اخبار جنگ اوکراین ۲۴ سپتامبر

مقامات زاپوروژیه گزارش های نادرست از پیشرفت در جبهه را رد می کنند

ولادیمیر روگوف، رئیس جنبش مدنی محلی “ما با روسیه هستیم” گفت که نیروهای روسی تمام مواضع خود را در خط مقدم در زاپوروژیه حفظ کرده اند. او در نتیجه ادعای مقامات اوکراینی مبنی بر “دستیابی به موفقیت” را رد کرد. روگوف گفت:

هیچ صحبتی در مورد پیشرفت وجود ندارد. همه اینها فریبکاری و زاییده تخیل بیمار مبلغان اوکراینی است. پسران ما همه در سمت خود هستند. 

به گفته روگوف، تمام حملات اوکراین در بخش اورخوف جبهه، در خط اورخوف-وربوویه، با شکست و خسارات سنگین برای اوکراینی ها خاتمه یافت. وی تاکید کرد:

«تلاش برای حمله توسط جنگنده های اوکراینی در نزدیکی وربوویه، صورت گرفت، اما آنها به سادگی نابود شدند. بچه های ما با اطمینان دفاع را حفظ می کنند.» 

پیش از این، الکساندر تارنافسکی، فرمانده گروه عملیاتی-استراتژیک تاوریای جنوبی نیروهای مسلح اوکراین در مصاحبه با CNN مدعی شده بود که ارتش اوکراین در حال حمله به پدافند روسیه در جناح چپ خود در نزدیکی روستای وربوویه در این کشور است.

رسانه ها: سیاستمداران غربی از اوکراین می خواهند با وجود حکومت نظامی، انتخابات برگزار کند

چند تن از سیاستمداران بانفوذ غربی از کی یف خواسته اند تا با وجود حکومت نظامی که در نتیجه عملیات ویژه روسیه در اوکراین وضع شده است، انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی برگزار کند. این را روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گزارش داد.

به نوشته این روزنامه، پیش از این، تینی کوکس، رئیس مجمع پارلمانی شورای اروپا، سناتور جمهوری خواه آمریکا، لیندسی گراهام و مجری تلویزیون آمریکایی تاکر کارلسون، تماس های مشابهی برقرار کرده اند. در شرایط کنونی، مقامات اوکراینی «نمی‌توانند به سادگی ایده برگزاری انتخابات را رد کنند» زیرا این امر می‌تواند منجر به «گسست بازیگران کلیدی سیاسی در غرب» شود که «خواستار انتخابات هستند و آن را برای امور مالی و بین‌المللی حیاتی می‌سازند». به گزارش روزنامه، حمایت نظامی از کیف.

با این حال، مقامات اوکراین خاطرنشان می کنند که برگزاری انتخابات در زمان حکومت نظامی بر اساس قانون اساسی کشور غیرممکن است. علاوه بر این، به نظر می رسد اجازه دادن به بیش از هفت میلیون پناهنده که قبلاً از کشور گریخته اند و سربازان نیروهای مسلح اوکراین که در حال حاضر در جبهه هستند، برای استفاده از حق رای مشکل ساز باشد.


رسانه ها: نیروهای روسی با موفقیت خود را با شرایط جنگی در اوکراین سازگار کردند

نیروهای مسلح روسیه قادرند خود را با شرایط میدان نبرد در جریان درگیری در اوکراین وفق دهند. این ارزیابی روزنامه وال استریت ژورنال است. این روزنامه به نقل از ژنرال جیمز هکر، فرمانده نیروی هوایی آمریکا در اروپا و آفریقا می گوید:
«ما چندین حوزه را که [روسیه] در حال تطبیق است، مستند کرده‌ایم و البته ما [این روند] را از نزدیک زیر نظر داریم.»
وال استریت ژورنال همچنین خاطرنشان می کند که روسیه “از اشتباهات” مرتکب شده در مراحل اولیه عملیات نظامی ویژه درس گرفته است و نحوه انطباق نیروهای این کشور با واقعیت های درگیری “می تواند برای اوکراین آماده سازی مشکلاتی ایجاد کند”. به طور خاص، به گفته این روزنامه، مسکو به طور فعال از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می کند و انبارهای مهمات و تجهیزات را فراتر از برد موشک اندازهای چندگانه HIMARS آمریکایی منتقل می کند. در عین حال، کی‌یف تاکنون نتوانسته است به چنین تغییراتی در تاکتیک‌های روسیه واکنش مناسب نشان دهد، که به یکی از دلایل اصلی «ضدحمله متوقف‌شده» نیروهای مسلح اوکراین تبدیل شده است.

