حمله تروریستی به سفارت کوبا در واشنگتن.ترجمه مجله هفته

برونو رودریگز پاریلا، وزیر امور خارجه کوبا، در حساب X خود گزارش داد که در شب ۲۴-۲۵ سپتامبر، یک فرد ناشناس دو کوکتل مولوتف به طرف سفارت کوبا در واشنگتن پرتاب کرد.

نماینده کوبا با پیامی در حساب کاربری خود X این سو قصد را محکوم کرد، یک فرد ناشناس در شب ۲۴ سپتامبر دو کوکتل مولوتف را به سمت نمایندگی دیپلماتیک در ایالات متحده پرتاب کرد، او همچنین گزارش داد که هیچ آسیبی به کارکنان سفارت وارد نشد و خسارت های دیگر در حال حاضر در حال بررسی میباشد.

برونو رودریگز پاریلا در X نوشت: «امروز عصر، ۲۴/۹ سفارت کوبا در ایالات متحده هدف یک حمله تروریستی توسط فردی بود که با ۲ کوکتل مولوتف به ما حمله کرد»

وزیر امور خارجه کوبا همچنین یادآور شد که این دومین بار است که سفارت کوبا در واشنگتن مورد حمله تروریستی قرار میگیرد. در شب ۳۰ اوریل ۲۰۲۰ یک فرد ناشناس، که بعدا به عنوان الکس الازو بارو کوبایی تبار و ساکن ایالات متحده شناسایی شد، ۳۲ گلوله از یک تفنگ نیمه اتوماتیک AK 47 به ساختمانی که سفارت کوبا در واشنگتن در آن قرار دارد، شلیک کرد و همچنین در این مورد تنها آسیب مادی به محل دیپلماتیک وارد شد. با این حال، پس از دستگیری، او علنا اعلام کرد که اگر مقامات کوبایی مقر دیپلماتیک را ترک کرده بودند او مصمم بود همه را به رگبار ببند و به قتل برساند در زمان حمله ۱۰ نفر در ساختمان بودند.

مقامات آمریکایی ادعا کردند الکس الازو بارو فردی با مشکلات روانی شناخته شده است، اما جالب اینجاست که این فرد دیوانه با وجود مشکلاتش، تفنگ و مهماتی را که برای انجام این حمله استفاده می کرد، قانونا خریداری کرده. پس از دستگیری او مقامات کوبایی از سرنوشت تروریست بی اطلاع مانده‌اند و نمی دانند که آیا او در این حمله محاکمه و محکوم شده است یا آزاد است. ما نباید تعجب کنیم اگر الکس الازو بارو بی سر و صدا در خیابان های ایالات متحده پرسه می زند، زیرا بعید است که کسانی که حملات علیه کوبا را انجام می دهند در این کشور محکوم و زندانی شوند. نوعی معافیت از مجازات در ایالات متحده برای کسانی که با حمایت اقلیت قدرتمند جامعه کوبایی آمریکایی که برای تغییر حکومت در کوبا فعالیت میکنند و امیدوراند آن را به مستعمره ای که در زمان باتیستا بود تبدیل کنند وجود دارد، این افراد اقدامات خشونت آمیزی علیه همه کوبایی ها انجام می دهد.

ایوان گیل، وزیر امور خارجه ونزوئلا، نیز در پیامی در ایکس این حمله تروریستی را بشدت محکوم کرد.
«ما از ونزوئلا این اقدام تروریستی جدید علیه حاکمیت کوبا را محکوم می کنیم و در همبستگی با مردم و مقامات کوبا در کنار آنها می ایستیم.»

به نظر می رسد نقش پر رنگی که کوبا در هفته های اخیر در سطح بین المللی برای میزبانی نشست گروه ۷۷ بعلاوه چین داشته است و سفر اخیر میگل دیاز کانل به نیویورک در هفتاد و هشتمین مجمع سازمان ملل متحد، جایی که وی از حمایت گسترده جهان جنوب برخوردار شد و بسیاری از این کشورها خواستار حذف این جزیره از فهرست کشورهای حامی تروریسم آمریکا شدند و محاصره اقتصادی، تجاری و مالی این جزیره را محکوم کردند، جامعه کوبایی مقیم ایالات متحده را که به هر طریقی امیدوار به تغییر حکومت هستند، به شدت ناراحت کرده است.