عربستان و اسرائیل توافق خواهد کرد اما فلسطینی ‌ها قربانی میشوند.ترجمه مجله هفته

رویترز: عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل مشروط به توافق دفاعی با واشنگتن است

منابع منطقه ای آگاه به خبرگزاری رویترز گفته اند که عادی سازی روابط بین عربستان و اسرائیل مشروط به توافق دفاعی است که ریاض به دنبال آن با واشنگتن است. این منابع همچنین اشاره کردند که خواسته های فلسطینی در مسیر توافق در درجه دوم اهمیت قرار خواهد گرفت.

منابع واشنگتن اشاره کردند که ایالات متحده ممکن است به توافقی دست یابد که نیازی به تصویب کنگره ندارد، اما رضایت عربستان را جلب میکند.

منابع آگاه از مذاکرات برای دستیابی به توافق عادی سازی روابط بین عربستان و اسرائیل، که از افشای هویت خود خودداری کردند، گفتند که عربستان مصمم است به توافق نظامی دست یابد که ایالات متحده را ملزم به دفاع از آن کشور میکند بهای آن عادی سازی روابط با اسرائیل است. آنها همچنین گفتند که “این توافق حتی اگر اسرائیل امتیازات بزرگی به فلسطینیان برای ایجاد یک دولت مستقل ندهد، مختل نخواهد شد.”

منابع به خبرگزاری رویترز گفتند که این توافق ممکن است به سطح تضمین های دفاعی سختگیرانه مانند ناتو نرسد.
محمد بن سلمان در جریان سفر بایدن به ریاض در ژوئیه ۲۰۲۲ خواستار پیمان دفاعی معادل ناتو شده بود

رویترز توضیح داد که هیچ پاسخی از سوی دولت عربستان یا وزارت امور خارجه ایالات متحده به سوالاتی که از طریق ایمیل در مورد این موضوع ارسال شده بود، دریافت نکرده است.

یک منبع آمریکایی گفت: “این توافق ممکن است شبیه معاهداتی باشد که ایالات متحده با کشورهای آسیایی امضا کرده است”، و اشاره کرد که اگر به تصویب کنگره نرسد، ممکن است مشابه توافق ایالات متحده با بحرین باشد که میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده است. این نوع توافقات نیازی به حمایت کنگره ندارند.

این منبع همچنین گفت که واشنگتن همچنین می تواند هر توافقی را با هر طبقه بندی تغییر دهد و جایگاه عربستان را به عنوان “متحد اصلی خارج از ناتو”، که وضعیتی است که قبلاً به اسرائیل اعطا شده است، بهبود بخشد.

با این حال، تمام منابعی که با خبرگزاری صحبت کردند، تأیید کردند که عربستان کمتر از “ضمانت هایی که ایالات متحده را ملزم به محافظت از آن در صورت حمله می کند” نخواهد پذیرفت، مانند حمله موشکی به سایت های نفتی آن در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹، (اشاره به حمله ای که یمن به آرامکو عربستان به عنوان پاسخی به تجاوز مداوم انجام داد)، که آن رویداد بازارهای جهانی را لرزاند.

انعقاد توافقی که به بزرگترین صادرکننده نفت جهان حفاظت ایالات متحده را در مقابل عادی سازی روابط با اسرائیل اعطا می کند، می تواند منطقه خاورمیانه را تغییر دهد و ریاض را از پکن دور کرده و دوباره به واشنگتن پیوند زند. همچنین به عنوان “دستاورد دیپلماتیک” برای رئیس جمهور ایالات متحده، جو بایدن، در نظر گرفته خواهد شد که می تواند قبل از انتخابات آینده آمریکا به آن افتخار کند.

منابع سه گانه ای که رویترز در سخنرانی خود به آنها اشاره کرد، به این نکته اشاره کردند که ممکن است برای فلسطینی ها تخفیف های جزیی در برخی محدودیت ها قائل شوند، اما تأیید کردند که چنین اقداماتی قطعا به سطح انتظارات آنها برای ایجاد یک “دولت فلسطینی مستقل” نخواهد رسید.
منابع آگاه به مذاکرات عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل گفته اند که خواسته های فلسطینی در مسیر توافق اهمیتی نخواهد داشت.
یک منبع آگاه به این مذاکرات گفت که عربستان مصمم است به توافق نظامی دست یابد که ایالات متحده را ملزم به دفاع از آن در مقابل عادی سازی روابط با اسرائیل کند.