ارتش روسیه دو تانک لئوپارد را منهدم کرد

سرگئی سیبنسکی، رئیس مرکز مطبوعاتی گروه نظامی غرب روسیه، روند عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین را تشریح کرد. وی گزارش داد که در جبهه کوپیانسک، هوانوردی عملیاتی – تاکتیکی گروه نظامی غربی به مواضع موقت واحدهای تیپ 44 مکانیزه و 68 جنگنده در مناطق کوپانکی و پتروتراونووی حمله هوایی کرد.
در خط دفاعی ارتش یکم تانک روسیه، ارتش اوکراین تلاش کرد واحدهای تیپ 25 هوابرد را به مواضع پیشرفته در منطقه برستوویه منتقل کند. این تلاش با آتش توپخانه گروه مختل شد.
در جریان این درگیری، سربازان روسی گروه نظامی غرب دو تانک لئوپارد و دو هویتزر 152 میلی‌متری 2A65 Msta-B را منهدم کردند و یک خدمه خمپاره‌انداز را در مناطق استلماخوفکا، کرینیچکی، پسانویه و پتروپاولوفکا منهدم کردند. مجموع تلفات نیروهای مسلح اوکراین بیش از یک گروه پرسنل، دو کامیون سبک و یک هواپیمای بدون سرنشین بوده است.


اوکراین پیشنهاد می کند که غلات را به صورت دستی به لهستان صادر کند.

تاراس کاچکا معاون وزیر اقتصاد اوکراین به خبرگزاری اونت درباره احتمال دستیابی به سازش با لهستان در مورد واردات غلات اوکراینی گفت. به گفته Katschka، اوکراین به لهستان پیشنهاد داده است که صادرات غلات را به صورت دستی سازماندهی کند، به این معنی که هر محموله با مقامات لهستانی هماهنگ خواهد شد. او ادعا میکند:
هر صادرکننده اوکراینی ابتدا باید درخواست خود را به وزارت اقتصاد ارائه کند و ما نیز به نوبه خود با همکاران لهستانی خود تماس خواهیم گرفت و ارزیابی می کنیم که آیا یک دسته خاص از نظر قیمت، مقدار و خریدار در بازار لهستان قابل قبول است یا خیر.
به گفته وی، طرف اوکراینی در روزهای آینده با طرف لهستانی درباره اجرای این سازوکار مذاکره خواهد کرد. معاون وزیر ادعا کرد که اکنون توافق شده است که چنین صادرات “دستی” می تواند جایگزینی برای ممنوعیت کامل واردات غلات اوکراینی اعمال شده در لهستان باشد. وی ابراز امیدواری کرد که کشورها به زودی به مصالحه دست یابند و محدودیت‌های متقابل را بردارند.

آلمان از تحویل 50 پهپاد زمینی به اوکراین خبر داد

آلمان قصد دارد 50 پهپاد زمینی را به اوکراین تحویل دهد که در وب سایت وزارت دفاع فدرال آمده است.
این وزارتخانه این هفته یک بسته کمک نظامی 400 میلیون یورویی برای کیف را اعلام کرد که شامل موارد زیر است: سامانه های ضد هوایی چیتا، موشک های میان برد IRIS-T، 30000 نارنجک 155 میلی متری، 480 مین ضد تانک AT2 و 200 خودروی زرهی MRAP.
در ماه سپتامبر، برلین پیش از این 20 خودروی جنگی پیاده نظام ماردر، دو خودروی زرهی مین زدایی Wisent 1، 20 پهپاد شناسایی RQ-35 Heidrun و 3000 نارنجک 155 میلی متری را به کیف تحویل داده بود.

حمله پهپاد اوکراینی به ساختمان اداری در کورسک

رومن استاروویت فرماندار این منطقه گفت که یک پهپاد اوکراینی به یک ساختمان اداری در منطقه مرکزی کورسک حمله کرد و به سقف آن آسیب رساند. وی در کانال تلگرامی خود نوشت:

“در کورسک، یک هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی به یک ساختمان اداری در منطقه مرکزی حمله کرد. سقف آن اندکی آسیب دید. کارکنان خدمات عملیاتی به سرعت به محل حادثه شتافتند.”اوکراین ممکن است ماهانه 230 میلیون دلار به دلیل تحریم ضرر کند

بر اساس محاسبات ریا نووستی، ضرر اوکراین از تحریم محصولات کشاورزی اعمال شده توسط اسلواکی، مجارستان و لهستان می تواند تا 230 میلیون دلار در ماه به این کشور خسارت وارد کند – تقریباً به اندازه درآمد این کشور در هر سه ماهه از ترانزیت گاز. بر اساس داده های خدمات آماری ایالت های فدرال.

