ارتش آمریکا به عنوان نجات دهنده ارامنه؟

ارمنستان و لابیگران آن در ایالات متحده خواستار اعلان جنگ آمریکا علیه جمهوری آذربایجان هستند

اندرو کروبیکو

ترجمه مجله هفته

ارمنستان و لابی‌گران آن در ایالات متحده، به همراه برخی از فعالان ضد امپریالیسم، از آمریکا خواسته اند که تحت عنوان “جلوگیری از نسل کشی”، عملیات ضد تروریسم جمهوری آذربایجان را با حمله نظامی متوقف کند.در پی آغاز عملیات ضد تروریسم جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ، ارمنستان و نمایندگان آن در ایالات متحده، به همراه برخی از فعالان ضد امپریالیسم، در شبکه های اجتماعی به انتشار تبلیغات تحریک آمیز پرداختند. این تبلیغات که از قبل برنامه ریزی شده بود، آمریکا را به حمله نظامی به جمهوری آذربایجان فرا می خواند.

نماینده دائم ارمنستان در سازمان ملل، ادمون ماروکیان، در توییتی خطاب به جو بایدن، آنتونی بلینکن و دیگر مقامات غربی، از آمریکا خواست که عملاً به جمهوری آذربایجان اعلان جنگ کند:

“جمهوری آذربایجان اکنون یک تهاجم نظامی گسترده علیه مردم صلح طلب قره باغ را آغاز کرده است. اکنون نوبت آمریکاست که ببیند چه اقداماتی را برای متوقف کردن این تهاجم و حمله نظامی به مردم اسیر و گرسنه انجام خواهد داد. بدیهی است که جمهوری آذربایجان علاوه بر پاکسازی قومی، با کشتار مردم صلح طلب و آسیب پذیر، جنایت جنگی دیگری نیز مرتکب می شود. همه اینها باید محکوم و متوقف شود.”

در پاسخ، کمیته ملی ارمنی امریکا (ANCA)، گروه اصلی حمایت از ارمنستان مستقر در ایالات متحده و یکی از قدرتمندترین گروه های نفوذ آن در سراسر جهان، یک “کارزار حمایت دیجیتال” مکمل برای آمریکایی ها برای فشار آوردن به سیاستمداران خود برای انجام این کار راه اندازی کرد. این را می توان در اینجا خواند، اما چهار نکته اصلی در زیر بازتولید شده است تا خوانندگان بتوانند خودشان ببینند که آنها به معنای اعلام جنگ ایالات متحده به آذربایجان هستند:

از رهبری ایالات متحده می خواهیم که نسل کشی ۱۲۰ هزار ارمنی مسیحی آذربایجان را در قره باغ متوقف کند – دموکراسی ارمنستان در معرض خطر حمله یک دیکتاتوری نفت خیز قرار گرفته.
۱) مداخله ایالات متحده برای توقف نسل کشی در قره باغ، مطابق با تعهدات ما تحت کنوانسیون نسل کشی
۲) پایان دادن به تمام کمک های نظامی ایالات متحده به آذربایجان نسل کش!! – مطابق با قانون حمایت از آزادی
۳) حمل و نقل هوایی بشردوستانه آمریکایی به قره باغ – مطابق با سنت آمریکا در کمک به جمعیت های آسیب پذیر
۴) مسدود کردن همه نامزدهای بایدن برای وزارت امور خارجه – مطابق با نقش مشورتی / رضایت سنا

برای تماس با رئیس جمهور بایدن، معاون رئیس جمهور هریس و کنگره، نام، آدرس، ایمیل و شماره تلفن خود را وارد کنید. برای اقدام کافی است Write، Call یا Tweet را انتخاب کنید.”

بخش سوم این کمپین تبلیغاتی جنگ از پیش برنامه ریزی شده و با هماهنگی تلاش های داوطلبانه حامیان آنلاین ارمنی صورت میگیرد، که به شدت به هر کسی که روایت های جنگ اطلاعاتی آنها را زیر سوال می برد یا حتی آنها را با بررسی واقعیت مانند این مورد بی اعتبار می کند، حمله می کنند. قره باغ به طور گسترده به عنوان سرزمین آذربایجان، از جمله توسط خود ارمنستان به رسمیت شناخته شده است، بنابراین هرگونه مداخله نظامی ایالات متحده به بهانه “جلوگیری از نسل کشی” عملاً اعلام جنگ علیه یک کشور مستقل خواهد بود.
اما این دقیقاً همان چیزی است که دولت ارمنستان، گروه حامی مستقر در ایالات متحده و حامیان آنلاین آن می خواهند، که به طور عجیبی شامل بسیاری از جامعه رسانه های جایگزین (AMG) هم می شود که قبلاً ادعا می کردند مخالف جنگ های غرب هستند. در نهایت، جامه تحقق پوشاندن به خواسته‌های مکمل مروکیان و کمیته ملی ارمنی امریکا توسط ارتش ایالات متحده عملا بدون حمله و تخریب پدافند هوایی آذربایجان امکان پذیر نیست و پس از آن باید چکمه‌هایی یانکی ها روی زمین آذربایجان گذاشته شود تا به اصطلاح «نسل‌کشی» آنها متوقف شود.
برای دستیابی به این هدف، ایالات متحده باید نیروهای ناتو را از طریق قفقاز جنوبی در یک فشار بی‌سابقه هدایت کند که آنها را به طور خطرناکی به مرزهای روسیه و ایران که به عنوان دو دشمن اصلی غرب تلقی می‌شوند، نزدیک می‌کند. پس از آن پنتاگون باید از قلمرو متحد روسیه در سازمان پیمان امنیت جمعی عمل کند و تعهد ایروان به این گروه در اواخر سال ۲۰۱۱ مبنی بر عدم میزبانی پایگاه های خارجی بدون رضایت همه اعضا را نقض کند. این توافقنامه را می‌توانید در وب‌سایت رسمی سازمان پیمان امنیت جمعی، اینجا بخوانید.

