اخبار جنگ اوکراین ۲۶ سپتامبر

فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه که اوکراین ادعا میکرد کشته در جلسه سران ارتش روسیه شرکت کرد.ویکتور سوکولوف، فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه در جلسه هیئت وزارت دفاع روسیه شرکت کرد.
یک روز پیش از آن، کی‌یف مدعی شد که سوکولوف در حمله اوکراین به مقر ناوگان دریای سیاه روسیه در سواستوپل در جمعه گذشته کشته شده است.

اکنون مسکو تصاویری از سوکولوف پخش کرده است که او را با لباس نظامی در حال شرکت در یک کنفرانس ویدئویی به رهبری وزیر دفاع سرگئی شویگو نشان می دهد. به گفته این وزارتخانه، این کنفرانس روز سه شنبه برگزار شد. اطلاعات را نمی توان به طور مستقل تأیید کرد.

اوکراین روز دوشنبه ادعا کرد که سوکولوف روز جمعه به همراه ۳۳ افسر روس دیگر در حمله موشکی به مقر ناوگان دریایی روسیه در دریای سیاه در سواستوپل کریمه کشته شدند.

سرویس مطبوعاتی نیروهای ویژه ارتش اوکراین در تلگرام ادعا کرد: پس از حمله به مقر ناوگان دریای سیاه روسیه، ۳۴ افسر از جمله فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه جان باختند. روز جمعه، ارتش اوکراین شبه جزیره کریمه را که از سال ۲۰۱۴ به روسیه پیوسته است را با حمله ترکیبی پهپادها و موشک های کروز مورد حمله قرار داد.

شویگو: کیف چند هزار سرباز را ظرف یک ماه از دست داد

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز سه شنبه در نشست دفتر خود گفت که بیش از 17000 پرسنل ارتش اوکراین در عملیات نظامی در اوکراین در ماه جاری کشته شدند.
علاوه بر این، به گفته وی، بیش از 2700 قطعه تجهیزات و تجهیزات جنگی از بین رفته است. شویگو ادامه داد که در میان آنها، هفت خودروی جنگی پیاده نظام بردلی ساخت ایالات متحده و 51 اسلحه خودکششی از تولیدات آلمان، فرانسه، لهستان و ایالات متحده از عملیات خارج شدند.

علاوه بر این، گفته می شود که دو تانک جنگی اصلی لئوپارد ساخت آلمان و یک تانک چلنجر ساخت بریتانیا منهدم شده است.

علاوه بر این، وزیر خاطرنشان می کند که نیروهای کی یف به دلیل اطفاء حریق مؤثر در کل جبهه متحمل خسارات سنگینی شده اند.


ارتش روسیه گروه حمله را در نزدیکی مارجینکا نابود کرد

یان گاگین، مشاور رئیس جمهوری خلق دونتسک، به تاس گفت: واحدهای ارتش روسیه یک گروه حمله اوکراینی را در نزدیکی مارینکا در جمهوری خلق دونتسک (DPR) منهدم کردند. به گفته وی، گروهی از سربازان اوکراینی در آخر هفته حمله ناموفقی را آغاز کردند. هفت جنگنده اوکراینی از بین رفتند و دو نفر دیگر اسیر شدند. گاگین تأکید می کند که تیم بدون پشتیبانی آتش پیشروی کرد.اوربان درباره ممنوعیت مجارستان برای واردات غلات از اوکراین: اتحادیه اروپا ما را فریب داد

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان روز دوشنبه اتحادیه اروپا را به خیانت به مجارستان متهم کرد. کشور او پس از اینکه جنگ با روسیه مانع از حمل و نقل از طریق دریای سیاه شد، یک کریدور برای حمل غلات اوکراینی به آفریقا ساخته بود.

اوربان در سخنرانی خود در افتتاحیه نشست پاییز پارلمان مجارستان تاکید کرد که این محموله های غلات به آفریقا نمی رود، بلکه در مجارستان با قیمت های پایین تری فروخته می شود. این امر به ضرر تولیدکنندگان مجارستانی خواهد بود و محصولات داخلی را از بازار داخلی خارج می کند. نخست وزیر خاطرنشان کرد که بروکسل ادعا کرده است که بدون غله اوکراین، کشورهای آفریقایی با قحطی شدید مواجه خواهند شد.

