اخبار جنگ اوکراین ۲۷ سپتامبر

سناتور گراهام: جنگ اوکراین یک معامله خوب برای ایالات متحده است

در ایالات متحده، درخواست دولت بایدن برای کمک مالی بیشتر به اوکراین بسیار بحث برانگیز است. از زمان آغاز تشدید جنگ بین المللی، ایالات متحده بیش از 70 میلیارد دلار کمک ارائه کرده است، در حالی که مالیات دهندگان آمریکایی با مشکلات مالی مواجه هستند.
برنامه تحقیقی 60 دقیقه شبکه تلویزیونی CBS آمریکا به اوکراین سفر کرد تا دریابد این پول چگونه خرج می شود. لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه ایالات متحده نیز وجود داشت، که با جسارت اظهار داشت که اوکراین بهترین چیزی است که ایالات متحده «تا به حال برای آن پول خرج کرده است»:
ما حتی یک سرباز را از دست ندادیم. ما قدرت رزمی ارتش روسیه را 50 درصد کاهش دادیم و هیچ یک از ما نمردیم. این یک معامله خوب برای آمریکا است.
گراهام سال هاست که به عنوان یک تندرو ضد روسیه شناخته می شود. این مرد 67 ساله پیش از این در سال 2022 به دلیل درخواست ترور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، به تیتر اخبار بین المللی تبدیل شده است. در ماه مه 2023، در جریان دیدار از ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در کیف، او به اختصار گفت: “روس ها در حال مرگ هستند – این بهترین چیزی است که ما برای آن پول خرج کرده ایم.”

ساخارووا: گزارش اریک موسی در اوکراین به کمیسیون سازمان ملل بر اساس اظهارات نادرست است

ماریا زاخارووا به عنوان سخنگوی وزارت خارجه روسیه از آخرین گزارش کمیته تحقیقات بین المللی درباره اوکراین انتقاد کرد. بر اساس بیانیه خود، این به نقض ادعایی حقوق بشر و قوانین بین المللی بشردوستانه در اوکراین اختصاص دارد. خبرگزاری روسی تاس به نقل از زاخارووا می گوید:
«در جریان نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد (HRC) در 25 سپتامبر، کمیسیون به اصطلاح مستقل بین المللی تحقیق در مورد حوادث اوکراین گزارش منظمی از نتایج فعالیت های خود ارائه کرد. اتهاماتی که اریک موسه، نماینده نروژ، رئیس آن‌ها، اریک موسه، نماینده نروژ، علیه مقامات روسی مطرح می‌کند و ما فقط می‌توانیم آن‌ها را به‌عنوان فاقد مدرک و بی‌اساس طبقه‌بندی کنیم، اساساً در مقابل انتقاد قرار نمی‌گیرد.»
زاخارووا در ادامه توضیح داد:
«نتیجه‌گیری‌های گمانه‌زنی کمیته، بدون هیچ مدرکی، بر اساس گزارش‌های افراد به‌طور تصادفی انتخاب شده است که خود را قربانی و شاهدان عینی جنایات ادعایی ارتکاب شده توسط نیروهای مسلح روسیه نشان می‌دهند.»
بنابراین گزارش مذکور صرفاً ماهیت مغرضانه و فاسد فعالیت های خارجی را تایید می کند. نماینده رسمی وزارت خارجه روسیه یادآور شد: این دستور در اصل با قطعنامه 49/1 شورای حقوق بشر ضد روسیه صادر شد که این نهاد را نیز در مارس 2022 ایجاد کرد. زاخارووا در پایان اظهارات خود را به این دلایل، روسیه بلافاصله هر گونه همکاری با این ساختار را رد کرد.
پنجاه و چهارمین نشست شورای حقوق بشر از 11 سپتامبر تا 13 اکتبر 2023 در ژنو برگزار می شود. روسیه عضو این شورا نیست، اما فعالانه در جلسات آن شرکت می کند.


پارلمان بلغارستان با ارسال تسلیحات به اوکراین موافقت کرد.