کافی است بگوییم که این امر احتمال یک جنگ بزرگ بین ایالات متحده و ناتو و روسیه و / یا ایران را از طریق یک محاسبه اشتباه افزایش می دهد، زیرا دو کشور اخیر ممکن است مشکوک شوند که پیشرفت نظامی بی سابقه غرب در قفقاز جنوبی می تواند به عنوان بهانه ای برای اولین حمله گسترده علیه آنها باشد. علاوه بر این، غیر قابل تصور است که ترکیه به متحدان اسمی خود اجازه حمله به اذربایجان را دهد. این احتمالا منجر به خروج آنکارا از ناتو خواهد شد، زیرا این کشور سلاح های خود را علیه این ائتلاف در دفاع از باکو استفاده خواهد کرد.

آذربایجان لیبی نیست، که توسط ناتو به بهانه مشابه “مسئولیت حفاظت” / “مداخله بشردوستانه” (R2P / HI) اصطلاحاتی که توسط لابی جنگ اطلاعاتی ارمنی به طور مصنوعی برای توجیه یک جنگ غربی دیگر ایجاد شده است، نابود شود. سیاستگذاران این را به خوبی می دانند و بنابراین بعید است که آنچه را که دولت ارمنستان، گروه حمایتی مستقر در ایالات متحده و حامیان انلاین ان خواستار آن هستند، انجام دهند، بنابراین انتظار نمی رود جنگ دیگری آغاز شود.

با این وجود، برای ناظران مهم است که از آنچه که این عوامل جنگ اطلاعاتی برای آن تحریک می کنند آگاه باشند و توجه کنند که چگونه آنها اسکریپت جنگ لیبی را با ایجاد ترس از “نسل کشی” به منظور پیشبرد اهداف امپریالیستی خود کپی می کنند. تعجب آور نیست که دولت ارمنستان و گروه مدافع مستقر در ایالات متحده این کار را انجام می دهند، اما احتمالا برای بسیاری از مردم از رسانه های جایگزین مشتاقانه در جنگ افروزی طرفدار آمریکا شرکت می کنند.

بسیاری از این افراد اعتماد مخاطبان خود را با افشای همان دروغ های “R2P / HI” به دست آورده اند که غرب برای توجیه جنگ لیبی و جنگ تروریستی ترکیبی علیه سوریه به آن تکیه کرده است.
لازم به ذکر نیست که دروغ های مشابه دیگری که برای فشار بر چین و ایران و مبارزه با جنگ نیابتی ناتو علیه روسیه در حال ترویج شدن هستند.

تاثیرگذاران رسانه های جایگزین که تا کنون به ظاهر منابعی قابل اعتماد بوده اند و بر روی درشکه جنگ افروزی مشابه اینبار علیه آذربایجان پریده‌اند، و چهره خود را به عنوان کلاهبرداران نشان داده اند.

تنها سه توضیح قطعی برای این وجود دارد: ۱) آنها به دروغ خود را به عنوان ضد امپریالیست به تصویر کشیده اند تا نفوذ خود را به دست آورند، ایدئولوژی خود را تحمیل کنند و / یا از مخاطبان ساده لوح خود کمک مالی دریافت کنند. ۲) آنها متعصب هایی هستند که در اولین فرصت به اصول ضد امپریالیستی خود خیانت کردند تا حداکثر فشار را بر اذربایجان وارد کنند زیرا از دلایل قومی و مذهبی از آن متنفرند. یا ۳) آنها امیدوارند که با ترویج ارمان خود، پول سریعی از دیاسپورای ثروتمند ارمنی در غرب دریافت کنند.

دلایل تک تک تبلیغ کنندگان هر چه که باشد، نکته این است که کسانی که می خواهند ایالات متحده را به اعلام جنگ با آذربایجان با مداخله نظامی علیه این کشور به بهانه دروغین لیبی مانند “توقف نسل کشی” تحریک کنند، به عنوان عوامل جنگ اطلاعاتی غرب عمل می کنند و نه به عنوان ضد امپریالیست. پس از اینکه آنها خود را افشا می کنند، مخاطبان آنها دیگر نمی توانند به آنها اعتماد کنند، اما پوشش نقره ای این است که اکنون همه می دانند که آنها در تمام مدت کلاهبردار بوده اند، به این معنی که افراد کمتری توسط آنها گمراه خواهند شد.

اندرو کوریبکو یک کارشناس ارشد علوم سیاسی آمریکایی مقیم مسکو است که در استراتژی ایالات متحده در آفریقا و اوراسیا، و همچنین ابتکار کمربند و جاده چین، اقدام متعادل کننده ژئوپلیتیک روسیه و جنگ ترکیبی تخصص دارد.