گزارشی درباره جنگ آذربایجان در قره‌باغارمنستان خواستار اعزام فوری هیات سازمان ملل به قره باغ کوهستانی شد
وزیر امور خارجه ارمنستان از جامعه بین المللی خواست تا تلاش کند تا فورا یک هیئت مشترک آژانس سازمان ملل متحد را برای نظارت و ارزیابی حقوق بشر و وضعیت انسانی و امنیتی در زمین به قره باغ کوهستانی اعزام کند.

ترجمه مجله هفته

ارمنستان خواستار اعزام فوری یک هیئت سازمان ملل به قره باغ کوهستانی برای نظارت بر وضعیت در زمین شد، در حالی که اذربایجان وعده داد که با ارامنه در این منطقه جدایی طلب به عنوان “شهروندان برابر” رفتار کند.

آرارات میرزویان، وزیر امور خارجه ارمنستان در سخنرانی در سازمان ملل متحد گفت: «پس از شکست در جلوگیری از نسل کشی در رواندا، سازمان ملل توانست مکانیسم های پیشگیری را ایجاد کند. اما امروز ما در آستانه یک شکست دیگر قرار داریم.»

او گفت: “جامعه بین المللی باید تمام تلاش خود را برای استقرار فوری یک ماموریت مشترک آژانس سازمان ملل متحد در قره باغ کوهستانی برای نظارت و ارزیابی حقوق بشر و وضعیت انسانی و امنیتی در منطقه انجام دهد.”

وی گفت: «متاسفانه ما شریکی برای صلح نداریم، بلکه با کشوری درگیریم که آشکارا اعلام می کند که قوی ترین ها پیروز می شوند و دائما از زور برای مختل کردن روند صلح استفاده می کنند.” حمله‌ی رعد و برق آسای آذربایجان در اوایل این هفته امری اتفاقی نبود، اما در زمانی برگزار شد که مجمع عمومی سازمان ملل متحد در حال برگزاری بود.
این پیام روشن است: شما می توانید درباره صلح صحبت کنید و ما می توانیم جنگ راه بیندازیم و شما نمی توانید چیزی را تغییر دهید.»

چند ساعت پیش از آن، همتای آذربایجانی او در همان سکوی مجمع عمومی سازمان ملل وعده داده بود که با اکثریت ارامنه در قره باغ کوهستانی به عنوان «شهروندان برابر» رفتار خواهد شد.

جیحون بایراموف در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: می خواهم تکرار کنم که اذربایجان مصمم است جمعیت ارمنی منطقه قره باغ آذربایجان را به عنوان شهروندان برابر ادغام کند.

وی گفت: قانون اساسی، قوانین ملی آذربایجان و تعهدات بین المللی که ما انجام داده ایم، پایه محکمی برای این هدف است.

بایراموف گفت: «ما همچنان معتقدیم که یک فرصت تاریخی برای آذربایجان و ارمنستان برای ایجاد روابط خوب همسایه و همزیستی در کنار هم در صلح وجود دارد.”

بلینکن: واشنگتن «نگران» سرنوشت جمعیت ارمنی است

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه به ارمنستان گفت که ایالات متحده عمیقا «نگران» جمعیت ارمنی قره باغ کوهستانی است و افزود که در حالی که اذربایجان کنترل خود را بر منطقه تثبیت کرده است، اما به دنبال حفاظت از آنها بوده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «بلینکن در یک تماس تلفنی با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، نگرانی عمیق ایالات متحده را نسبت به جمعیت ارمنی در قره باغ کوهستانی ابراز کرد.»

میلر افزود که بلینکن تاکید کرد که ایالات متحده از آذربایجان می خواهد از غیرنظامیان محافظت کند، به تعهدات خود برای احترام به حقوق بشر و آزادیهای اساسی مردم قره باغ کوهستانی عمل کند و اطمینان حاصل کند که نیروهایش از قوانین بین المللی بشردوستانه پیروی می کنند.

لاوروف: متهم کردن ما به تحویل منطقه به آذربایجان “مضحک” است


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه رهبران ارمنستان را به تشدید تنش ها در قره باغ متهم کرد، اما ابراز امیدواری کرد که این کشور علیرغم آشفتگی هایی که پس از به دست گرفتن کنترل منطقه جدایی طلب آذربایجان تجربه می کند، در مدار مسکو باقی بماند.

لاوروف در یک سخنرانی در سازمان ملل متحد گفت که قدرت های غربی برای تضعیف نفوذ روسیه “ارتباطات را قطع میکنند و دوستی ها را خدشه دار میکنند” و افزود: “متاسفانه رهبری ارمنستان هر از گاهی نفت را بر آتش می ریزد.”

لاوروف در مورد آنچه یک سیاستمدار ارشد ارمنی در مورد استرداد اینکه ولادیمیر پوتین قره باغ کوهستانی را پس از جنگ ۲۰۲۰ به آذربایجان تحویل داد گفت: “این ادعا کاملا بی معنی است ما اعتقاد داریم که مردم ارمنی تاریخ و گذشته مشترک ما را فراموش نکرده‌اند.”

او ابراز اطمینان کرد که ارامنه روابط خود با روسیه و دیگر کشورهای دوست در منطقه حفظ کنند، و به کسانی که از خارج از کشور برای آنها توطئه میکنند اعتماد نکنند.