بر اساس بیانیه رسمی، اینها شامل موشک های شوروی 5В55Р (5W55R) برای سیستم ضد هوایی S-300 است. این تصمیم پس از ساعت ها بحث و گفتگو با اکثریت نمایندگان مجلس اتخاذ شد.

با این حال، گزارش پارلمان همچنین به این نکته اشاره می کند که این موشک ها که کی یف به عنوان مهمات از صوفیه دریافت می کند، در واقع معیوب هستند. با این حال، ارتش اوکراین پس از تعمیر می تواند از آن در میدان جنگ استفاده کند. پارلمان بلغارستان به معنای واقعی کلمه اعلام کرد:
“کشور ما خود قادر به تعمیر این مهمات نیست و استفاده از آن می تواند جان سربازان بلغاری را با خطر جدی مواجه کند. بر خلاف بلغارستان، اوکراین اعلام کرده است که می تواند چنین مهمات معیوب را وارد خدمت کند.”


زاخارووا: اوکراین از موشک های ATACMS برای اهداف تروریستی استفاده خواهد کرد

به گفته ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، اوکراین از موشک های ATACMS آمریکا برای اهداف تروریستی استفاده خواهد کرد و به زیرساخت های غیرنظامی دونباس و کریمه حمله خواهد کرد.
هفته گذشته، شبکه تلویزیونی NBC گزارش داد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به ولادیمیر زلنسکی، رهبر اوکراین وعده داده است که مجموعه کوچکی از موشک های کوتاه برد ATACMS را ارائه کند.آیا غرب مات شده است؟ ریتر معتقد است که پیروزی روسیه “حتمی” است

اسکات ریتر، تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا و تحلیلگر نظامی مشهور، معتقد است که پیروزی روسیه در اوکراین اجتناب ناپذیر است.

به گفته ریتر، استراتژی های سیاسی و نظامی قبلی غرب کاملاً شکست خورده و فرسوده شده است، در حالی که روسیه به طور پیوسته هم از نظر اقتصادی و هم از نظر نظامی در حال تقویت است.
تا جایی که به تاکتیک های روسیه مربوط می شود، ریتر معتقد است که روسیه هنوز هم می تواند از نظر نظامی دارای کالیبر کاملاً متفاوتی باشد، اما ظاهراً برای زمان بازی می کند تا اوکراین از خودش مراقبت کند.
ریتر همچنین فرض می‌کند که روسیه کمی عقب نشسته است و فقط به نظاره رویدادها می‌پردازد که ناگزیر به فروپاشی سیاسی اوکراین می‌شود. 31 تانک آبرامز آمریکایی که اکنون به اوکراین تحویل داده شده اند، به هیچ وجه این وضعیت را تغییر نمی دهند. برعکس: روسیه آن را در مقابل چشم همه جهان به آتش خواهد کشید.

ارتش روسیه مواضع خود را در منطقه خارکف بهبود می بخشد

به گفته ویتالی گانچف، رئیس اداره نظامی-غیرنظامی منطقه خارکف، واحدهای روسی اخیراً پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند. به گفته وی، ارتش روسیه در پایگاه هایی مستقر شد که قبلاً توسط نیروهای اوکراینی اشغال شده بود. این مقام در تلویزیون دولتی روسیه گفت:

دشمن دائماً ذخایر جدید می آورد و مقاومت شدیدی ارائه می کند.

در ادامه آمده است که ارتش روسیه مواضعی را اتخاذ کرده است که «از نظر استراتژیک برای پیشروی بیشتر مطلوب است».رسانه: فقدان آموزش در ارتش اوکراین منجر به شکست سلاح‌های غربی می‌شود


مربیان غربی زمان کافی را صرف آموزش سربازان اوکراینی برای استفاده از تجهیزات غربی نمی کنند. این باعث می شود که استفاده از سلاح ها کارایی کمتری داشته باشد و منجر به حوادث ناگوار مکرر شود. این نتیجه ای است که روزنامه وال استریت ژورنال به آن رسیده است.

