اخبار جنگ اوکراین ۲۳ سپتامبر

رسانه ها: بایدن تصمیم گرفت موشک های ATACMS را با مهمات خوشه ای به کیف بفرستد

فایننشال تایمز به نقل از منابع ناشناس گزارش می دهد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفته است موشک های ATACMS با مهمات خوشه ای را به اوکراین ارسال کند. در مقاله آمده است:

واشنگتن به جای یک کلاهک، نسخه ای از موشک ها (ATACMS) مجهز به مهمات خوشه ای را ارسال خواهد کرد.

به گفته طرفین این روزنامه، واشنگتن در آینده نزدیک محموله کوچکی از موشک ها را به کی یف ارسال خواهد کرد. به گزارش فایننشال تایمز، مقامات آمریکایی این تصمیم را قبل از سفر ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گرفته اند. با این حال، دولت بایدن ترجیح داد آنها را علنی اعلام نکند. یکی از این منابع به این روزنامه گفت:
«این کار برای این بود که روسیه را نگران نکند.»
ATACMS یک موشک بالستیک عملیاتی – تاکتیکی است که توسط لاکهید مارتین ساخته شده است. این موشک می تواند از سامانه های موشکی پرتاب چندگانه از جمله M142 HIMARS شلیک شود. حداکثر برد دارد


گزارش جبهه وزارت دفاع روسیه


سپهبد ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، گزارش روزانه خود را ارائه کرد. وی درباره روند عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین از 17 تا 23 سپتامبر 2023 صحبت کرد.

ارتش روسیه به دفع حملات اوکراین در بخش‌های دونتسک، دونتسک جنوبی، زاپروژیه، کوپیانسک، کراسنی لیمان و خرسون ادامه داد. در نتیجه، بیش از 4015 سرباز اوکراینی در طول هفته کشته و زخمی شدند. از نظر تجهیزات نظامی، 16 دستگاه تانک، 68 خودروی زرهی رزمی، 145 خودرو، 98 قبضه توپ صحرایی، یک سامانه موشکی ضد هوایی M1097 آمریکا و سه موشک انداز متعدد منهدم شد. علاوه بر این، نیروهای مسکو پنج انبار مهمات اوکراینی را منهدم کردند. دو اسکادران نظامی اوکراین در ایستگاه های بارگیری حذف شدند.
کوناشنکوف همچنین گفت که کی‌یف در طول هفته سعی کرد با موشک‌های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین به تأسیسات شبه جزیره کریمه حمله کند. در خنثی کردن این حملات، نیروهای پدافند هوایی روسیه پنج موشک کروز، یک موشک ضد کشتی نپتون و 37 پهپاد رزمی را از کار انداختند.
جت های جنگنده و سامانه های پدافند هوایی روسیه در طول هفته چهار فروند هواپیمای نیروی هوایی اوکراین را منهدم کردند که هر کدام یک فروند Su-24m و Mig-29 و دو فروند Su-25 بودند. علاوه بر این، یک جت Mig-29 توسط پهپادهای رزمی روسی مورد اصابت قرار گرفت و دو ایستگاه رادار شناسایی اهداف هوایی در ارتفاع پایین ST-68 و ایستگاه های رادار شناسایی هدف هوایی P-18 و PRV-16 مورد اصابت قرار گرفت. همچنین نیروهای پدافند هوایی و جنگ الکترونیک روسیه 257 پهپاد اوکراینی را منهدم و از کار انداختند و 46 موشک HIMARS، 9 موشک کروز Storm Shadow، دو بمب هوایی JDAM و سه موشک ضد رادار HARM را رهگیری کردند.
در مجموع، از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، 477 هواپیما، 249 بالگرد، 7067 هواپیمای بدون سرنشین، 438 سامانه موشکی ضدهوایی، 1271 تانک و سایر خودروهای زرهی رزمی، 1154 موشک پرتاب چندگانه، 6502 موشک انداز و خمپاره انداز میدانی. پوسته و 1.351 واحد از خودروهای ویژه نظامی منهدم شد.
“هواپیماهای شناسایی ناتو باید هدف ما شوند” – موشک به کارکنان ناوگان دریای سیاه روسیه اصابت کرد
اواخر روز جمعه، شبکه های محلی کریمه تصاویری از لحظه اصابت موشک به مقر ناوگان دریای سیاه روسیه در سواستوپل منتشر کردند. ارتش اوکراین مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت که به کانتون آسیب رساند و از آن زمان تاکنون یک نظامی مفقود شده است.
مشاور دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک، سپس خواستار آزادی هواپیماهای شناسایی ناتو و به طور کلی هواپیماهای شناسایی برای سرنگونی “با هشدار قبلی به کشور مورد نظر” شد.


