پرونده جمهوری خودخوانده آرتساخ بسته شد!دولت خود‌خوانده امادر محاصره آرتساخ تصمیم گرفت خود را منحل کند. مهاجرت دسته جمعی بخشی از ارامنه آرتساخ به ارمنستان
نوشته یورگ تیجن
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

جمهوری آرتساخ، که از سوی «جامعه بین‌المللی» هرکز به رسمیت شناخته نشد، پس از سه دهه به عمرش پایان داد و دیگر وجود نخواهد داشت. مقامات استپاناکرت روز پنجشنبه به خبرگزاری فرانسه اعلام کردند که نهادهای آنها تا پایان سال منحل خواهند شد. این اقدام به معنای تسلیم در برابر جمهوری آذربایجان است که هفته گذشته یک عملیات نظامی علیه این منطقه محصور شده را آغاز کرد. در نتیجه، باکو حاکمیت کامل خود را بر این منطقه که عمدتاً توسط ارامنه سکونت دارد، به دست می‌آورد. تا کنون بیش از نیمی از آنها قره‌باغ را ترک کرده‌اند. به ادعای نخست‌وزیر ارمنستان، نیکول پاشینیان، در عرض چند روز دیگر هیچ ارمنی در آنجا باقی نخواهد ماند. (احتمال باقی ماندن نیمی از ساکنان ارمنی در آنجا هنوز وجود دارد – مترجم)

تا روز پنجشنبه، طبق اعلام ایروان، ۶۸۴۰۰ آواره از قره‌باغ به ارمنستان رسیده‌اند. این رقم بیش از نیمی از جمعیت اصلی ۱۲۰ هزار نفری ارمنی است. روسیه، که از متحدان سنتی ارمنستان است، روز پنجشنبه اعلام کرد که هیچ دلیلی برای فرار جمعی وجود ندارد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفت: «من هیچ دلیل مستقیمی برای فرار نمی‌بینم.» به همین دلیل، گفتن اینکه چه کسی مسئول این تراژدی جاری است دشوار است. با این حال، ارامنه قره‌باغ به وعده‌های جمهوری آذربایجان برای حفظ حقوق آنها اعتماد نمی‌کنند. آنها با جمهوری آذربایجان یک «تاریخ طولانی خونریزی» دارند، همانطور که خبرگزاری فرانسه آن را توصیف می‌کند.

از سال ۲۰۲۰، آتش‌بسی در قره‌باغ برقرار بود که قرار بود توسط نیروهای حافظ صلح روسیه نظارت شود. با این حال، دولت ایروان معتقد است که مسکو به وظایف محافظتی خود عمل نکرده است. تلاش‌های اخیر ارمنستان برای یافتن متحدان در غرب، تنش‌های بیشتری را با روسیه ایجاد کرده است. پسکوف روز پنجشنبه قصد ارمنستان برای پیوستن به دادگاه کیفری بین‌المللی را محکوم کرد. پسکوف گفت که ایروان به خوبی می‌داند که روسیه این دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد و «اقدامات آن به طور غیرعادی خصمانه علیه ما است».