سربازان اوکراینی به روزنامه می گویند که سلاح های غربی مانند هویتزرهای خودکششی شرکت آلمانی راین متال اغلب در حین استفاده مداوم از بین می روند. این روزنامه می نویسد که این را می توان به صرف زمان بسیار کمی برای آموزش توپخانه های اوکراینی قبل از اعزام آنها به میدان جنگ نسبت داد.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، سربازان اوکراینی فقط پنج هفته برای کار با هویتزر آموزش می بینند، در حالی که سربازان آلمانی معمولاً حداقل چهار ماه آموزش می بینند.

کریمه تامین آب از دنیپر را از سر خواهد گرفت

ولادیمیر کنستانتینوف، رئیس پارلمان کریمه به خبرگزاری ریانووستی گفت که شبه جزیره قصد دارد آب را از طریق کانال کریمه شمالی از رودخانه دنیپر بازگرداند.

کی‌یف این کانال را در سال 2014 بست و عملاً آب‌های کریمه را مسدود کرد. تنها در فوریه 2022 بود که ارتش روسیه با برداشتن سد بتنی ساخته شده توسط اوکراین، کانال را دوباره باز کرد. کنستانتینوف توضیح می دهد:

“تصمیم اساسی برای بازسازی سد مخزن کاخوفکا گرفته شده است، اما تنها پس از اتمام عملیات ویژه اجرا خواهد شد. در دوره ای که هیچ سدی در آنجا وجود ندارد، می توانیم آب دنیپر را به داخل آب پمپاژ کنیم. کانال کریمه شمالیبرای این منظور، ایستگاه های استخراج و پمپاژ آب نیز باید مرمت شوند و کارهای ساختمانی لازم انجام شود. در آینده قصد داریم این کار را انجام دهیم.”


مقامات دونتسک: سربازان کیف یک ساختمان مسکونی در دونتسک را گلوله باران کردند

در حین گلوله باران صبح پنجشنبه توسط توپخانه اوکراینی، یک گلوله مستقیماً به سقف یک منطقه مسکونی اصابت کرد. الکسی کولمسین، شهردار دونتسک در تلگرام گفت که ساختار تیر فرو ریخت. به گفته وی، قربانیان ملکی زیر آوار هستند.

به گفته نمایندگی دونتسک در مرکز کنترل مشترک جنایات جنگی اوکراین، ارتش اوکراین در ساعت 8:20 صبح به منطقه کیروفسکی آتش گشود و چهار گلوله کالیبر 155 میلی متری شلیک کرد.

علاوه بر این، گفته می شود که واحدهای اوکراینی منطقه پتروفسکی را بین ساعت 5:50 صبح تا 9:40 صبح گلوله باران کردند. در مجموع 9 گلوله توپ شلیک شد که توسط نیروهای ناتو مورد استفاده قرار گرفت.


پس از حمله ارتش اوکراین: کراسنودون مدارس و مهدکودک ها را به آموزش از راه دور تغییر می دهد

روز دوشنبه، نیروهای اوکراینی به یک مرکز صنعتی در کراسنودون حمله کردند که بر اساس گزارش های اولیه، دو نفر کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند. لئونید پاسشنیک رئیس LPR در تلگرام گفت:

“به منظور اطمینان از ایمنی فرزندانمان و همچنین تداوم روند آموزشی آنها، تصمیم گرفته شد که از 26 سپتامبر به طور موقت سه مهدکودک و چهار مدرسه در کراسنودون به آموزش از راه دور تغییر کنند.”

به گفته این مقام مسئول، به محض رفع تمامی عواقب حمله به شهر و بازسازی محوطه، مجدداً آموزش حضوری برگزار خواهد شد.