گروه کاری روسیه جعل در تحویل کریمه به اتحاد جماهیر شوروی اوکراین را کشف می کند

هیئت رئیسه شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی در هنگام تصویب فرمان انتقال کریمه از جمهوری سوسیالیستی فدراسیون روسیه (RSFSR) به جمهوری سوسیالیستی شوروی اوکراین (اتحادیه شوروی) به سندی اشاره کرد که وجود نداشت. سرگئی تروفیموف، رئیس مشترک کارگروه ویژه و رئیس کمیته قانونگذاری پارلمان کریمه. او توضیح داد:
“هیئت رئیسه شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی در فرمان خود تصمیم گرفت که ارائه مشترک هیئت های رئیسه شوراهای عالی RSFSR و اتحاد جماهیر شوروی در مورد واگذاری سرزمین کریمه را تایید کند، اما چنین سندی در واقعیت وجود نداشت. “
به گفته تروفیموف، این کارگروه پیشنهاد مشترکی از هیئت رئیسه شوراهای عالی دو جمهوری پیدا نکرد.


گزارش رسانه ها: تانک لئوپارد با خدمه بوندسوهر در منطقه زاپوروژیه منهدم شد

به گزارش خبرگزاری ریانووستی به نقل از فرمانده یک گروه شناسایی روسی با نام مستعار لجندا، افسران شناسایی نیروهای مسلح روسیه یک تانک لئوپارد را کشف کردند که به اوکراین تحویل داده شده بود و خدمه آن منحصراً آلمانی بود. سربازان بوندسوهر در بخش Zaporozhye جبهه نابود شدند.
اطلاعات بیشتر در مورد موضوع – گزارش رسانه ها: تانک لئوپارد با خدمه بوندسوئر در منطقه زاپوروژیه منهدم شد


این هفته: ارتش روسیه 12 حمله گروهی را با سلاح های هدایت شونده دقیق انجام می دهد

در گزارش امروز وزارت دفاع روسیه آمده است که نیروهای روسی بین 17 تا 23 مستقر شده اند. سپتامبر 2023 دوازده حمله با تسلیحات دقیق زمینی و هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین علیه هواپیماها و تأسیسات تعمیر وسایل نقلیه زرهی، پالایشگاه های نفت، تأسیسات ذخیره مهمات، سلاح های دقیق و سلاح های با منشاء خارجی، شناساییو مراکز آموزشی برای خرابکاران اوکراینی و همچنین اسکان مزدوران خارجی.

این حملات صدمات قابل توجهی به سیستم لجستیکی تشکیلات نیروهای مسلح اوکراین که در مناطق خرسون و زاپوروژیه فعال هستند، وارد کرد. علاوه بر این، ظرفیت نیروهای کی یف که مسئول تعمیرات و بازسازی هستند کاهش یافته است و برخی از ذخایر موشک های کروز و گلوله های اورانیوم ضعیف شده، پرتابگرهای متعدد راکت و سامانه های موشکی ضد هوایی که غرب به اوکراین تحویل داده بود، کاهش یافته است. نابود شده است.


سالدو به عنوان فرماندار استان خرسون انتخاب شد

ولادیمیر سالدو در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که از سوی نمایندگان دومای این منطقه به عنوان فرماندار خرسون انتخاب شده و سمت خود را آغاز کرده است. او نوشت:

“امروز از سوی نمایندگان دومای منطقه خرسون به عنوان فرماندار منطقه خرسون انتخاب شدم، با قانون اساسی فدراسیون روسیه و مردم منطقه خرسون سوگند وفاداری یاد کردم و سمت خود را بر عهده گرفتم.”

