درگیری مرگبار در کوزوو

درگیری و تبادل آتش در شمال کوزوو: مردان مسلح به صومعه ارتدکس یورش بردند، حداقل دو کشته.

ترجمه مجله هفته

دولت کوزوو روز یکشنبه گزارش داد که به پلیس نظامی حمله شده است. همچنین گفته می شود گروهی از افراد مسلح نقاب دار یک صومعه کلیسای ارتدکس صربستان را تصرف کرده اند. نخست وزیر کوزوو، کورتی، بلگراد را به “ترور” متهم کرد.

به گفته مقامات کوزوو، در صبح روز یکشنبه در شمال کوزوو به پلیس حمله شد. یک کامیون با یک گشت پلیس نزدیک روستای بانجکا برخورد کرد و سپس از پشت به آنها شلیک کرد. یک افسر پلیس در این درگیری کشته شد و یک نفر دیگر مجروح شد. دولت در پریشتینا اعلام کرد. نخست وزیر این منطقه جدا شده، آلبین کورتی، بلافاصله این حمله را به عنوان یک حمله تروریستی محکوم کرد.

کورتی گفت: “مهاجمان حرفه ای هستند که ماسک می زنند و به شدت مسلح هستند.” “مجرمان سازمان یافته با حمایت سیاسی، مالی و لجستیکی نمایندگان بلگراد به کشور ما حمله می کند.” رئیس جمهور کوزوو، وزسا عثمانی، نیز صربستان را متهم کرد و از آن به عنوان حمله به استقلال کوزوو یاد کرد. او گفت: “این گونه حملات بار دیگر نشان دهنده قدرت بی ثبات کننده گروه های جنایتکار است که به مدت طولانی توسط صربستان سازماندهی می شوند.”
سخنگوی پارلمان صربستان، ولادیمیر اورلیچ، در پاسخ گفت که کورتی فورا با پیشداوری به صرب‌ها تهمت میزند. کورتی کسی است که می خواهد به اختلافات دامن بزند و آنها را تشدید کند. اگر کورتی می گوید که این حمله توسط حرفه ای ها انجام شده است، پس مهاجمان شناسایی شده اند – بنابراین او می داند که مهاجمان چه کسانی هستند.

سفارت ایالات متحده از این حادثه به عنوان فرصتی برای حمایت از دولت دوست ایالات متحده در پریشتینا و ابراز همبستگی کامل استفاده کرد. “آنها شدیداً حملات برنامه ریزی شده و خشونت آمیز علیه پلیس کوزوو را محکوم کردند. … مجرمان باید پاسخگو باشند و محاکمه شوند”، سفارت در بیانیه ای نوشت. طبق گزارش رسانه های محلی، یگان های نیروی حافظ صلح ناتو KFOR به منطقه اعزام شده اند.

در طول روز، در بانجکا درگیری های بیشتری رخ داد. یک گروه از افراد مسلح نقاب دار با خودروهای زرهی به یک صومعه کلیسای ارتدکس صربستان نفوذ کردند. یک عکس که از پنجره یک ساختمان مجاور گرفته شده است، وضعیت را در نزدیکی ورودی دروازه مستند می کند. در آن زمان، یک گروه از زائران از یک صومعه دیگر در صومعه بانجکا حضور داشتند. طبق اطلاعیه ای از اسقف نشین رازیا-پریشتینا، آنها در اتاق های صومعه پناه گرفته اند.

گزارش ادامه داد: “مردان مسلح نقابدار در حیاط حرکت می کنند، گاهی اوقات صدای تیراندازی شنیده می شود.” صدای تیراندازی نیز در یک ویدیو منتشر شده در اینترنت شنیده می شود.
در مورد روند عملیات نظامی در بانجکا، تنها چند گزارش از یک منبع واحد وجود دارد – دولت رسمی پریشتینا.
آلبین کورتی، نخست وزیر، ظهر امروز اعلام کرد: “حملات گروه های مسلح ادامه دارد. حداقل ۳۰ مرد مسلح به شدت مسلح توسط نیروهای ما محاصره شده اند و من از آنها می خواهم تسلیم شوند.” کورتی همچنین گفت که پلیس کوزوو با نارنجک و خمپاره مورد حمله قرار گرفته است و آن را “یک حمله تروریستی خوب سازماندهی شده توسط گروه های جنایتکار صربستان” توصیف کرد.

بعداً گزارش شد که یکی از “مهاجمان صرب” شب گذشته کشته شد. ساعت ۱۷، روسیه امروز بالکان گزارش داد که طبق اعلام مقامات، دو مهاجم دیگر کشته شده اند و یک نفر بازداشت شده است.
بر اساس اطلاعات فعلی، وضعیت حتی برای کارشناسان منطقه نیز یک معما است. الکساندر دودیچ، سیاستمدار صرب، در یک نظرسنجی گفت که وضعیت فعلی غیرعادی است و با سناریوهای قبلی که منجر به تشدید وضعیت در منطقه شده است قابل مقایسه نیست.

دودیچ گفت: “وضعیت واقعاً هشداردهنده است، اما قبل از هر چیز بسیار گیج کننده است. در گذشته، در طول حوادث دیگر، قطعاً صحبت از تشدید بود که توسط بلگراد یا پریشتینا هدایت می شد و بخشی از نوعی تئاتر سیاسی بود تا قدرت و نفوذ خود را نشان دهند.”

او معتقد نیست که دولت رسمی بلگراد پشت حمله است “چون نمی تواند از آن بهره ببرد”. اما حمله ای از نوع دروغین توسط پریشتینا نیز بعید است. در عوض، دخالت گروه های جنایتکار ممکن است.

روسیه امروز بالکان در کانال تلگرامی خود به واکنش شدید و یکجانبه حمایت از کوزوو از سوی ایالات متحده اشاره کرد. او مظنون است که این حمله می تواند یک حادثه باشد. بر اساس اطلاعات غیر رسمی، مناطق صرب نشین در شمال استان به عنوان “منطقه عملیات ضد تروریستی” اعلام شده اند. گذرگاه های مرزی با صربستان نیز بسته شده است (این مکان حدود دوازده کیلومتر از مرز با صربستان فاصله دارد). انتظار می رود ساعت ۸ بعد از ظهر، الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان سخنرانی کند. به گفته رسانه های محلی، پلیس در اواخر بعد از ظهر شروع به حمله به صومعه اشغالی کرد. “عملیات می تواند حدود یک ساعت به پایان برسد” .