وی همچنین بیان می کند: مدیریت شهری به همراه دستگاه های مربوطه در حال بررسی میزان خسارت است. قرار است تیپ های ساختمانی از چندین منطقه روسیه در کار تعمیر کمک کنند.بئربوک در CNN: برخی از سلاح های آلمانی برای کیف “کار نمی کنند”

آنالنا بئربوک، وزیر امور خارجه فدرال، در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی آمریکایی CNN اعتراف کرد که برلین تجهیزات نظامی قدیمی و تقریباً بدون کاربردی را به اوکراین تحویل داده است.

با این وجود، اگرچه برلین ابتدا با تردید به درخواست های کی یف برای کمک نظامی واکنش نشان داد، اما اکنون به دومین تامین کننده تسلیحات اوکراین تبدیل شده است.

گزارش رسانه ها: چندین هزار سرباز اوکراینی با استفاده از فرکانس رادیویی خاص تسلیم شدند


گفته می شود بیش از 10000 سرباز ارتش اوکراین از اواسط تابستان از طریق فرکانس رادیویی 149200 – علامت تماس ولگا تسلیم شده اند. این را تاس به نقل از یک منبع در سرویس های مربوطه گزارش کرده است. از این رو زندانیان تحت مراقبت قرار می گیرند و کمک های پزشکی لازم را دریافت می کنند. فرکانس رادیویی باید در تمام جلو کار کند.

بر اساس گزارش ها، اخیراً تعداد افرادی که تسلیم شده اند افزایش یافته است. این از جمله به لطف جنگجویان زیرزمینی طرفدار روسیه است که اطلاعات مربوطه را در شهرهای تحت کنترل کیف پخش می کنند.

گفته می شود که موج رادیویی 149200 در هر رادیوی دیجیتال قابل دسترسی است. این برای اجازه دادن به پرسنل نظامی اوکراین برای ابراز تمایل خود برای تسلیم شدن به ارتش روسیه استفاده می شود. برای این کار آنها باید از علامت تماس ولگا استفاده کنند.دونتسک 14 حمله اوکراین را در 24 ساعت گزارش می دهد

مقامات دونتسک 14 حمله توسط نیروهای اوکراینی را در 24 ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل 35 پرتابه به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از چندین راکت انداز، تفنگ های توپخانه، مهمات خوشه ای و پرتابه های کالیبر 152 و 155 میلی متری استفاده کرد. سه شهر از جمله دونتسک، پایتخت منطقه ای، زیر آتش قرار گرفتند.
در این حملات یک غیرنظامی زخمی شد. گلوله باران به یک ساختمان مسکونی و دو زیرساخت عمرانی آسیب رساند.
یک روز قبل، مقامات دونتسک 35 حمله از اوکراین را گزارش کردند.

جابجایی اجباری در خرسون: کیف مردم غیرنظامی را به وحشت انداخته است


ولادیمیر سالدو، فرماندار این منطقه گزارش می دهد که مقامات اوکراینی به اجبار ساکنان 31 شهرک در بخش تحت کنترل کیف در منطقه خرسون را جابجا می کنند. در تلگرام می نویسد:
«رژیم کی‌یف خشونت غیرقابل تصوری را علیه مردم ساکن در بخش اشغالی منطقه خرسون اعمال می‌کند. “مقامات اشغالگر در منطقه خرسون تخلیه اجباری ساکنان 31 شهرک در بخش تحت کنترل کیف در منطقه را آغاز کرده اند.»
«ملی‌گرایان اوکراینی برای وادار کردن مردم به ترک خانه‌هایشان، آنها را با پرتاب نارنجک‌های دستی و مواد منفجره روی پشت‌بام‌ها و حیاط‌ها و دور کردن کودکان از والدینشان می‌ترسانند.»
به گفته سالدو، جنگجویان گردان ملی گرایان سونامی از نیکولایف و کارمندان سرویس امنیتی اوکراین غیرنظامیان را به وحشت می اندازند:
«آنها غیرنظامیان را به نقاط تجمع می‌رانند و سپس آنها را به اردوگاه‌های نزدیک نیکولایف می‌برند. مردان منزوی شده و سپس به دفاتر استخدام می‌روند که از آنجا برای مرگ در منطقه جنگی فرستاده می‌شوند. بیشتر آنها هرگز به خانواده‌های خود باز نخواهند گشت.»
سالدو یادآوری می‌کند که در سال‌های 2022 و 2023، کیف متخصصان از جمله پزشکان را به زور از منطقه خرسون به غرب اوکراین تخلیه کرد.حمله ارتش روسیه به محل اقامت سربازان اوکراینی در نزدیکی جنوب دونتسک