سالدو از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به خاطر اعتماد و معرفی نامزدی خود و همچنین از حمایت نمایندگان مجلس تشکر کرد. سرگئی کرینکو معاون اول ریاست جمهوری روسیه نیز در مراسم انتخابات شرکت کرد. تعادل تاکید کرد:

اکنون تمام نهادهای دولتی بر اجرای برنامه ریاست جمهوری برای توسعه اجتماعی و اقتصادی منطقه خرسون تا سال 2030 تمرکز خواهند کرد. این مهمترین برنامه ما برای احیای این منطقه و بهبود استانداردهای زندگی مردم ماست.»

در پی نتایج همه پرسی سپتامبر 2022، استان خرسون تابع فدراسیون روسیه شد. در عین حال، طرف اوکراینی مشروعیت همه پرسی را به رسمیت نمی شناسد و به گلوله باران منطقه ادامه می دهد. امروز، روسیه 75 درصد از منطقه خرسون را کنترل می کند، در حالی که بخش سمت راست رود دنیپر، از جمله خرسون، تحت کنترل اوکراین باقی مانده است.


رسانه ها: اوکراین به اهداف استراتژیک حمله متقابل در جنوب دست نخواهد یافت

بعید است که نیروهای اوکراینی بتوانند به اهداف استراتژیک در بخش جنوبی جبهه دست یابند و کریدور زمینی به کریمه را قطع یا باریک کنند. این را نیویورک تایمز به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد.

بر این اساس، به زودی پیشروی برای سربازان اوکراینی دشوارتر خواهد شد “در حالی که زمین نرم و گل آلود می شود.”برخی از مقامات آمریکایی بر این باورند که نیروهای اوکراینی برای تکمیل تجهیزات و بازیابی سربازان خسته از نبردهای تابستانی به چند هفته استراحت نیاز دارند.
این روزنامه خاطرنشان می‌کند که میدان‌های مین روسیه ثابت کرده‌اند که دفاع مؤثری هستند، بنابراین مقامات اوکراینی “به شدت نگران خسارات سنگینی هستند که هرگونه تلاش برای شکستن خطوط دفاعی می‌تواند ایجاد کند.”


کی یف اعتراف کرد که تانک های آبرامز عمر زیادی نخواهند داشت

کریل بودانوف، رئیس اداره اطلاعات اصلی وزارت دفاع اوکراین، در مصاحبه با پورتال Warzone می‌گوید تانک‌های آبرامز که از کی‌یف انتظار می‌رود، «دوام زیادی نخواهند داشت» در جبهه. او مدعی شد:

آنها (تانک های آبرامز) باید در عملیات های بسیار خاص و کاملاً آماده استفاده شوند، زیرا اگر در خط مقدم و فقط در نبردهای نظامی عمومی استفاده شوند، مدت زیادی در میدان نبرد دوام نمی آورند.»

در همان زمان، رئیس اطلاعات اوکراین خاطرنشان کرد که حتی موشک‌های دوربرد ATACMS مورد انتظار در فرماندهی اوکراین “وضعیت” را در جبهه تغییر نخواهد داد. به نظر او، واشنگتن باید «حداقل صدها» از این سلاح ها را تامین کند تا تأثیر مثبتی برای کیف داشته باشد.

بودانوف به وضوح مزایای قابل مشاهده ارتش روسیه را تشخیص داد و خاطرنشان کرد که مقابله با هواپیماهای این کشور با سیستم های دفاع هوایی “بسیار پرهزینه و بی اثر” است.