در همین راستا، یکی از منابع تأکید کرد که “اگر فلسطینی ها با توافق مخالفت کنند، عربستان به راه خود ادامه خواهد داد”، و افزود که “عربستان از یک طرح صلح برای فلسطینی ها حمایت می کند، اما این بار چیزی برای خود می خواهد، نه فقط برای فلسطینی ها.”

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به دلیل حساسیت پرونده گفت که معیارهای توافق دفاعی هنوز در حال بررسی است. او توضیح داد که آنچه در حال بحث است “یک پیمان دفاعی متقابل کمتر از یک پیمان کامل نخواهد بود.”

یک منبع دیگر در واشنگتن که از مذاکرات آگاه است، گفت که ولیعهد سعودی درخواست یک پیمان مشابه پیمان ناتو را داشته است، اما واشنگتن “دچار تردید است” که تا حد تعهد به همان چیزی که بند پنجم پیمان ناتو بیان می کند، پیش رود.

این منبع پیش بینی کرد که دستیاران بایدن به دنبال امضای توافقی مانند آنچه با ژاپن و سایر کشورهای متحد آسیایی وجود دارد باشند که ایالات متحده را متعهد به حمایت نظامی می کند، اما در مورد امکان استقرار نیروهای آمریکایی صریح نیست.

منابع آگاه به مذاکرات گفتند که، مانند توافق‌های دیگر که کشورهای عربی با اسرائیل در طول دهه‌ها به دست آورده‌اند، خواسته اساسی فلسطینیان برای تأسیس “کشور مستقل برای آنها، جایگاه ثانویه خواهد داشت”.

در همین راستا، یکی از منابع تأکید کرد که “اگر فلسطینی‌ها با توافق مخالفت کنند، عربستان سعودی به راه خود ادامه خواهد داد”، و افزود که “عربستان سعودی از طرح صلح برای فلسطینی‌ها حمایت می‌کند، اما این بار می‌خواهد چیزی برای خودش داشته باشد، نه فقط برای فلسطینی‌ها”.

کم‌تر از یک “پیمان کامل”

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به دلیل حساسیت موضوع، گفت که معیارهای توافق دفاعی هنوز در حال بررسی است، و توضیح داد که “یک توافق مبتنی بر پیمان یا چیزی شبیه به آن نخواهد بود، بلکه یک توافق دفاعی متقابل خواهد بود که کم‌تر از یک پیمان کامل است”.

یک منبع دیگر در واشنگتن که از مذاکرات آگاه است، گفت که ولیعهد سعودی خواستار پیمانی مشابه پیمان ناتو است، اما واشنگتن “تردید دارد” که به حد تعهد به بند پنجم پیمان ناتو برسد، که می‌گوید حمله به یک عضو ناتو، حمله به همه اعضای ناتو محسوب می‌شود.

این منبع پیش‌بینی کرد که توافق دفاعی بین عربستان سعودی و ایالات متحده احتمالاً مشابه توافق‌هایی خواهد بود که ایالات متحده با ژاپن و سایر متحدان آسیایی خود دارد. این توافق‌ها به ایالات متحده اجازه می‌دهد تا از متحدان خود در برابر حملات خارجی دفاع کند، اما الزامی برای اعزام نیروهای آمریکایی برای دفاع از آنها ندارد.

کوتاه آمدن عربستان سعودی

در ادامه این گزارش، اشاره شده است که عربستان سعودی برای دستیابی به توافق دفاعی با ایالات متحده، از برخی از خواسته‌های خود کوتاه آمده. این خواسته‌ها شامل توافق بر سر برنامه هسته‌ای عربستان سعودی بوده است. عربستان سعودی در گذشته از امضای توافقنامه‌ای با ایالات متحده در زمینه همکاری هسته‌ای خودداری کرده بود.

توافق صلح اسرائیل و عربستان سعودی

در بخش پایانی گزارش، اشاره شده است که یک مقام اسرائیلی اعلام کرده است که توافقی بین جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای حفظ گزینه راه حل دو دولت در توافق صلح اسرائیل و عربستان سعودی حاصل شده است. این توافق بخشی از توافق صلح جامع بین اسرائیل و عربستان سعودی است که در حال مذاکره است.