مامان منم میخوام!

گزارش: عربستان سعودی می تواند به عنوان بخشی از توافق عادی سازی با اسرائیل، اورانیوم غنی سازی کند

ترجمه مجله هفته

گفته می شود که اسرائیل به طور مخفیانه با ایالات متحده برای ساخت تاسیسات هسته ای در پادشاهی به عنوان بخشی از تلاش ها برای دستیابی به توافق عادی سازی با عربستان سعودی همکاری می کند.
ولیعهد سعودی اخیرا در مصاحبه ای با فاکس نیوز اعلام کرد که اگر ایران به سلاح هسته ای دست یابد، کشورش به دنبال دستیابی به آن خواهد بود.

بر اساس گزارشی در وال استریت ژورنال، اسرائیل به طور مخفیانه با ایالات متحده برای ساخت تاسیسات هسته ای در پادشاهی به عنوان بخشی از تلاش ها برای دستیابی به توافق عادی سازی با عربستان سعودی همکاری می کند. گفته می شود بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به متخصصان هسته ای و امنیت اسرائیل دستور داده است تا در واشنگتن دی سی با آمریکا همکاری کنند. در این گزارش آمده است که گزینه هایی برای کمک به غنی سازی اورانیوم عربستان سعودی در حال بررسی است.
پادشاهی وهابی خواهان تضمین های امنیتی و محدودیت های کمتر در خرید تسلیحات از ایالات متحده و برخی امتیازات از اسرائیل در درگیری فلسطین است. با این حال، تقاضا برای حمایت در توسعه یک برنامه هسته ای غیرنظامی احتمالاً بحث برانگیزترین است. عربستان سعودی در حال حاضر در حال بررسی پذیرش پیشنهاد چین برای ساخت نیروگاه هسته ای در این کشور است، زیرا ایالات متحده هنوز از پیگیری فناوری های هسته ای ریاض حمایت نکرده است.

عربستان سعودی پیش از این چندین بار از آمریکا برای توسعه برنامه هسته ای غیرنظامی درخواست کمک کرده بود. ایالات متحده قبلاً اعلام کرده بود که حمایت خود از عربستان سعودی را در مورد مسائل انرژی هسته ای به شرطی که عربستان سعودی متعهد شود اورانیوم خود را غنی سازی یا استخراج نکند امکانپذیر است.
نتانیاهو روز چهارشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با بایدن درباره همکاری اسرائیل در زمینه فناوری هسته‌ای گفت‌وگو کرد. اگر نتانیاهو از غنی سازی در عربستان سعودی حمایت کند، در خانه با اعضای دولت مشکلات جدی پیدا خواهد کرد.
در ماه ژوئن، وزیر انرژی اسرائیل گفت که او شخصا با تلاش های عربستان سعودی برای توسعه برنامه هسته ای غیرنظامی مخالف است. ژائیر لاپید، رهبر مخالفان رژیم اسرائیل در واکنش به این گزارش، نسبت به “مسابقه تسلیحات هسته ای” در خاورمیانه هشدار داد و رفتار دولت نتانیاهو را “بی پروا و غیرمسئولانه” توصیف کرد: “اسرائیل نباید با هیچ نوع غنی سازی اورانیوم در عربستان سعودی موافقت کند. “

غنی‌سازی برخی ایزوتوپ‌های اورانیوم گامی مهم در جهت امکان توسعه سلاح‌های هسته‌ای است. علاوه بر اسرائیل، ایران تنها کشور دیگری در خاورمیانه است که علناً چنین غنی سازی اورانیوم را مستند کرده است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی روز چهارشنبه در مصاحبه ای با فاکس نیوز گفت که کشورش در صورتی که ایران به تسلیحات اتمی دست یابد تلاش میکند که به بمب اتمی دست پیدا کند. وی تاکید کرد: اگر تهران به بمب اتمی دست یابد، عربستان نیز باید این کار را انجام دهد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده می‌خواهد خود را به‌عنوان میانجی توافق عادی‌سازی بین سعودی‌ها و اسرائیلی‌ها در مبارزات انتخاباتی آتی در ایالات متحده معرفی کند تا بتواند در سیاست خارجی خود به موفقیت دست یابد – از جمله با مهار نفوذ فزاینده چین در منطقه.