واحدهای نیروهای شرقی روسیه با پشتیبانی نیروی هوایی و توپخانه به محل استقرار موقت پنج تیپ نیروهای مسلح اوکراین در بخش دونتسک جنوبی جبهه حمله کردند. این چیزی است که اولگ چخوف، رئیس مرکز مطبوعاتی انجمن به TASS گفت.
همچنین گفته می شود که یگان های روسی نیز حمله یک گروه پیاده نظام اوکراینی را در نزدیکی شهر استارومایورسکویه دفع کردند.
به گفته چخوف، فعالیت سه گروه خرابکاری و شناسایی نیز متوقف شد. علاوه بر این، چرخش نیروهای اوکراینی در نزدیکی دو شهرک خنثی شد.
خودروها از جمله ملی گرایان منهدم شدند.حمله اوکراین به یاسینواتایا: یک غیرنظامی زخمی شد

در پی گلوله باران شهر یاسینواتایا در جمهوری خلق دونتسک توسط نیروهای کی یف، یک غیرنظامی زخمی شد. شهردار دیمیتری شوچنکو در این باره در تلگرام می نویسد:
یک مرد متولد 1996 در نتیجه گلوله باران بیشتر شهرک دونتسک نورد (منطقه یاسینواتایا) توسط واحدهای مسلح اوکراین زخمی شد.
پیش از این، ماموریت DPR در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی گزارش داده بود که نیروهای اوکراینی چهار گلوله 155 میلی متری ناتو را در منطقه یاسینواتایا شلیک کردند.

لوهانسک صدها شکایت را به دادگاه کیفری بین المللی ارسال می کند

آنا سوروکا، مشاور رئیس جمهوری خلق لوگانسک و رئیس کارگروه تحقیق گزارش می دهد که بیش از 500 شکایت مربوط به جنایات رژیم کیف در سال 2023 به دادگاه کیفری بین المللی (ICC) ارجاع شده است. قبرها، شناسایی و یادبود قربانیان تجاوز اوکراین. او به عنوان بخشی از حضور خود در انجمن “عدالت در شرایط تجاوز اوکراین: واقعیت های دونباس” توضیح می دهد:
تنها در سال جاری، 508 پرونده فردی به دادگاه کیفری بین‌المللی ارجاع شده است.
سوروکا بر اهمیت ثبت مدارک جنایات رژیم کیف تاکید کرد.


هلند می خواهد F-16 را در سال آینده به کیف تحویل دهد


هلند انتظار دارد اولین جت های جنگنده F-16 را در سال 2024 به اوکراین تحویل دهد. کاجسا اولونگرن وزیر دفاع این کشور که هم اکنون در سفری به ایالات متحده به سر می برد، به سوال کانال تلویزیونی ام اس ان بی سی در مورد ضرب الاجل تحویل این کشور پاسخ داد:
تحویل واقعی جنگنده ها در سال آینده آغاز خواهد شد.
اولونگرن ادامه داد: تاریخ های دقیق تر به مدت آموزش خلبانی بستگی دارد:
ما نمی دانیم که این آموزش چقدر طول می کشد. ما انتظار داریم حدود شش تا هشت ماه طول بکشد که در مقایسه با زمان آموزش خلبانان ما بسیار سریع است. ما در حال حاضر مشغول راه اندازی یک مرکز آموزشی در رومانی هستیم و انتظار داریم هر چه زودتر افتتاح شود.