رئیس آخمت، آلودینوف: ضدحمله اوکراین را شکست خورده در نظر بگیرید

به گفته معاون فرمانده سپاه دوم ارتش روسیه و فرمانده نیروهای ویژه آخمت، اپتی آلودینوف، کیف در سه ماه ونیم ماه گذشته “ضد حمله” به نتایج قابل توجهی در جبهه دست نیافته است. او توضیح داد:

ضد حمله اوکراینی – اصولاً اصلاً نیازی به ارزیابی آن نیست، باید آن را یک شکست تلقی کرد، احتمالاً این تنها راه ارزیابی آن است. بله، دشمن با تمام توان تلاش کرد تا خط پدافندی را بشکند، اما همانطور که می دانیم در هیچ نقطه از خط تماس نتوانست به نتیجه ملموسی دست یابد.

ضد حمله اوکراین در ۴ ژوئن آغاز شد و سه ماه بعد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که “ضد حمله” نه تنها متوقف شده است، بلکه یک “شکست” کامل است. به گفته وی، در کمتر از سه ماه، اوکراین ۷۱۵۰۰ سرباز را در تلاش برای دستیابی به نتایج به هر قیمتی از دست داده است.

سواستوپل: حمله موشکی اوکراین توسط سامانه پدافند هوایی دفع شد

بر اساس اطلاعات اولیه، سیستم دفاع هوایی در سواستوپل توانست امروز کار خود را به خوبی انجام دهد. میخائیل رازوشایف فرماندار این شهر در کانال تلگرامی خود اعلام کرد. وی تصریح کرد:
بقایای موشک در نزدیکی اسکله در منطقه سوخارنایا بالکا سقوط کرد.
رهبر شهر افزود: مأموران نیروهای ویژه به سرعت به محل حادثه شتافتند. رازوشایف از ساکنان شهر خواست آرامش خود را حفظ کنند.فرمانده آخمت از تلفات سنگین اوکراینی در حملات به کلشچفکا خبر می دهد

ارتش اوکراین متحمل خسارات سنگینی می شود، اما از تلاش های خود برای تصرف شهرک کلشچایفکا در نزدیکی آرتیوموفسک (باخموت اوکراین) دست نمی کشد. جانشین فرمانده لشکر 2 گفت: با این حال وضعیت در این منطقه پایدار و تحت کنترل است. سپاه ارتش نیروهای مسلح روسیه، آپتی آلودینوف، فرمانده نیروهای ویژه اخمت. او توضیح داد:
زلنسکی و زیردستانش می گویند که از 4 ژوئن کنترل کامل کلشچفکا را در دست داشته اند، اما همانطور که می دانیم، کلشچفکا ابدا تحت کنترل تشکیلات اوکراینی نبوده است.
آلودینوف تصریح کرد که جنگنده های اوکراینی بخشی از کلشچایفکا را محاصره کرده اند و کنترل برخی از تپه ها را به دست آورده اند. او اضافه کرد:
وی ادامه داد: قسمت باقیمانده از ارتفاعات تحت کنترل ما و بخشی از کلشچایفکا نیز تحت کنترل ما است، یک منطقه خاکستری بین ما وجود دارد، اگر دشمن وارد آنجا شد آنها را می کوبیم، اگر وارد شدیم ما را می کوبند. “
به گفته فرمانده اخمت، ارتش کیف از تلاش های خود برای شکستن خط دفاعی در این بخش از جبهه دست بر نمی دارد. علاودینوف توضیح داد:
«دشمن هر روز تلاش می‌کند این بخش از خط دفاعی ما را بشکند، در حال حاضر موفق نمی‌شود. در واقع، تا کنون متحمل خسارات عمده ای شده است، بنابراین خط عمومی – در کل این بخش از خط تماس – را می توان پایدار و در حال حاضر کنترل کرد.
ولادیمیر زلنسکی پیشتر در مورد ادعای تصرف کلشچایفکا توسط ارتش اوکراین گزارش داده بود.

