گاردین: اوکراین میخواهد به ایران حمله کند!ترجمه مجله هفته

گاردین: کی‌یف خواستار تسلیحات دوربرد برای حملات به ایران و سوریه است

به گزارش رسانه های روسی، به نظر می‌رسد اوکراین از متحدان غربی خود می‌خواهد که به او تسلیحات دوربرد نیز برای حملات علیه ایران و سوریه بدهند و گسترش جنگ را تأیید کنند. این حداقل از گزارش گاردین بریتانیا برمی‌آید که به یک سند ۴۷ صفحه‌ای استناد می‌کند که کی‌یف در ماه اوت به اعضای G7 ارائه کرد.

اوکراین از غرب خواسته است که تسلیحات دوربرد برای حملات علیه ایران، سوریه و روسیه در اختیارش قرار دهد. روزنامه گاردین بریتانیا با استناد به یک سند دولتی اوکراین که در اختیار این روزنامه قرار گرفته است، این ادعا را مطرح کرد.

بر اساس این گزارش، کی‌یف در این سند ادعا می‌کند که کارخانه‌هایی در ایران، روسیه و سوریه در حال تولید پهپاد برای عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین هستند. مسکو و تهران پیشتر بارها این ادعاها را رد کرده‌اند. گاردین می‌نویسد:

“از جمله پیشنهادهایی که کشورهای متحد برای اتخاذ آن دریافت کرده‌اند- که احتمالاً از آن صرف نظر خواهند کرد – حملات موشکی به کارخانه‌های پهپاد در ایران، سوریه و همچنین یک احتمال تولید در فدراسیون روسیه است.”

طبق گزارش این روزنامه، این گزارش به طور خاص خاطرنشان می‌کند که “اقدامات فوق توسط نیروهای مسلح اوکراین می‌تواند انجام شود اگر شرکای آن منابع لازم برای مبارزه را فراهم کنند.”

سلاح‌های مورد نیاز برای حمله پیشنهادی به کارخانه پهپاد در روسیه که در شهر ژلبوگا در منطقه تاتارستان تخمین زده می‌شود، باید برد حداقل ۲۰۰۰ کیلومتر داشته باشند. سیستم‌هایی که اوکراین به طور نظری می‌تواند از آنها استفاده کند، در واقع فقط سلاح‌های دوربرد مافوق صوت و موشک‌های کروز توماهاک ساخت ایالات متحده هستند: هر دو بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر پرواز می‌کنند و می‌توانند از زمین پرتاب شوند، که نیازی به ارائه یا در اختیار قرار دادن هواپیماهای حامل بسیار گران‌تر به کی‌یف نیست، چه برسد به کشتی‌ها.

بر اساس گزارش این روزنامه، طبق گفته کی‌یف، برای پهپادهایی که گفته می‌شود توسط نیروهای مسلح روسیه استفاده می‌شوند، اجزای مختلفی از جمله از ایالات متحده و پنج شرکت اروپایی استفاده می‌شود، که یکی از آنها یک دارنده مجوز لهستانی از یک شرکت بریتانیایی است. در عین حال، در سند ارائه شده توسط اوکراین از وارد آوردن اتهامات علیه این شرکت‌ها خودداری می‌شود – با استدلالی که توسط گاردین نقل شده است:

“تولید هواپیماهای بدون سرنشین ایران بسیار هوشمندانه سازگار شده و عمدتاً از اجزای موجود در بازار استفاده می‌کند که یا کنترل ضعیفی روی آنها وجود دارد یا اصلاً کنترلی وجود ندارد.”

مسکو استفاده از پهپادهای ایرانی را رد می‌کند و اصرار دارد که هواپیماهای بدون سرنشین شبیه شاهید که آنها را به اهداف نظامی و زیرساختی اوکراین شلیک می‌کند، در روسیه توسعه و تولید می‌شوند. در زمینه پهپاد سازی اصلا تاکنون هرگز سخنی از سوریه به میان نیامده است و این بیشتر فانتزی مغز بیمار فاشیست‌های اوکراینی با جنون راه اندازی جنگ جهانی دیگری است.