ترائوره: امنیت اولویت است نه انتخاباتترجمه مجله هفته

رئیس جمهور موقت بورکینافاسو، سرهنگ ابراهیم ترائوره، روز جمعه اعلام کرد که انتخابات تا زمانی که کشور امن نباشد، برگزار نخواهد شد.

ترائوره، در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت که انتخاباتی که شورای انتقالی قول داده بود، تنها در صورتی امکان‌پذیر است که وضعیت امنیتی اجازه دهد. او امنیت را اولویت دانست.

این سخنان ترائوره در حالی بیان شد که صدها نفر از حامیان او در پایتخت، اوگادوگو در سالگرد عزل رئیس شورای نظامی حاکم، بول هنری سانداوغو دامیبا، و انحلال دولت او در ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲ تجمع کردند. در این مدت، وضعیت امنیتی در کشور به دلیل فعالیت گروه‌های مسلح مرتبط با القاعده و داعش، بدتر شده است.

شورای نظامی انتقالی متعهد شده بود که در سال ۲۰۲۴ انتخاباتی در کشور برگزار کند. قرار بود این انتخابات در ژوئیه آینده برگزار شود، اما ترائوره به خبرنگاران گفت: «انتخابات اولویت نیست. من به صراحت می‌گویم که امنیت در این کشور که توسط خشونت ویران شده است، اولویت است.»

ترائوره، همچنین اعلام کرد که قصد دارد اصلاحی جزئی در قانون اساسی کشورش انجام دهد. او در پاسخ به سوالی در مورد احتمال بازنویسی قانون اساسی، گفت: «متن‌های فعلی به ما اجازه نمی‌دهند که به شکلی مسالمت‌آمیز توسعه پیدا کنیم.» او گفت که این اصلاحات جزئی خواهد بود و افزود که متن فعلی قانون اساسی «نظر یک مشت دیکتاتور» را به جای «مردم» منعکس می‌کند.

ترائوره گفت که وضعیت امنیتی در حال بهبود است و ارتش در حال کسب پیروزی‌هایی در میدان است، «اما انتظارات بسیار بالا است.» ناامنی مداوم در طول یک دهه گذشته منجر به کشته شدن هزاران نفر و آواره شدن صدها هزار نفر در بورکینافاسو، علاوه بر تعداد زیادی در مالی و نیجر همسایه شده است.

لازم به ذکر است که دولت بورکینافاسو اعلام کرد که یک تلاش کودتا برای «تضعیف ثبات» را که روز شنبه رخ داده بود، خنثی کرده است. دولت گفت که برخی از افسران و سایر عوامل دخیل در این تلاش دستگیر شده‌اند و تحقیقات در مورد دیگران ادامه دارد.

ترائوره در اواخر ژوئن گذشته نیز اصلاحی جزئی در دولت انجام داد که شامل برکناری چهار وزیر، از جمله وزیران امنیت و دادگستری، بود.