انتظار می رود اوکراین بیشترین ضرر را از تحریم لهستان متحمل شود که شامل گندم، ذرت، آرد گندم، کلزا و تخمه آفتابگردان و همچنین برخی از انواع کیک های روغنی می شود. سال گذشته در بازه زمانی سپتامبر تا دسامبر، ورشو این کالاها را به طور متوسط 112 میلیون دلار از کشور همسایه خریداری کرد.

ممنوعیت مجارستان برای واردات 24 نوع محصول از جمله غلات، برخی از انواع دانه ها، شکر، روغن و عسل اعمال می شود و ممکن است برای اوکراین 89 میلیون دلار در ماه هزینه داشته باشد – میانگین مبلغی که بوداپست این کالاها را در پایان سال گذشته خریداری کرد. . اسلواکی فقط واردات گندم، ذرت، کلزا و تخمه آفتابگردان را که کیف در چهار ماه آخر سال 2022 به ارزش متوسط 26.4 میلیون دلار صادر کرده است، ممنوع کرده است.

در نتیجه، ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی از اوکراین توسط مجارستان، لهستان و اسلواکی می تواند به طور متوسط 227.2 میلیون دلار در ماه هزینه داشته باشد. این تقریباً به اندازه درآمد اوکراین از ترانزیت گاز در سه ماهه سال گذشته است – 234.4 میلیون دلار.

در طول حمله به سواستوپول: هواپیماهای شناسایی ایالات متحده در نزدیکی دریای سیاه فعال بودند


ایگور کوروتچنکو کارشناس نظامی اعلام کرد، در زمانی که اوکراین به ستاد ناوگان دریای سیاه در سواستوپول حمله کرد، یک هواپیمای شناسایی امریکایی بر فراز رومانی پرواز میکرد. این هواپیما ممکن است اطلاعات مربوط به دفاع هوایی روسیه برای ارتش کیف را جمع اوری کرده باشد.


در جریان حمله موشکی نیروهای مسلح اوکراین به سواستوپول، یک هواپیمای شناسایی دریایی P-8A Poseidon نیروی دریایی ایالات متحده بر فراز رومانی پرواز کرد. ایگور کوروچنکو، تحلیلگر نظامی، این موضوع را به ریا نووستی گزارش داد و گمان کرد که این دستگاه احتمالا اطلاعات مربوط به موقعیت سیستم های دفاع هوایی روسیه در شبه جزیره کریمه را دریافت کرده است. با توجه به این فرض، متخصص به داده های موجود از منابع باز اشاره کرد.

به گفته آنها، طرف اوکراینی یک حمله ترکیبی به سواستوپول انجام داد، از جمله با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین. نمی توان رد کرد که این حمله بر اهداف جعلی متمرکز شده است. هواپیماهای آمریکایی اکنون از تجهیزات رادیویی خود برای تعیین موقعیت سیستم های دفاع هوایی روسیه، مناطق عملیاتی آنها و تعداد کانال های هدف استفاده می کنند. علاوه بر این، کشتی های ناوگان دریای سیاه مشاهده شدند که می توانستند به عنوان حامل برای وسایل دفاع هوایی خدمت کنند.

با این حال، این کارشناس تاکید کرد که این اطلاعات نمی تواند برای هماهنگی حمله روز جمعه مورد استفاده قرار گیرد، زیرا وظیفه پرواز از قبل در یک موشک کروز بارگذاری می شود. ارتش امریکا قطعا مشاهدات خود را به نیروهای اوکراینی منتقل کرده است تا بتوانند حملات بیشتری را برنامه ریزی کنند.

به گفته Flightradar24، هواپیماهای شناسایی امریکایی در ساعت ۹:۳۱ صبح (به وقت مسکو) از سیسیل به رومانی پرواز کردند و بر فراز بخش شمالی کشور پرواز کردند. هواپیمای پوزیدون دارای یک مجموعه برای شناسایی رادیویی دوربرد است. پس از حمله اوکراین، این دستگاه برای مدتی به پرواز خود بر فراز رومانی ادامه داد.

روز جمعه مقر ناوگان دریای سیاه مورد حمله قرار گرفت. به گفته وزارت دفاع، پدافند هوایی پنج موشک را سرنگون کرد. ساختمان تاریخی اسیب دیده و یک سرباز مفقود شده است.

