آرامش شکننده – درسی برای ایران


تظاهرات دروزی ها در سوریه: مذاکرات با دمشق ادامه دارد
توسط کارین لویکفلد، دمشق.
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

اعتراضات در شهر سویدا، مرکز استان جنوبی سوریه، به طور قابل توجهی کاهش یافته و زندگی روزمره تا حد زیادی تثبیت شده است. این اعتراضات در واکنش به افزایش قابل توجه هزینه های زندگی در اواسط ماه اوت آغاز شد، اما وضعیت اقتصادی در سراسر سوریه همچنان دشوار است.

معترضان در شهر سویدا که اکثریت آنها از اقلیت مذهبی دروزی هستند، خواستار اقدامات دولت برای مقابله با تورم بالا بودند و به دنبال زندگی در شأن و منزلت بودند. اما پس از چند روز، شعارهای آنها تغییر کرد و آنها علیه بشار اسد، رئیس جمهور سوریه که آنها را مسئول شرایط بد زندگی می دانستند، موضع گرفتند. دفتر حزب بعث هم مورد حمله قرار گرفت، کارمندان دولتی در ادارات عمومی، مدارس، بیمارستان ها و بانک ها مورد تهدید قرار گرفتند و چندین نفر ربوده شدند.

اگرچه تعداد معترضان در میدان مرکزی کرامت از ۵۰۰۰ نفر به چند صد نفر کاهش یافت، اما خواسته های آنها گسترش یافت: قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ (آتش بس، برنامه زمانی برای گذار سیاسی) باید اجرا شود و دولت سرنگون شود. از سال ها پیش، مذاکرات بین هیئت های دولت سوریه، نمایندگان منتخب اپوزیسیون و یک شورای زنان پیشنهادی از سوی سازمان ملل متحد در ژنو به نتیجه نرسیده است. معترضان همچنین خواستار استقلال و جدایی استان سویدا و داشتن یک گذرگاه مرزی مستقل به اردن شدند.

در ویدیوهایی که در شبکه های اجتماعی منتشر شد، برخی از معترضان به مردم در مناطق ساحلی سوریه، طرطوس و لاذقیه، فراخوان دادند تا آنها نیز علیه دولت قیام کنند. رسانه های بین المللی و آژانس هایی مانند الجزیره، دویچه وله، آسوشیتدپرس، رویترز و خبرگزاری فرانسه این فیلم ها را منتشر کردند، همچنین مطالب یک «گروه ضربت اضطراری سوریه» که ادعا می کند در مارس ۲۰۱۱ در ایالات متحده برای حمایت از غیرنظامیان بی گناه علیه دیکتاتوری سوریه تأسیس شده است. علاوه بر این، تحلیل ها و مقالات گسترده ای از اندیشکده آمریکایی آتلانتیک کانسل و رسانه های اسرائیلی منتشر شد. در همین حال، دمشق یک توقف اخبار در مورد سویدا اعلام کرده است. درخواست های رسانه ها برای سفر به مرکز استان در حال حاضر پذیرفته نمی شود.

در همین حال، مذاکرات بین نمایندگان دولت، نیروهای امنیتی، میانجیگران و مقامات مذهبی و رهبران قبایل دروزی ادامه دارد. فرمانداران سویدا و دمشق بلافاصله پس از آغاز اعتراضات با رهبران مذهبی دروزی گفتگو کردند که حاضر به میانجیگری بودند. شیخ جوزف الجاربو، یکی از رهبران مذهبی دروزی، گفت که سویدا بخشی از سوریه است. جدایی این استان، همانطور که برخی از معترضان خواستار آن بودند، غیرقابل قبول است. نگرانی های مردم در مورد وضعیت اقتصادی دشوار موجه است و دولت باید راه حلی پیدا کند تا زندگی مردم را بیشتر دشوار نکند.

منابعی که مایل به ذکر نام خود نیستند به یونگه ولت گزارش دادند که وضعیت همچنان متشنج است. تردد بین سویدا و دمشق امکان پذیر است، اما نیروهای امنیتی سوریه ایست بازرسی هایی ایجاد کرده اند. گفته می شود که برخی از خیابان های شهر مسدود شده اند، اما مشخص نیست که این کار توسط چه کسی انجام شده است. برق معمولاً فقط به مدت یک ساعت در دسترس است و سپس به مدت شش تا هفت ساعت قطع می شود. تأمین آب نیز نامنظم و ضعیف است.

اعتراضات در پی توقف یارانه های دولتی برای نفت آغاز شد که کل جامعه سوریه را شوکه کرد. این اقدام بلافاصله منجر به افزایش شدید هزینه های حمل و نقل شد و در نتیجه هزینه های زندگی به طور چشمگیری افزایش یافت. پوند سوری (SYP) ارزش خود را در برابر دلار آمریکا به میزان قابل توجهی از دست داد و امروز با قیمت ۱۳۳۰۰ به ازای هر دلار آمریکا معامله می شود. در ماه ژوئن ارزش آن هنوز حدود ۷۵۰۰ بود. ارزهای خارجی کمیاب هستند، اما دولت به شدت به آنها نیاز دارد تا نفت و گندم را در بازار جهانی خریداری کند. منابع کشور – نفت، گندم، پنبه، زیتون – در شمال شرقی کشور توسط ایالات متحده و در شمال حلب، عفرین و ادلب توسط شبه نظامیان وابسته به ترکیه کنترل و استخراج می شوند. اقتصاد علاوه بر این توسط تحریم های یکجانبه اتحادیه اروپا و تحریم های مالی ایالات متحده در چارچوب قانون «سزار» خفه می شود.