وزیر خارجه بلاروس: هیچ جایگزینی برای راه حل دیپلماتیک در اوکراین وجود ندارد

سرگئی آلینیک، وزیر خارجه بلاروس، راه حل دیپلماتیک برای مناقشه اوکراین را بدون جایگزین توصیف کرد. وی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت:
همه ما درک می کنیم که هیچ جایگزینی برای راه حل سیاسی و دیپلماتیک برای این مناقشه وجود ندارد.
آلینیک کی یف را مسئول شکست مذاکرات با روسیه دانست و اطمینان داد که بلاروس هر کاری را برای رسیدن به صلح در اوکراین انجام خواهد داد.
وزیر همچنین اضافه کرد که نمی تواند شرایطی را تصور کند که در آن مینسک از طرف روسیه وارد درگیری شود.


روسیه بیش از 3000 تن مهمات اوکراینی را در منطقه خرسون منهدم کرد

نیروهای روسیه یک انبار مهمات بزرگ را در بخش تحت اشغال اوکراین در منطقه خرسون منهدم کردند. وزارت دفاع یک فیلم ضبط شده از این ضربه را نشان می دهد و اعلام می کند:
در 25 سپتامبر، یک موشک کروز پرتاب شده از هوا برای حمله به انبار تسلیحات و مهمات نیروهای مسلح اوکراین در نزدیکی شهرک Kiselyovka در منطقه Kherson مورد استفاده قرار گرفت. این اصابت و انفجار متعاقب آن دوازده آشیانه را که در آنها بیش از 3000 تن مهمات با کالیبرهای مختلف ذخیره شده بود، ویران کرد.
همچنین امروز سه شنبه، ایستگاه تلویزیونی اوکراینی 5.ua از انفجارهای شدید در خرسون اشغالی خبر داد.پارلمان بلغارستان با تحویل موشک های ضد هوایی معیوب به اوکراین موافقت کرد


کمیته امور دفاعی بلغارستان با انتقال موشک های معیوب مجتمع های پدافند هوایی اس-300 به اوکراین موافقت کرد. همانطور که رادیو ملی بلغارستان گزارش می دهد، پروژه تهیه شده توسط بزرگترین احزاب پارلمانی با یازده رای موافق و چهار رای مخالف مورد حمایت کمیته قرار گرفت. اکنون در جلسه کامل پارلمان مورد بحث قرار خواهد گرفت.
علاوه بر راکت، بسته کمکی باید شامل مهمات از کار افتاده برای سلاح گرم نیز باشد. نویسندگان این پروژه ادعا کردند که بلغارستان قادر به تعمیر موشک های اس-300 معیوب نیست، در حالی که کی یف موافقت کرده است که آنها را به خدمت بگیرد.
حزب سوسیالیست بلغارستان با این انتقال مخالفت کرد و نمایندگان مجلس اعلام کردند که چنین “هدیه ای” حریم هوایی صوفیه را بدون محافظت می گذارد و خواهان برکناری وزیر دفاع تودور تاگارف شدند.


پاتروشف: کی یف اجازه نخواهد داشت صلح کند

به گفته نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه، در حال حاضر هیچ چشم اندازی برای راه حلی برای مناقشه اوکراین وجود ندارد. او این اظهارات را در جلسه مشاوره امنیتی روسیه و مصر در قاهره در روز سه شنبه بیان کرد. ریانووستی به نقل از این مقام رسمی اعلام کرد:
اوکراین اجازه نخواهد داشت توافق صلح را انتخاب کند و همچنان از آن به عنوان سلاحی علیه روسیه استفاده خواهد شد.
در ادامه آمده است که پاتروشف از شرکای مصری به خاطر موضع متوازن آنها در مورد وضعیت پیرامون اوکراین تشکر کرد.
ما از امتناع قاهره از ارسال سلاح به رژیم کی یف استقبال می کنیم. ما درک می کنیم که چنین تصمیمی علیرغم فشارهای جدی آمریکایی ها و اروپایی ها اتخاذ شده است.