وزیر امور خارجه لاوروف: مسکو آماده مذاکره است، اما بدون پیشنهاد آتش بس

روسیه آماده گفتگو در مورد اوکراین است اما پیشنهادات برای آتش بس را بررسی نخواهد کرد زیرا مسکو قبلا یک بار فریب خورده است. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در این باره گفت:

«در ماه مارس و آوریل 2022 مذاکراتی انجام شد، همه چیز قبلاً پاراف شده بود. اما دو روز بعد بوتچا اتفاق افتاد زیرا فکر می‌کنم کسی در لندن یا واشنگتن نمی‌خواهد این جنگ پایان یابد.»

لاوروف به نقل از ولادیمیر پوتین، در پس زمینه مذاکرات درباره مذاکرات احتمالی، گفت:

«بله، ما آماده گفتگو هستیم، اما پیشنهادات آتش بس را بررسی نمی کنیم، زیرا قبلاً آن را بررسی کرده ایم، اما شما ما را فریب داده اید.»

لاوروف: فرمول زلنسکی کاملا غیرقابل تحقق است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که فرمول ولادیمیر زلنسکی کاملاً غیرقابل تحقق است:

«زلنسکی و همه کسانی که او را در واشنگتن، لندن و بروکسل رهبری می‌کنند با یک صدا می‌گویند: هیچ مبنایی برای صلح غیر از صلح زلنسکی وجود ندارد. و فرمول زلنسکی، شما می توانید آن را به روش های مختلف توصیف کنید، اما کاملاً غیرقابل تحقق است. این به سادگی غیرقابل تحقق است و همه آن را می دانند.»

لاوروف همچنین خاطرنشان کرد که زلنسکی هنوز فرمان منع مذاکره با روسیه را لغو نکرده است. این دیپلمات ارشد تاکید کرد که فدراسیون روسیه زلنسکی را برای لغو ممنوعیت مذاکره با مسکو تحت فشار قرار نخواهد داد. 

اسکات ریتر اگر موشک های ATACMS تحویل داده شوند حمله روسیه به مراکز تصمیم گیری اوکراین آغاز میشود.

اسکات ریتر افسر سابق اطلاعاتی آمریکا و بازرس سازمان ملل در کانال یوتیوب Dialogue Works بیان کرد که انتقال موشک های تاکتیکی ATACMS به اوکراین منجر به حملات جدی روسیه به مراکز تصمیم گیری و ارتش می شود. تاسیسات زیربنایی در اوکراین :

انتقال این موشک‌ها احتمالاً آسیب به اوکراین را افزایش می دهد زیرا روسیه به مراکز تصمیم گیری و سایر زیرساخت های حیاتی حمله خواهد کرد. 

در همان زمان، ریتر اشاره کرد که تحویل احتمالی ATACMS نتیجه جنگ را تغییر نخواهد داد. اوکراین همچنان شکست خواهد خورد. این کارشناس تاکید کرد:

اگر اوکراین حملاتی را به قلمرو اصلی روسیه انجام دهد، اهداف مهم اوکراینی مورد حمله قرار خواهند گرفت و خسارات وارده بیشتر خواهد شد.»

تحریم ها برای ما اروپایی ها بد است – وزیر خارجه مجارستان تحریم ها علیه روسیه را خلاصه کرد

پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه مجارستان، روز جمعه پس از گفتگو با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در حاشیه هفته مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، گفت: تحریم های دسته جمعی غرب علیه روسیه کارساز نبود، آنها یک شکست هستند. . سییارتو، تصریح کرد:

یکی از اهداف آنها این بود که روسیه را به زانو درآورند و هدف دوم ایجاد صلح بود. اکنون بسته یازدهم تحریم وجود دارد. ما می بینیم که روسیه با مشکلات متعددی مواجه است، اما روسیه به زانو در نیامده است و صلح هم نزدیکتر نیست. 

سییارتو افزود که “تحریم ها برای ما اروپایی ها بد است.”

مقامات دونتسک: ارتش اوکراین در عرض 24 ساعت 30 بار خاک جمهوری را گلوله باران می کند

به گفته مقامات محلی، تشکیلات مسلح اوکراین در 24 ساعت گذشته 30 بار خاک جمهوری خلق دونتسک را گلوله باران کرده اند. ارتش اوکراین در جهت دونتسک،  20گلوله AGM-88 HARM و توپخانه 155 میلی متری را شلیک کرد، در جهت گورلووکا – 8 گلوله از پرتابگرهای متعدد راکت، توپخانه 152 و 155 میلی متری، از جمله با سرهای پراکنده، در جهت یاسینواتایا – 2 گلوله توپ 155 میلی متری. در مجموع 85 قطعه مهمات مختلف شلیک شد. 