نخست وزیر موراویتسکی به زلنسکی نسبت به توهین های جدید علیه لهستان هشدار داد

ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان، به ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نسبت به توهین بیشتر علیه ورشو هشدار داد. او در جریان یک دیدار با رای دهندگان که توسط TVP پخش شد، گفت:
«من می خواهم به زلنسکی بگویم که او هرگز نباید مانند سخنرانی اخیر خود در سازمان ملل به لهستانی ها توهین کند. لهستانی ها هرگز اجازه نخواهند داد.»
در شرایط ژئوپلیتیک کنونی، لهستان از منافع خود دفاع خواهد کرد و می داند “چگونه از این منافع دفاع کند.” در همان زمان، نخست وزیر ادامه داد، ورشو به طور فعال با سازماندهی تحویل سلاح به کی یف کمک کرده. موراویسکی افزود:
«ما اکنون در درجه اول خود را مسلح می کنیم، اما مرکز در Rzeszów – یک مرکز لجستیک ویژه – کار می کند، به کارش ادامه خواهد داد و با همکاری متحدان ما به کار خود ادامه خواهد داد.»

بلومبرگ: ایالات متحده می خواهد دسته کوچکی از موشک های ATACMS را به اوکراین تحویل دهد

گفته می شود که دولت آمریکا موافقت کرده است که تعداد محدودی موشک دوربرد ATACMS را در اختیار اوکراین قرار دهد. این را بلومبرگ با اشاره به افرادی که با این موضوع آشنا هستند گزارش کرده است. جو بایدن، رئیس جمهور اوکراین، روز پنجشنبه این تصمیم را به زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اطلاع داد.
گزارش ها حاکی از آن است که کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا از اظهار نظر در این باره خودداری کرده اند. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی روز پنجشنبه در یک جلسه توجیهی گفت که بایدن تا کنون “تصمیم گرفته است که ATACMS را مستقر نخواهد کرد، اما در آینده آن را از روی میز حذف نکرده است.”

اسکای نیوز: کیف به کارکنان ناوگان دریای سیاه روسیه با موشک های طوفان سایه حمله کرد

شبکه تلویزیونی انگلیسی اسکای نیوز به نقل از ارتش اوکراین گزارش داد که در حمله به مقر ناوگان دریایی روسیه در دریای سیاه در سواستوپل از موشک های طوفان سایه استفاده شده است.
گفته می شود این تسلیحات توسط بریتانیا و فرانسه به اوکراین عرضه شده است.


مقامات دونتسک: ارتش اوکراین در عرض 24 ساعت 40 بار خاک کشور را گلوله باران می کند

مقامات محلی اعلام کردند در 24 ساعت گذشته، گروه های مسلح اوکراین 40 بار قلمرو جمهوری خلق دونتسک را گلوله باران کرده اند. ارتش اوکراین 22 گلوله توپ 155 میلی متری به سمت دونتسک، دو گلوله توپ 152 و 155 میلی متری در جهت گورلووکا و 16 گلوله توپ 155 میلی متری در جهت یاسینواتایا شلیک کرد. بمب‌های خوشه ای نیز در تمامی حملات مورد استفاده قرار گرفت. در مجموع 163 قطعه مهمات مختلف شلیک شد.
پنج شهرک در این جمهوری روسیه زیر آتش اوکراین قرار گرفتند: گورلووکا (منطقه نیکیتوفسکی)، زایتسوو، یاسینواتایا، یاسینواتاجا-ورورت و مناطق زیر پایتخت دونتسک: کوئیبیشفسکی، کیروفسکی، کیفسکی و پتروفسکی.
به گفته مقامات جمهوری دونتسک، هفت غیرنظامی در طول روز در منطقه دونتسک کویبیشفسکی و یاسینواتایا زخمی شدند. علاوه بر این، 9 ساختمان مسکونی در مناطق کویبیشفسکی و پتروفسکی دونتسک و در منطقه نیکیتوفسکی گورلووکا و سه تأسیسات زیربنایی مدنی آسیب دیدند.