“به صراحت بگویم: ما فریب خورده ایم.”

به همین دلیل است که مجارستان، همراه با لهستان و اسلواکی، پس از لغو ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی اوکراین از سوی بروکسل، واردات برخی محصولات کشاورزی از اوکراین را ممنوع کردند.

اوکراین پس از آن شکایتی را علیه مجارستان، لهستان و اسلواکی به سازمان تجارت جهانی (WTO) ارائه کرد.

اوربان همچنین از تصمیم اتحادیه اروپا برای قطع انرژی اروپا از روسیه انتقاد کرد. وی تاکید کرد:

«من متقاعد شده‌ام که این در تضاد با منافع اروپا و در نتیجه مجارستان است، اما ما در حال حاضر قدرتی برای جلوگیری از آن نداریم.»

دونتسک 35 حمله اوکراینی را ظرف 24 ساعت گزارش می دهد

مقامات دونتسک 35 حمله توسط نیروهای اوکراینی را در 24 ساعت گذشته ثبت کرده اند. بر این اساس، حداقل 119 پرتابه به خاک جمهوری خلق شلیک شد. ارتش اوکراین از موشک های AGM-88 HARM ساخت آمریکا، یک پهپاد رزمی، توپخانه، مهمات خوشه ای و پرتابه های کالیبر 152 و 155 میلی متری استفاده کرد. هشت شهر، از جمله پایتخت منطقه دونتسک، زیر آتش قرار گرفتند.
در این حملات یک غیرنظامی در دونتسک کشته شد. مردی در شهر نیکولسکویه مجروح شد. این گلوله باران به چهار ساختمان مسکونی در دونتسک و یاسینواتایا و همچنین یک تأسیسات زیرساختی عمرانی آسیب رساند.
یک روز قبل، مقامات دونتسک 14 حمله از اوکراین را گزارش کردند.ورشو تایید کرد: موشکی که در نوامبر 2022 در شرق لهستان سقوط کرد، یک موشک اوکراینی بود.

به گزارش روزنامه Rzeczpospolita، بازرسان لهستانی که در حال بررسی سقوط موشک در 15 نوامبر سال گذشته بودند، تایید کردند که این موشک متعلق به پدافند هوایی اوکراین است. نتیجه گیری روشن است و پرتاب موشک از خاک روسیه را منتفی می کند. Rzeczpospolita به نقل از بازرسان دادستانی کل لهستان می گوید:
این یک موشک ضد هوایی اوکراینی بود که در پرژوودوف منفجر شد و دو نفر کشته شدند.
جزئیات بیشتر به دلیل “ماهیت محافظتی” آنها فاش نخواهد شد. با این حال، این روزنامه خاطرنشان می کند که طرف اوکراینی در تحقیقات کمکی نمی کند و هیچ اطلاعاتی در اختیار همکاران لهستانی خود قرار نمی دهد. بنابراین، ورشو نتوانست تحقیقات بیشتری را انجام دهد و درخواست کمک حقوقی را به کیف ارائه کرده بود.
در 15 نوامبر 2022، یک موشک در شهرک Przewodów در شرق لهستان سقوط کرد. دو غیرنظامی کشته شدند. آندره دودا، رئیس جمهور این کشور در آن زمان اعلام کرد که بر اساس ارزیابی های اولیه، این یک موشک دفاع هوایی اوکراینی است.پوشیلین: کیف حداقل سه گردان به سمت کراسنی لیمان حرکت می کند

کیف حداقل سه گردان برای تقویت نیروهای خود به سمت کراسنی لیمان می فرستد. این را رئیس جمهوری خلق دونتسک دنیس پوشیلین در کانال تلویزیونی Solovyov Live گزارش کرده است. به گفته وی، اوکراین واحدهای اضافی را ظرف چند روز به بخش جلو منتقل کرد. به همین دلیل است که پوشیلین انتظار دارد وضعیت در چندین جا بدتر شود.رسانه ها: تانک های آبرامز به سختی می توانند بر روند درگیری اوکراین تأثیر بگذارند

