کوبا در لیست کشورهای حامی تروریسم میماند.

ایالات متحده قصد ندارد کوبا را از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف کند

آندریا پوچیو

ایالات متحده علیرغم درخواست های مکرر میلیون ها نفر در سراسر جهان، قصد ندارد کوبا را از فهرست خودسرانه کشورهای حامی تروریسم حذف کند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده، به نقل از کریستینا روزالس سخنگوی خود، اعلام کرد که دولت جو بایدن همچنان بر این باور است که کوبا باید در این فهرست باقی بماند. روزالس صراحتاً بیان کرد که “کوبا هنوز در فهرست است، هیچ تغییری وجود ندارد، هیچ اعلامیه یا اخبار جدیدی وجود ندارد”. او همچنین تأکید کرد که هرگونه تصمیم در این مورد فقط توسط ایالات متحده اعلام خواهد شد، نه توسط یک کشور ثالث.

با وجود درخواست فزاینده جامعه بین المللی از دولت ایالات متحده برای حذف کوبا از این فهرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، کریستینا روزالس تصمیم کاخ سفید برای ادامه بی عدالتی و دروغگویی را اعلام کرد. این سخنگو به درخواست رئیس جمهور کلمبیا، گوستاو پترو، در سازمان ملل برای حذف کوبا از فهرست پاسخ داد.

این سخنگوی آمریکایی درست می گوید که تنها دولت او مسئول چنین بی عدالتی است و تنها دولت او باید در برابر قضاوت اجتناب ناپذیر تاریخ پاسخگو باشد.

این پاسخ به صدها کشور، میلیون ها نفر در سراسر جهان و حتی به خود ایالات متحده است که تعهد کوبا در مبارزه با تروریسم را غیرقابل انکار می دانند. استفاده از این فهرست به عنوان ابزار فشار برای مجازات عزت یک کشور، یک مغالطه است.

تصادفی نیست که چند هفته قبل، آنها از یکی از اصلی ترین سخنگویان راست افراطی کوبایی-آمریکایی، اورلاندو گوتیرز بورونا، برای تبلیغ کمپینیتی برای سعی در درگیر کردن کوبا در ارسال مزدور به جنگ در اوکراین استفاده کردند.

این فیلم، که شایسته بدترین فیلم های تولید شده در استودیوهای هالیوود است، با بازیگران درجه چهار و پنجم، با فیلمنامه و بودجه میلیون دلاری، علیرغم شکست تجاری چشمگیر خود، تلاش کرد تا روایتی را تحمیل کند که بزرگترین جزیره آنتیل را به عنوان یک کشور تروریستی یا حامی این بلا معرفی کند.

این نیز تصادفی نیست که قبل از اعلام رسمی سخنگوی وزارت امور خارجه، رسانه های مختلف آمریکایی شروع به انتشار نظریه ای مبنی بر اینکه کوبا پس از “حضور در جنگ” اوکراین!! تعداد کمی دوست در ایالات متحده خواهد داشت که خواستار حذف نام کوبا از لیست تروریستی ایالات متحده آمریکا باشند.
با این حال، هر چه کاخ سفید بگوید، حقیقت بی پرده از همه دروغ های آمریکایی ها شفاف تر و ارزشمندتر است. حقیقت با جزیره ای استوار، با شرافت و سرکش است.
در پاسخ به تصمیم ایالات متحده مبنی بر حفظ نام کوبا در فهرست کشورهای حامی تروریسم و برای ابراز حمایت خود از جزیره، دیروز صدها کوبایی مقیم ایالات متحده در خیابان های نیویورک به راه افتادند و حمایت و همبستگی خود را به دولت هاوانا اعلام کردند و خواستار حذف کوبا از این فهرست بدنام شدند. این نشان می دهد که همه کوبایی آمریکایی ها از خط افراطی دولت بایدن حمایت نمی کنند.

رئیس جمهور کوبا، میگل دیاز-کانل، که برای شرکت در هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک حضور دارد، به معترضان سلام مردم کوبا را رساند و از حمایت آنها از جبهه کوبا ابراز قدردانی کرد.

میگل دیاز-کانل همچنین از بسیاری از روسای جمهور حاضر در مجمع سازمان ملل متحد تشکر کرد که از ایالات متحده خواسته اند تحریم های اقتصادی، تجاری و مالی را لغو کرده و جزیره را از فهرست حذف کند. این درخواست، اما همانطور که مشاهده شد، به نتیجه نرسید.

رئیس جمهور در X نوشت، «به نام مردم و دولت ما، از رهبران جهان که از مبارزه ما علیه تحریم ها و درخواست دولت ایالات متحده برای حذف کوبا از فهرست بدنام حامیان تروریسم حمایت کرده اند، تشکر می کنم.»
در چارچوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روسای جمهور نامیبیا، هاگه گینوگ، سورینام، چاندریکیپرساد سانتوکی، گویان، محمد اشرف علی، آنگول،ا جوا مانوآل گونزالوس، هندوراس، سیومارای کاسترو، شیلی، گابریل بوریک، زیمبابوه، امرسون منانگاگوا، تیمور شرقی، خوزه راموسم هورتا، دومینیکا، چارلز آنجلو ساورین؛ نائورو، روس کون و گینه بیسائو عمرو سیسوکو خواستار لغو تحریم ها علیه کوبا شدند.

همچنین معاون رئیس جمهور چین هان ژنگ، نخست وزیر ترینیداد و توباگو، کیت راولی و وزیر امور خارجه چاد، محمد صالح انادیف در کنار هیئت نمایندگی فدراسیون روسیه، همبستگی خود را با کوبا ابراز کردند.