وحشت تایوان از ارتش آزادی‌بخش خلق چینارتش آزادی‌بخش خلق چین، فشار نظامی بر تایوان را افزایش می‌دهد

گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته

تمرین نیروهای زمینی ارتش آزادی‌بخش خلق، جدایی‌طلبان تایوان را به وحشت انداخته است: استفاده از موشک‌های دوربرد، راکت‌ها و نیروهای آبی‌خاکی در تمرینات «غیرعادی» اطراف جزیره
ارتش آزادی‌بخش خلق چین (PLA) طبق گزارش‌ها، روز یکشنبه یک تمرین زمینی در طرف قاره‌ای تنگه تایوان انجام داد. مقامات دفاعی جزیره تایوان از استفاده موشک‌های دوربرد، راکت‌های معمولی و نیروهای آبی‌خاکی در تمرینات ارتش آزادی‌بخش خلق چین در اطراف جزیره، علاوه بر هواپیماها و کشتی‌های دچار وحشت شده‌اند.
به گفته کارشناسان، تمرینات فشرده ارتش آزادی‌بخش خلق چین در دو هفته گذشته، که شامل تعداد بی‌سابقه‌ای از کشتی‌ها و هواپیماها و همچنین روش‌های آموزشی جدید با یک گروه حامل هواپیما بوده است، یک هشدار جدی به نیروهای جدایی‌طلب «استقلال تایوان» و مداخله‌گران خارجی است.
نیروهای مسلح جزیره تایوان در صبح روز یکشنبه، تمرینات نظامی ارتش آزادی‌بخش خلق چین را در خلیج داچنگ در جزیره دونگشان در استان فوجیان شرقی چین مشاهده کردند. این تمرینات که در بیانیه‌ای از سوی مقامات دفاعی جزیره در همان روز اعلام شد، شامل تعداد نامشخصی هواپیما، کشتی و نیروهای زمینی بود.

به گزارش رسانه‌های جزیره، خلیج داچنگ یک میدان تمرین ارتش آزادی‌بخش خلق چین برای فرودهای آبی‌خاکی است که در مناطق اطراف جزیره تایوان انجام شد.

مقام‌های دفاعی تایوان در سال‌های اخیر به‌طور روزانه از فعالیت‌های هواپیماها و کشتی‌های ارتش آزادی‌بخش خلق چین گزارش میدهند، اما تنها از روز پنجشنبه شروع به گزارش فعالیت‌های زمینی ارتش آزادی‌بخش خلق چین کردند، زمانی که برای اولین بار گفتند که توپخانه دوربرد ارتش ارتش آزادی‌بخش خلق چین، از راکت‌های نیروهای موشکی و فعالیت‌های زمینی را در نزدیکی خلیج داچنگ استفاده کرده‌اند.

تحلیلگران جزیره گمانه‌زنی کردند که این تمرین ممکن است شامل آموزش فرودهای آبی‌خاکی و عملیات تاکتیکی بعدی باشد.

چیو کو-چنگ، رئیس مقامات دفاعی جزیره، روز جمعه گفت که تحرکات اخیر PLA «بسیار غیرعادی» است، به گزارش رسانه‌ها.

این تمرین‌ها با واکنش مقامات دفاعی تایوان مواجه شده است. آنها اعلام کرده‌اند که این تمرین‌ها «غیرعادی» و «تهدید آمیز» هستند.

ارتش آزادی‌بخش خلق چین در سال‌های اخیر به‌طور فزاینده‌ای در حال افزایش فشار نظامی خود بر تایوان است. این کشور استقلال تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد و بارها تهدید کرده است که در صورت اعلام استقلال تایوان، از زور استفاده خواهد کرد.

ارتش آزادی‌بخش خلق چین (PLA) در ماه سپتامبر رکورد تعداد مأموریت‌های روزانه هواپیماها و کشتی‌های خود را در اطراف جزیره تایوان شکست: در تاریخ ۱۷ سپتامبر، ۱۰۳ فروند هواپیمای جنگی و در تاریخ ۱۱ سپتامبر، ۲۰ کشتی جنگی در نزدیکی جزیره مشاهده شدند. همچنین در اواسط سپتامبر، گروه حامل هواپیمای شانگدون یک تمرین پنج روزه در آب‌های غربی اقیانوس آرام در شرق جزیره برگزار کرد که به آنها گروه دیگری از هشت کشتی جنگی ارتش آزادی‌بخش خلق چین پیوستند.
به گفته چیو کو-چنگ، رئیس ستاد مشترک دفاع ملی تایوان، در طول این تمرینات، هواپیمابر شانگدون با ناوگانی از کشتی‌های ارتش آزادی‌بخش خلق چین از منطقه جنوبی چین تشکیل یک تیم به نام «تیم آبی» داد و در مقابل آنها تیم «قرمز» که از سایر کشتی‌های جنگی و واحدهای هوایی ارتش آزادی‌بخش خلق چین از منطقه شرقی چین تشکیل شده بود، به تمرین پرداخت.
تمرینات قبلی هواپیمابرهای چین در دریا معمولاً حدود یک ماه طول می‌کشیدند و این تعداد کشتی جنگی را شامل نمی‌شدند، بنابراین کارشناسان معتقدند که تمرین اخیر احتمالاً شامل تاکتیک‌های جدید یا شکلی جدید از آموزش بوده است.
با این حال، سرهنگ وو چی‌آن، سخنگوی وزارت دفاع چین، در یک کنفرانس خبری معمولی در تاریخ ۳۱ آگوست گفت که ارتش آزادی‌بخش خلق چین نیازی به اعلام اقدامات تلافی‌جویانه علیه همکاری‌های بین نیروهای جدایی‌طلب «استقلال تایوان» و نیروهای خارجی ندارد.
یک کارشناس نظامی چینی که خواست نامش فاش نشود، روز یکشنبه به روزنامه «گلوبال تایمز» گفت که تحولات جدید در تمرینات ارتش آزادی‌بخش خلق چین در اطراف جزیره تایوان نشان می‌دهد که آمادگی رزمی آنها در حال افزایش است و این کشور قادر است وضعیت در تنگه تایوان را کنترل کند.
این کارشناس گفت که این تمرینات همچنین به عنوان هشدار و بازدارندگی علیه نیروهای جدایی‌طلب «استقلال تایوان» و مداخله‌گران خارجی عمل می‌کنند.
کارشناسان همچنین نسبت به دخالت ایالات متحده در انتشار اخیر اطلاعات مربوط به فعالیت‌های ارتش آزادی‌بخش خلق چین هشدار دادند.
سونگ ژون‌پینگ، کارشناس نظامی چینی و مفسر تلویزیونی، روز یکشنبه به روزنامه «گلوبال تایمز» گفت که ایالات متحده احتمالاً اطلاعاتی را در اختیار نیروهای مسلح جزیره تایوان قرار داده است تا آنها بتوانند بیشتر در مورد فعالیت‌های زمینی و هوایی چین مطلع شوند.
سونگ گفت که چنین مبادلات اطلاعاتی اگرچه تهدیدی فوری برای ارتش آزادی‌بخش خلق چین محسوب نمی‌شود، اما به تحریک نظریه «تهدید نظامی چین» و تحریک جزیره تایوان به خرید موشک‌های دوربرد بیشتر کمک می‌کند که این امر جزیره را به یک بمب ساعتی تبدیل می‌کند.