این خستگی به “مشکل بزرگی” تبدیل شده است.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه انگلیس، روز شنبه گفت که “حمایت از اوکراین دشوار و دردناک است”، و خاطرنشان کرد که “اگر متحدان به ارائه حمایت به کی‌یف ادامه ندهند، وضعیت در جهان بدتر خواهد شد.”

کلورلی در مصاحبه با مجله “خانه” انگلیس گفت: “به همین دلیل است که موضع دولت انگلیس قوی باقی می‌ماند. ما این را به همه شرکای بین‌المللی خود توضیح می‌دهیم. این کار دشوار و دردناک است. اما اگر عقب‌نشینی کنیم، اوضاع دشوارتر و دردناک‌تر خواهد شد.”

در همین حال، کلورلی همچنین اذعان کرد که خستگی از درگیری در اوکراین “مشکل بزرگی” است.

در ماه ژوئیه گذشته، روسیه به کمک‌هایی که انگلیس به کی‌یف می‌فرستد و خسارات آن پاسخ داد و گفت: “کمک های شما بی اثر است.” وزارت دفاع روسیه کمک‌های انگلیس به اوکراین را “ضایعات فلزی انگلیس” توصیف کرد که پس از ذوب شدن به “مواد خام خوبی برای مناطق جدید روسیه برای استفاده در کارهای بازسازی” تبدیل خواهد شد.

در اواخر، وزیر دفاع انگلیس، بن والاس، از درخواست‌های مداوم اوکراین برای تسلیحات عصبانی شد و پاسخ داد و گفت که “انگلیس شرکت خرده‌فروشی آمازون جهانی نیست.”

والاس پیش از این از خطر وقوع یک درگیری جهانی گسترده‌تر تا پایان دهه هشدار داده بود و خواستار تعیین جدول زمانی ثابتی برای افزایش هزینه‌های نظامی انگلیس به ۲.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی شده بود، به گزارش روزنامه “فایننشال تایمز” انگلیس.

در ماه مه گذشته، ریشی سوناک (در آن زمان رئیس خزانه‌داری قبل از انتصاب به عنوان نخست‌وزیر) اعلام کرد که “دولت ۱.۳ میلیارد پوند (معادل ۱.۶ میلیارد دلار) برای تأمین مالی کمک‌های نظامی، اقتصادی و بشردوستانه به اوکراین اختصاص خواهد داد.”

رئیس‌جمهور روسیه بارها تأکید کرده است که محموله‌های تسلیحات به اوکراین “امنیت” اروپا را تهدید می‌کند و افزوده است که “این تمایل به غرق کردن اوکراین در تسلیحات، به‌ویژه تسلیحات سنگین، اقدامی است که امنیت قاره را تهدید می‌کند و ثبات را بر هم می‌زند.”

انگلیس یکی از پیشگامان کشورهایی است که از اوکراین از نظر نظامی حمایت می‌کند و تلاش می‌کند تحریم‌هایی علیه روسیه اعمال کند، به‌ویژه پس از اینکه ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس، گفت که “انگلیس قصد دارد سطح فعلی حمایت نظامی خود از کی‌یف در سال ۲۰۲۳ را حفظ کند یا حتی افزایش دهد.”

با این حال، انگلیس با بحران اقتصادی مواجه است که اتحادیه‌های کارگری را به اعتصاب‌های مداوم از ماه‌ها پیش برای درخواست افزایش دستمزدها وادار کرده است.

اوکراین از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، کمک‌های مالی و نظامی هنگفتی از کشورهای غربی، به‌ویژه ایالات متحده و سایر کشورهای اروپایی، دریافت کرده است.

کشورهای غربی، از طریق حمایت مادی، نظامی و سیاسی خود از کی‌یف، به دنبال خنثی کردن اهداف عملیات نظامی روسیه هستند.