مناطقی از پنج شهرک جمهوری روسیه زیر آتش اوکراین قرار گرفتند: گورلووکا (منطقه نیکیتوفسکی)، اوزریانوفکا، حومه یاسینواتایا، پایتخت دونتسک (مناطق کویبیشفسکی، کیروفسکی، کیفسکی، پتروفسکی)، ماکیفکا (منطقه چرونوگواردیسکی). 

مقامات دونتسک همچنین گزارش دادند که 4 غیرنظامی در منطقه کیروفسکی دونتسک و اوزریانوفکا زخمی شدند. علاوه بر این، 3 ساختمان مسکونی در منطقه کویبیشفسکی دونتسک و 5 تأسیسات زیرساختی عمرانی آسیب دیدند. 

پاسچنیک به عنوان رئیس لوهانسک کار می کند

لئونید پاسچنیک اعلام کرد که رسماً ریاست جمهوری خلق لوهانسک را بر عهده گرفته است. او شامگاه شنبه در صفحه اجتماعی خود نوشت:

“به قانون اساسی فدراسیون روسیه و مردم سوگند یاد کرد و رسماً به عنوان رئیس جمهوری خلق لوگانسک کار کرد.”

پاسچنیک ارتقای سطح زندگی شهروندان، بازسازی و بهسازی شهرها و شهرک‌ها بر اساس استانداردهای روسیه، ساخت و ساز انبوه مسکن، توسعه صنعت و مجتمع کشت و صنعت را به عنوان سرپرست منطقه از وظایف اولویت‌دار نام برد. 

پاسچنیک پیش از این در رای گیری مخفی توسط نمایندگان شورای مردمی لوهانسک به عنوان رئیس منطقه انتخاب شده بود. 

پوشیلین به عنوان رئیس دونتسک انتخاب شد

همانطور که می توان در وب سایت او خواند، دنیس پوشیلین به عنوان رئیس جمهوری خلق دونتسک انتخاب شد. پیام این است:

“طبق روند رای گیری مخفی، رئیس جمهوری خلق دونتسک که توسط نمایندگان انتخاب شده بود، معرفی شد. او سرپرست منطقه دنیس پوشیلین شد.”

پس از آن مراسم تحلیف رئیس منطقه انجام شد. پوشیلین پس از پیروزی اظهار داشت:

“من قول خود را می دهم تا اعتماد شما را توجیه کنم و همه چیز را انجام می دهم تا اطمینان حاصل شود که صلح و رفاه هر چه سریعتر به میهن ما باز می گردد. تا دونباس عزیز ما در پرتو پروژه های بزرگ ساختمانی و پیروزی های باشکوه کارگری بر روی نقشه روسیه بدرخشد.” “

در این مراسم سرگئی کرینکو معاون اول رئیس اداره ریاست جمهوری روسیه نیز حضور داشت. 

هواپیماهای بدون سرنشین می‌توانند در نبرد تصمیم بگیرند: Lancet هر هدف دشمن را نابود می‌کند

پهپادهای رزمی Lancet به طور فعال در تمام بخش‌های جبهه عملیات ویژه نظامی استفاده می‌شوند. آنها خود را در مبارزه با وسایل نقلیه اضطراری دشمن ثابت کرده اند. 

در صورت اصابت مستقیم، دیگر نمی توان از تجهیزات دشمن در جنگ استفاده کرد و در بدترین حالت به طور کامل منهدم می شود. 

بالیتسکی به عنوان فرماندار منطقه زاپوروژیه انتخاب شد

یوگنی بالتسکی در کانال تلگرامی خود گزارش داد که نمایندگان مجلس قانونگذاری او را به عنوان رئیس منطقه انتخاب کردند:

“امروز نمایندگان مجلس قانونگذاری زاپوروژیه فرماندار منطقه زاپوروژیه را انتخاب کردند. این افتخار بزرگی است و نشان دهنده اعتماد زیادی است.”

فرماندار یادآور شد که منطقه زاپوروژیه یک سال پیش بخشی از روسیه شد و پس از آن ساکنان تصمیم گرفتند به وطن خود بازگردند:

برای من شخصاً، رویداد امروز نتیجه موقت همه گام‌های ما با شما و اقدامات شجاعانه، آشکار و صادقانه به نفع قلمرو و مردم ما است.»