اختلاف در بولیوی: مورالس میخواهد دوباره بازگردد.


بولیوی: مورالس نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۵ اعلام کرد.


ترجمه مجله هفته


اوو مورالس، رئیس‌جمهور سابق بولیوی، روز یکشنبه اعلام کرد که برای چهارمین دوره ریاست‌جمهوری کاندیدا خواهد شد. این در حالیست که این سوسیالیست و ضد امپریالیست بومی در سال ۲۰۱۹ در یک کودتای حمایت‌شده توسط ایالات متحده از قدرت برکنار شد.
اوو مورالس، رئیس‌جمهور سابق بولیوی که چهار سال پیش در جریان ناآرامی‌ها از قدرت برکنار شد، نامزدی خود را برای چهارمین دوره ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۵ به بعد اعلام کرد.
مورالس در روز یکشنبه در وب‌سایت X نوشت که به «درخواست هوادارانش برای نامزدی مجدد» پاسخ خواهد داد:
«من تمام تلاشم را خواهم کرد. ما هنوز هم قدرت داریم. ما در برابر تجاوزات علیه خود ایستادگی خواهیم کرد … با حقیقت، شرافت و صداقت.»
مورالس، اولین رئیس‌جمهور بومی‌تبار بولیوی، یک سوسیالیست و منتقد سرسخت «امپریالیسم» آمریکایی است که برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد. او در سال ۲۰۱۹ در پی اعتراضاتی که ناشی از اتهام ساختگی تقلب انتخاباتی به نفع حزب او، جنبش برای سوسیالیسم (MAS) بود، مجبور به استعفا و ترک کشور شد. مورالس ادعا کرد که سقوط او یک کودتای سازمان‌دهی شده توسط واشنگتن بود.
مورالس توسط رئیس‌جمهور موقت محافظه‌کار، ژانین آنز، از نامزدی مجدد برای ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۰ منع شد. با این حال، جنبش برای سوسیالیسم در همان سال دوباره در انتخابات پارلمانی پیروز شد و به قدرت بازگشت و لوئیس آرسه، که زمانی وزیر در کابینه مورالس بود، رئیس‌جمهور شد.
مقامات آنز و چندین مقام دیگر دوران او را به دلیل نقش آنها در وقایع سال ۲۰۱۹ متهم به نقض قانون اساسی بولیوی کردند. آنز سرانجام به ده سال حبس محکوم شد.
از آن زمان، مورالس و آرسه بر سر طیف وسیعی از مسائل از جمله فساد و پروژه‌های زیرساختی با یکدیگر اختلاف داشته‌اند. آرسه اعلام کرده است که دادگاه عالی کشور باید تصمیم بگیرد که آیا مورالس مجاز به نامزدی مجدد برای چهارمین دوره ریاست‌جمهوری است یا خیر.