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، تانک های اصلی جنگی آبرامز ساخت ایالات متحده که اخیراً اوکراین دریافت کرده اند، بعید است که وضعیت را در میدان جنگ تغییر دهند. این روزنامه به نقل از مقامات ناشناس در کیف تاکید می کند که ضدحمله نیروهای مسلح اوکراین چهار ماه است که ادامه دارد. بنابراین، سلاح های جدید نمی توانند تغییری در درگیری با روسیه ایجاد کنند.
وال استریت ژورنال یادآور می شود، همانطور که وزارت دفاع ایالات متحده بارها تأکید می کند، با توجه به پیچیدگی آن، هیچ تجهیزاتی بر روند درگیری تأثیر نخواهد گذاشت. علاوه بر این، ضد حمله می تواند با آغاز پاییز دشوارتر شود. به نوشته این روزنامه، باران زمین را گل آلود می کند و به طور قابل توجهی مانع از مانور خودروهای زرهی سنگین می شود.
در 25 سپتامبر، نیویورک تایمز گزارش داد که اولین دسته از تانک های آبرامز زودتر از موعد مقرر وارد شده است. این روزنامه تعداد تجهیزات تحویل شده را فاش نکرد. انتظار می رود تانک های اضافی که به اوکراین وعده داده شده بود در چند ماه آینده تحویل داده شوند.رئیس جمهوری خلق دونتسک از موفقیت های نیروهای روسی در چندین جبهه خبر می دهد


دنیس پوشیلین، سرپرست ریاست جمهوری خلق دونتسک در تلویزیون روسیه گفت، در 24 ساعت گذشته، ارتش روسیه مواضع خود را در خط مقدم در آودیوکا، مارینکا و آرتیوموفسک بهبود بخشیده است.

این مقام گفت نه تنها به اصطلاح “منطقه خاکستری” در نزدیکی Avdeyevka و Maryinka گسترش یافته است، بلکه چندین قلعه متعلق به نیروهای مخالف نیز ویران شده است. TASS به نقل از پوشیلین به شرح زیر است:
نقطه کانونی دیگر آرتیوموفسک است. در جناح شمالی، یگان‌های نیروهای مسلح روسیه مواضع خود را بهبود بخشیده‌اند. اکنون مهم است که در آنجا مستقر شوند. دشمن در تلاش است تا وضعیت را معکوس کند.

رئیس دونتسک همچنین اظهار می کند که نیروهای روسی خود را در نزدیکی شهرک های Orekhovo-Vasilevka و Berkhovka مستقر کرده اند.
به گفته وی، تاکنون تغییرات قابل توجهی در وضعیت در مسیر اوگلدار ایجاد نشده است. نیروهای کی یف سعی کردند «نیروهای خاصی را در آنجا جمع کنند و بچرخانند».مقامات زاپوروژیه خسارت طولانی مدت پس از ترکیدن سد کاخوفکا را گزارش کردند

یوری گوسکوف، وزیر توسعه اقتصادی منطقه زاپوروژیه در مجمع زیست محیطی آزوف می گوید که تخریب نیروگاه برق آبی کاخوفکا و خشک شدن مخزن کاخوفکا منجر به تغییرات نامطلوب محیطی و آب و هوایی در منطقه شده است.

این مقام مسئول خطاب به خبرنگاران تاکید کرد: این پیامدها برای مدت طولانی بر اقتصاد و زندگی مردم تاثیر منفی خواهد گذاشت. همانطور که در ادامه می گویند در حال حاضر مهمترین و قابل توجه ترین عامل کمبود آب است. به طور کلی، دیگر هیچ سیستم آبیاری وجود ندارد. TASS به نقل از گوسکوف به شرح زیر است:

“آب شیرین کانال شمالی کریمه تمام شده است. خشکسالی عمومی و همچنین فرآیندهای عینی، سطح منابع تامین آب زیرزمینی را کاهش می دهد و در حال حاضر با کمبود آب شیرین مواجه هستیم.”
آب و هوا تغییر کرده است. ما حقایق و شواهدی را در این مورد می‌بینیم، و همچنین تغییراتی را در خود دریای آزوف: وقتی در ساحل هستیم، می‌توانیم تعداد عروس دریایی را ببینیم. همچنین می‌توانیم نمک زیاد را ببینیم. محتوای موجود در ترکیب شیمیایی آب.”

