نتایج انتخابات ۲۰۲۳ – مسعود امیدی

نتایج انتخابات ۲۰۲۳ [1]

۱۸ سپتامبر ۲۰۲۳

برگردان: مسعود امیدی

انتخابات روسیه در سال ۲۰۲۳ در روز یکشنبه ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۳ (روز واحد انتخابات)[2] برگزار شد و بار دیگر تأیید کرد که در شرایط مدرن، حزب کمونیست فدراسیون روسیه دومین قدرت سیاسی در این کشور باقی مانده است و همچنان در مخالفت با تمام نوآوری‌ها و فن‌آوری‌های مورد نظر با هدف ناعادلانه‌کردن انتخابات (مانند رای‌گیری الکترونیکی از راه دور در طول ۳ روز) است.

حزب کمونیست فدراسیون روسیه در طول  دوره‌ی ۱۹ (از ۲۱ دوره) مبارزات انتخاباتی فرمانداری، ۲ پیروزی و ۱۴ مقام دوم را به‌دست‌آورد. در میان تمام احزاب پارلمانی دیگر، حزب کمونیست فدراسیون روسیه تنها حزبی است که می‌تواند به صورت رقابتی مبارزات نمایندگی شخصی با این سطح از مسئولیت دولتی را در سراسر کشور انجام‌دهد.

به‌ویژه باید به موفقیت‌های فرمانداران کمونیست در منطقه اوریول[3] و جمهوری خاکاسیا[4] توجه ویژه‌ای شود.

بدین ترتیب، در منطقه‌ی اوریول، آندری کلیچکوف[5]، فرماندار و عضو حزب کمونیست فدراسیون روسیه، امتیاز ۸۲.۰۹٪ را به‌دست‌آورد.

«این یک پیروزی کامل و بدون قید و شرط است.»

گنادی زیوگانف، رئیس کمیته‌ی مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه، نظرات خود را در این مورد بیان‌کرد.

به‌رغم آزار اعمال‌شده از سوی «روسیه‌ی متحد»، والنتین کونوالوف[6] رئیس خاکاسیا، با کسب ۶۳.۱۴ درصد آرا، در انتخابات فرمانداری پیروز شد.

در انتخابات شهردار مسکو، لئونید زیوگانوف[7]، نامزد حزب کمونیست فدراسیون روسیه، سطح حمایت از حزب را در مقایسه با سال ۲۰۱۸ به میزان قابل توجهی افزایش‌داده‌است. علاوه بر این، تیم بزرگی از نامزدها به‌ویژه در سوچی[8]، گلندژیک[9] و تیوا[10] به پارلمان راه یافتند.

همچنین، حزب کمونیست فدراسیون روسیه، به طور جدی نفوذ خود را در مناطق جدید تقویت کرده است، به عنوان مثال، در منطقه‌ی خرسون، جایی که حزب کمونیست فدراسیون روسیه اکنون تقریباً در همه شهرداری‌ها معاونت دارد.

بخش بین‌المللی کمیته‌ی مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه


[1] https://cprf.ru/2023/09/results-of-election-2023/

[2] انتخابات واحد روسیه شامل انتخابات دومای روسیه، روسای ۱۲ جمهوری و استان و نمایندگان شوراهای استانی، شهری و روستایی در این کشور است.

[3] Oryol.

[4] the Republic of Khakassia

[5] Andrei Klychkov

[6] Valentin Konovalov

[7] Leonid Zyuganov

[8] Sochi

[9] Gelendzhik

[10] Tyva