ارمنستان می خواهد اساسنامه رم را تصویب کند – انتقاد مسکوترجمه مجله هفته

ارمنستان میخواهد اساسنامه رم دادگاه کیفری بین المللی را تصویب کند. کمیسیونی برای مسائل قانون اساسی و حقوقی طرح ارائه شده از سوی دولت روز پنجشنبه را تصویب کرد. مسکو این اقدام را خصمانه می داند.
ارمنستان می خواهد اساسنامه رم را تصویب کند – انتقاد مسکو
مسکو از طرح ایروان برای پیوستن به اساسنامه رم دادگاه کیفری بین المللی انتقاد می کند. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز پنجشنبه گفت که «ارمنستان از حکم بازداشت رئیس جمهور روسیه که بر اساس این اساسنامه صادر شده بود، آگاه است. ما می دانیم که این در ایروان به خوبی شناخته شده است. این چیزی نیست که ما از آن استقبال می کنیم.» به گفته پسکوف، چنین تصمیمی از سوی مقامات ارمنستان نسبت به روسیه «به شدت خصمانه» است.

با این حال، پسکوف خاطرنشان کرد که ارمنستان یک کشور مستقل است. ما بدیهی است امیدواریم که چنین تصمیماتی تأثیر منفی بر روابط دوجانبه ما نداشته باشد، زیرا ما در مورد قانونی صحبت می کنیم که ما آن را به رسمیت نمی شناسیم، ما طرف معاهده نیستیم. وی افزود: ولادیمیر پوتین قصد ندارد در آینده نزدیک به ارمنستان سفر کند.

وزارت خارجه روسیه نیز روز پنجشنبه تاکید کرد که تصویب اساسنامه رم توسط ارمنستان غیرقابل قبول است و پیامدهای منفی برای روابط دوجانبه خواهد داشت.

به دلیل اجرای پروژه در ایروان، چند هفته پیش سفیر ارمنستان در مسکو به وزارت خارجه روسیه احضار شد.

با وجود نارضایتی در مسکو، کمیسیونی در مورد مسائل دولتی و حقوقی روز پنجشنبه پیش نویس تصویب اساسنامه رم توسط دولت ارمنستان را تصویب کرد. این سند در جلسه پارلمان که از 3 اکتبر آغاز می شود مورد بحث قرار خواهد گرفت.

یگیش کیراکوسیان، نماینده ارمنستان در امور حقوقی بین‌الملل در پارلمان گفت که معتقد نیست پس از تصویب، ممکن است در مورد دستگیری رئیس‌جمهور روسیه هنگام ورود به ارمنستان، بحثی مطرح شود. به گفته وی، به طرف روسی پیشنهاد امضای توافقنامه دوجانبه داده شد. کیراکوسیان توضیح داد که از طریق این توافق، طرفین متعهد می شوند که در مورد موضوعات کلیدی به یکدیگر تضمین دهند. به گفته کیراکوسیان، این پیشنهاد در ماه آوریل ارسال شد، اما پاسخی دریافت نکرد.

ارمنستان در سال ۱۹۹۸ اساسنامه رم را امضا کرد اما آن را تصویب نکرد. نخست وزیر نیکول پاشینیان بارها اعلام کرده است که ایروان این اساسنامه را به طور کامل تصویب خواهد کرد. وی توضیح داد: «این ربطی به روابط ارمنستان و روسیه ندارد، بلکه به مشکل امنیتی ارمنستان مربوط می شود.»

1 Comment

  1. ارمنستان با اقدامات، تصمیمات و رفتارهای،ماه‌های اخیر، دست ناسیونال-شوونیست‌های ایران را که حتی خواستار جنگ با آذربایجان به طرفداری از ارمنستان بودند، بدجوری در پوست گردو گذاشت.

Comments are closed.