بر اساس گزارش ها، کی یف نمی خواهد از موشک های ATACMS علیه اهدافی در روسیه استفاده کند

بر اساس گزارش ها، کی یف نمی خواهد از موشک های کوتاه برد ATACMS برای حمله به خاک روسیه استفاده کند. الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی اوکراین در مصاحبه ای با روزنامه اسپانیایی ABC توضیح می دهد که ارتش اوکراین به سلاح هایی از این نوع منحصرا برای دفاع از خاک اوکراین نیاز دارد. در این راستا، کی یف توافق نامه های مربوطه با متحدان خود دارد.
شبکه تلویزیونی NBC پیشتر به نقل از منابع گزارش داده بود که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در حال بررسی ارائه یک دسته کوچک از موشک های ATCMS به اوکراین است.پهپاد بر فراز منطقه کورسک منهدم شد

به گفته وزارت دفاع در مسکو، کیف بار دیگر با هواپیماهای بدون سرنشین به خاک روسیه حمله کرده است. اوایل صبح یک هواپیمای بدون سرنشین بر فراز منطقه کورسک کشف و منهدم شد. بر اساس اطلاعات اولیه، این حادثه تلفات جانی و مالی نداشته است.

مقامات منطقه اودسا از آسیب به زیرساخت های بندری خبر می دهنداولگ کیپر، رئیس این منطقه در تلگرام گفت: در منطقه اسماعیل در منطقه اودسا، انفجارهایی در زیرساخت بندر رخ داد.

به گفته وی، یگان های روسی سه شنبه شب در طول دو ساعت با پهپادهای تهاجمی به منطقه حمله کردند. بیشتر آنها سرنگون شدند، اما تعدادی از آنها به ولسوالی اسماعیل حمله کردند.

کیپر از خسارت به انبارها و 30 کامیون خبر می دهد که 6 کامیون در آتش سوختند و آتش توسط آتش نشانی خاموش شد.

ارتش روسیه تمرکز نیروهای اوکراینی را در نزدیکی کراسنی لیمان درهم شکست


به گفته وزارت دفاع روسیه، سربازان واحد مرکز به مرکز نیروهای اوکراینی در جهت کراسنی لیمان حمله کردند. ارتش روسیه در این گلوله از راکت‌اندازهای چندگانه Grad استفاده کرد. توپخانه ها با استفاده از پهپادهای شناسایی اطلاعات هدف را دریافت کردند و از فاصله بیش از 14 کیلومتری دشمن را مورد اصابت قرار دادند.

وزارت دفاع مسکو هیچ اطلاعاتی در مورد خسارات وارده به نیروهای مسلح اوکراین در نتیجه گلوله باران ارائه نمی کند.

یگان نیروهای جنوبی چندین حمله ارتش اوکراین را در جهت دونتسک دفع کرد

گئورگی مینساشویلی، سخنگوی مطبوعاتی این اتحادیه به تاس گفت: سربازان یگان نیروهای جنوبی روسیه 9 حمله نیروهای مسلح اوکراین را در منطقه دونتسک دفع کردند. اوکراین بیش از 230 سرباز و همچنین یک تانک، سه نفربر زرهی و 12 خودرو را از دست داد. علاوه بر این، دو قبضه اسلحه خودکششی کراب ساخت لهستان، یک هویتزر خودکششی آلمانی 2000 و یک هویتزر D-30 منهدم شد.

به گفته مینساشویلی، پدافند هوایی روسیه سه موشک ضد رادار HARM اوکراین را رهگیری کرد.

هشدار هوایی در سواستوپل

میخائیل رازوشایف فرماندار کریمه از طریق تلگرام اعلام کرد که در سواستوپل در کریمه هشدار هوایی اعلام شده است. همانطور که اداره توسعه زیرساخت های حمل و نقل این شهرستان نیز گزارش داده است، عملیات حمل و نقل عمومی دریایی و زمینی برای مدت زمان هشدار متوقف می شود.
پل کریمه پیش از این به طور موقت به روی تردد خودروها بسته شده بود.


اشتباه جدی: ترودو عذرخواهی نکرد

در جریان دیدار ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین با جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، این دو سیاستمدار با تشویق یک سرباز کهنه‌کار از بخش Waffen-SS Galicia استقبال کردند.

