روسیه آماده مذاکره است، اما نه آتش‌بس!ترجمه مجله هفته

وزیر امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف، روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری پس از سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت که روسیه برای مذاکره در مورد اوکراین آماده است، اما پیشنهادات آتش‌بس را نخواهد پذیرفت.

لاوروف یادآوری کرد که رئیس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، قبلاً گفته است: «بله، ما آماده مذاکره هستیم، اما هیچ پیشنهادی برای آتش‌بس را در نظر نخواهیم گرفت، زیرا قبلاً خالصانه دست به این کار زدیم، اما شما ما را فریب دادید.»

در همین حال، گزارش شده است که بریتانیا اخیراً مذاکرات مخفی با روسیه داشته است. این گزارش توسط «The i»، مکمل روزنامه بریتانیایی The Independent، منتشر شده است.

مقامات بریتانیایی اصرار دارند که در این ملاقات‌ها که در نیویورک، وین و سایر شهرها برگزار شده است، هیچ طرح صلحی برای اوکراین مورد بحث قرار نگرفته است. این ملاقات‌ها با مقامات ارشد کرملین برای بحث در مورد مسائل امنیتی هم برای بریتانیا و هم در سطح بین‌المللی سازماندهی شده بودند، با استدلال‌هایی که شامل مسئله کمبود گندم و امنیت هسته‌ای می‌شد.

«بریتانیا هرگز تلاشی برای مشارکت در مذاکرات صلح برای یافتن راه حل دیپلماتیک برای درگیری اوکراین نکرده است»، یک دیپلمات ارشد بریتانیایی که در برخی از این بحث‌ها شرکت داشته، به صورت ناشناس گفت.

«ما در تماس هستیم و معتقدیم که حفظ گفتگوی باز در طول جنگ اوکراین ضروری است. ما به هیچ وجه در حال تقسیم بخش‌هایی از کشور یا انجام توافقات صلح به نمایندگی از کسی نیستیم، اما مهم است که این خط ارتباطی را باز نگه داریم»، این مقام اضافه می‌کند.

علاوه بر این، سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا تأیید کرد که «ملاقات‌ها با مقامات روسیه تنها در صورت “ضرورت مطلق” برگزار می‌شوند و هر ادعایی مبنی بر اینکه این مذاکرات تلاشی برای مذاکره در مورد پایان جنگ اوکراین است، معتبر یا دقیق نیست. اوکراین و دولت اوکراین باید مواضع خود را در هر مذاکره تعیین کنند، همچنین آینده خود را»، لندن اعلام کرد.

یک افسر سابق سرویس‌های مخفی که اکنون با دولت بریتانیا در مسائل امنیتی کار می‌کند، به صورت ناشناس گفت:
«روابط دیپلماتیک وجود دارد و برای حفظ تماس وجود دارد، این احتمالاً یک چیز خوبی است. ممکن است در مورد صادرات گندم یا امنیت هسته‌ای بحث شود، برای نزدیک شدن به دو استدلال مهم اما ثانویه، و این منطقی است، اما من متعجب خواهم شد اگر این تماس‌ها شامل چیزی اساسی در مورد پایان جنگ باشد».
اطلاعات مربوط به مذاکرات مخفی بین بریتانیا و مسکو این هفته در جریان جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، طبق گزارش «The i»، منتشر شد. در جلسه علنی در سازمان ملل، وزیر امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف، با کنایه از انزوای روسیه در مورد این موضوع با دبیرکل اتحادیه عرب، احمد ابوالغیط، بحث کرد.

مقاله مکمل ایندیپندنت فاش می‌کند که «صرف نظر از بحران، این کانال‌های دیپلماتیک پشت پرده می‌توانند برای مدیریت تنش‌ها بین کشورها ضروری باشند.» «کانال‌های دیپلماتیک تقریباً هرگز قطع نمی‌شوند»، یک مقام اطلاعاتی بریتانیا اطمینان داد و افزود: «همه جنگ‌ها با مذاکره به پایان می‌رسند».