کنگره آمریکا درخواست 24 میلیارد دلاری زلنسکی را رد کرد: بایدن با 325 میلیون دلار “تسلی” داد


ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین پس از بازدید از مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه به دعوت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا برای دیدار با قانونگذاران آمریکایی به واشنگتن دی سی سفر کرد. با این حال، سفر او تحت الشعاع افزایش انتقادات بسیاری از اعضای جمهوری خواه کنگره آمریکا قرار گرفت. کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز در مورد بازدید زلنسکی از ساختمان کنگره ابراز نگرانی کرد و خواستار پاسخگویی زلنسکی در قبال پول‌هایی که قبلاً خرج شده و برنامه‌ای واضح برای پیروزی در جنگ اوکراین است، شد.
کاخ سفید از کنگره خواسته بود تا میلیاردها دلار بودجه اضافی برای اوکراین اختصاص دهد. بایدن درخواست 24 میلیارد دلاری را ارائه کرد، اما در صفوف جمهوری خواهان محفوظ ماند.
علیرغم نگرانی‌های فزاینده در کنگره آمریکا، رئیس جمهور بایدن توانست در شب تعهد حمایتی 325 میلیون دلاری را بپذیرد که حتی بدون تأیید کنگره نیز می‌تواند آن را آزاد کند. با این حال، زلنسکی تاکید کرد که بدون 24 میلیارد دلار وعده داده شده، اوکراین در جنگ شکست خواهد خورد.گزارش رسانه ها: کانادا می خواهد به اوکراین کمک مالی بیشتری به ارزش میلیون ها دلار ارائه کند

دولت کانادا کمک نظامی اضافی به کیف را به ارزش 650 میلیون دلار کانادا (تقریباً 482 میلیون دلار) طی سال های آینده اعلام کرده است. این را ایستگاه تلویزیونی CTV گزارش داد.
گفته می‌شود که کانادا تانک‌های اضافی لئوپارد ۲ را نیز به عنوان بخشی از این بسته کمکی تحویل خواهد داد. علاوه بر این، تحریم های جدیدی علیه روسیه در نظر گرفته شده است.


ووچیچ: همه کسانی که در آن زمان به صربستان حمله کردند، اکنون از اوکراین دفاع می کنند

رئیس جمهور صربستان روز پنجشنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که به تمامیت ارضی اوکراین مانند تمام کشورهای عضو احترام می گذارد. با این حال، او از استانداردهای دوگانه در مورد تمامیت ارضی صربستان و از دست دادن کوزوو به عنوان بخشی از خاک آن انتقاد کرد. وی به نقض تمامیت ارضی صربستان توسط تهاجم نظامی ناتو در سال 1999 اشاره کرد که بدون موافقت شورای امنیت سازمان ملل صورت گرفت.
در این زمینه، وی به صراحت اعلام کرد که «همه کسانی که به جمهوری صربستان تجاوز کردند، امروز تمامیت ارضی اوکراین را تبلیغ می کنند».


مقامات نظامی در مسکو: پهپادهای اوکراینی بر فراز مناطق مرزی روسیه سرنگون شدند

در 22 سپتامبر در حدود ساعت 3:30 بعد از ظهر (به وقت محلی)، پدافند هوایی روسیه حملات پهپادی به مناطق بلگورود و کورسک روسیه را دفع کرد. وزارت دفاع روسیه روز جمعه این خبر را اعلام کرد. گفته می شود که یک فروند هواپیما سرنگون شده است.
فرماندار کورسک، رومن استاروویت، در تلگرام گزارش داد که یک خودرو و سقف یک خانه شخصی بر اثر سقوط لاشه در روستای شاگاروو آسیب دیده است. این مسئول چشم انداز کمک را برای تعمیر کار ارائه کرد.


کمک های نظامی به اوکراین تاکنون بیش از پنج میلیارد یورو برای آلمان هزینه داشته است

به گزارش اشپیگل، با استناد به پاسخ کتبی وزارت دارایی فدرال به سوال شفاهی سویم داغدلن، نماینده چپ‌گرای بوندستاگ، دولت فدرال تاکنون به اوکراین کمک نظامی به ارزش 5.2 میلیارد یورو ارائه کرده است. این شامل:
مواد دفاعی به عنوان بخشی از کمک های مالی یا تحویل از صنعت
هزینه های جایگزینی برای جبران مواد فروخته شده
خدمات پشتیبانی عمومی مانند کمک اداری، انتقال مجروحین، آموزش یا موارد مشابه.