طرف کانادایی با احتیاط به این اشتباه جدی واکنش نشان داد. اما به نوبه خود، نخست وزیر ترودو در مورد این حادثه اظهار نظری نکرد.

سازمان ملل علیه احترام به همدستان نازی ها صحبت می کند

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل این سازمان، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که سازمان ملل در برابر تجلیل از نازی ها می ایستد. هنگامی که از وی خواسته شد در مورد تشویق دائم پارلمان کانادا برای یاروسلاو هونکا، سرباز کهنه‌کار اس‌اس توضیح دهد، او پاسخ داد:

“البته ما مخالف هرگونه تجلیل از افرادی هستیم که فعالانه در فعالیت های نازی ها در طول جنگ جهانی دوم شرکت کردند.”

دوجاریک خاطرنشان کرد که رئیس پارلمان کانادا به دلیل دعوت از هونکا عذرخواهی کرده است. ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در روز 22 ژانویه در پارلمان کانادا از این جنگنده 98 ساله سابق در بخش Waffen-SS “Galicia” بازدید کرد. سپتامبر به عنوان “جنگنده استقلال اوکراین در برابر روس ها” مورد ستایش قرار گرفت. 

فرمانده سابق ارتش آمریکا: بدون کمک آمریکا، اوکراین شکست خورده بود

بدون کمک ایالات متحده، اوکراین تابحال متحمل شکست می شد و در این درگیری بسیار بیشتر از دست می داد. این چیزی است که ژنرال بازنشسته بن هاجز، فرمانده سابق ارتش آمریکا در اروپا ادعا می کند. وقتی از او پرسیده شد که بدون کمک ایالات متحده چه اتفاقی برای اوکراین می افتد، او به تلویزیون CBS گفت:

بدون این کمک، اوکراین احتمالاً خیلی وقت بود که تسخیر شده بود و شکست می خورد. 

هاجز همچنین معتقد است که دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده نتوانسته است به درستی برای آمریکایی ها توضیح دهد که دلارهای مالیاتی آنها در اوکراین برای چه منظوری استفاده می شود. 

سفیر روسیه در بلاروس: مسکو و مینسک نگران کودکان اوکراینی در اروپا هستند

به گزارش خبرگزاری تاس، بوریس گریزلوف سفیر روسیه در مینسک می گوید روسیه و بلاروس به شدت نگران مشکلات خانواده های اوکراینی در کشورهای غربی هستند. 

به گفته گریزلوف، غرب چندین ماه است که یک کمپین اطلاعاتی راه اندازی کرده است که گفته می شود روسیه و بلاروس بدون ارائه هیچ مدرکی به زور کودکان اوکراینی را اخراج می کنند. سفیر بیان کرد:

«روسیه و بلاروس کارهای زیادی برای متحد کردن خانواده‌ها، محافظت و کمک به کودکانی که از اقدامات رژیم کیف آسیب دیده‌اند انجام می‌دهند. ما به مشکلاتی که اوکراینی ها در کشورهای غربی با آن دست و پنجه نرم می کنند، بدون هیچ تعارفی نگاه می کنیم. برعکس، ما به شدت نگران وضعیتی هستیم که به وجود آمده است. هر مورد از جدایی خانواده یک تراژدی انسانی است که کودکان بیگناه بیشتر از آن رنج می برند.”

مجارستان از بازگرداندن سربازان وظیفه اوکراینی خودداری می کند

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان گفت، مجارستان با درخواست کی یف برای بازگرداندن شهروندان اوکراینی مشروط به خدمت سربازی موافقت نخواهد کرد. به گزارش خبرگزاری ریانووستی، وی در بخشی از سخنرانی خود در پارلمان مجارستان در اولین روز از نشست پاییزی خود گفت:

«ده ها هزار پناهنده از اوکراین در مجارستان امن و خانه یافتند. مردمی که از جنگ فرار کردند در مجارستان امنیت یافتند – هم زنان و هم کودکان و هم مردان. من به پارلمان اعلام می‌کنم که مجارستان به درخواست دولت اوکراین در پاییز عمل نخواهد کرد و ما کسی را مجبور به بازگشت به اوکراین نخواهیم کرد.»

شهرک سازی در منطقه بلگورود توسط اوکراین برای دومین بار در یک روز گلوله باران شد

شهرک اوراسوو در منطقه والوئیکی در منطقه مرزی بلگورود روسیه برای دومین بار در یک روز مورد انتقاد ارتش اوکراین قرار گرفته است. این را فرماندار منطقه، ویاچسلاو گلادکوف گزارش کرده است. 

گلادکو گفت که این حادثه تلفات جانی نداشته است، اما دو ساختمان مسکونی و خطوط برق و گاز آسیب دیده اند. خدمات اورژانس در محل حضور دارند. 

اوکراین بار دیگر ماکیفکا را با مهمات خوشه ای بمباران کرد

نیروهای مسلح اوکراین شهر ماکیفکا در جمهوری خلق دونتسک را با بمب های خوشه ای گلوله باران کردند. خبرنگار ما ایوان پولیانسکی با ساکنانی که کمک های اولیه را به یک غیرنظامی مجروح ارائه کردند صحبت می کند. 

دو کشته در پی گلوله باران شهر کراسنودون توسط اوکراین

در پی حمله نظامیان اوکراینی به شهر کراسنودون در جمهوری خلق دونتسک، دو نفر کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند. یک نماینده کمیته تحقیقات روسیه در یک پخش از شبکه روسیا 24 گفت:

کمیته تحقیقات روسیه بمباران دیگری به شهر کراسنودون توسط نیروهای مسلح اوکراین را شناسایی کرد. یک شی صنعتی مورد اصابت قرار گرفت و سه نفر زخمی و دو نفر کشته شدند. 

پهپاد اوکراینی بر فراز منطقه بلگورود سرنگون شد

یک پهپاد اوکراینی بر فراز منطقه مرزی بلگورود روسیه رهگیری شد. وزارت دفاع روسیه گزارش داد:

«در 25 سپتامبر، تقریباً در ساعت 14:30 به وقت مسکو، تلاش رژیم کیف برای انجام یک حمله تروریستی با استفاده از یک پهپاد شبیه هواپیما علیه اشیاء در قلمرو فدراسیون روسیه متوقف شد. نیروهای پدافند هوایی در حال انجام این پهپاد را بر فراز منطقه بلگورود منهدم کردند. 

فرماندار منطقه، ویاچسلاو گلادکوف، بعداً اعلام کرد که این پهپاد در نزدیکی روستای باتازکایا داچا سرنگون شده است. بر اساس اطلاعات اولیه، خسارت جانی و مالی نداشته است. 

در مجموع ارتش اوکراین امروز دوشنبه پنج بار با هواپیماهای بدون سرنشین به منطقه بلگورود حمله کرد. در این حملات به کسی آسیبی نرسید. 

اوربان: هیچ حمایتی از کیف تا زمانی که اقلیت مجارستانی حقوق خود را پس نگرفته اند

بوداپست نمی خواهد از کیف در هیچ جنبه ای از روابط بین الملل حمایت کند “تا زمانی که اوکراین حقوق مجارهای قومی ساکن در قلمرو خود را احیا نکند.” بر اساس گزارش رویترز، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در یک سخنرانی در پارلمان این موضوع را بیان کرد. 

تنش ها بین مجارستان و اوکراین زمانی به وجود آمد که دولت در کیف قانونی را تصویب کرد که زبان اوکراینی را به عنوان زبان رسمی طبقه بندی می کرد. مقامات مجارستان تخمین می زنند که این امر حقوق حدود 150000 مجارستانی قومی را که عمدتاً در منطقه Zakarpattia اوکراین زندگی می کنند، نقض می کند. 

اولین دسته از تانک های آبرامز به اوکراین رسید

اولین دسته از تانک های جنگی اصلی M1 Abrams ساخت آمریکا وارد اوکراین شد. این همان چیزی است که ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور این کشور ادعا می کند. وی در کانال تلگرامی خود می نویسد:

“آبرامز” در حال حاضر در اوکراین هستند و در حال آماده سازی برای تقویت تیپ های ما هستند.”

زلنسکی به تعداد دقیق تانک های تحویل شده اشاره ای نکرد. روزنامه نیویورک تایمز پیشتر به نقل از دو مقام آمریکایی از ورود تانک های آبرامز به اوکراین خبر داده بود.