ونزوئلا و چین روابط راهبردی خود را تقویت می کنندنویسنده فیلیپ زیمرمن
آمریکا ۲۱
ترجمه مجله هفتهنیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، پس از سفر چند روزه خود به جمهوری خلق چین و الجزایر، به کوبا رفت تا در اجلاس جی ۷۷+چین در هاوانا شرکت کند.

سفر مادورو به چین یک سیگنال بود. این سفر دولتی شش روزه طولانی تر از حد معمول بود. روز چهارشنبه، مادورو با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، دیدار کرد. او از یک “اقدام نامه برای عصر جدید در روابط بین چین و ونزوئلا” سخن گفت. همکاری بین دو کشور بر پایه احترام متقابل است. “چین به یک ابرقدرت اقتصادی تبدیل شده است، اما نه به یک ابرقدرت امپریالیستی، نه به یک ابرقدرت استعماری، بلکه به یک ابرقدرتی که بر اساس اصل صلح، همکاری و توسعه مشترک استوار است”، مادورو تأکید کرد.

طبق گفته مادورو، همکاری اقتصادی در زمینه های انرژی و نفت افزایش خواهد یافت. به گفته خبرگزاری بلومبرگ، قرار است یک شرکت مشترک جدید بین چین و شرکت نفت دولتی ونزوئلا Pdvsa تأسیس شود. اما نفت ونزوئلا تنها دلیل اولین دیدار روسای جمهور از سال ۲۰۱۸ نیست. دو کشور همچنین در مورد پروژه‌های معدنی، کشاورزی و اکتشاف فضایی چندین توافقنامه امضا کردند.

در همین حال، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، پس از دیدار با مادورو، تأکید کرد که چین روابط خود با ونزوئلا را به یک “همکاری استراتژیک همه جانبه” گسترش خواهد داد. این عنوان فقط شامل تعداد معدودی از کشورهای شریک مورد علاقه جمهوری خلق اختصاص دارد. شی همچنین خاطرنشان کرد که دو کشور به دنبال توسعه مشترک هستند و تأکید کرد که چین و ونزوئلا “دوستان خوب با اعتماد متقابل” هستند. چین همچنین بزرگترین بدهی‌دار ونزوئلا است و در پروژه‌های زیرساختی متعددی در این کشور آمریکای جنوبی سرمایه‌گذاری می‌کند.

در بازگشت از چین، مادورو در الجزایر توقفی کرد، جایی که با نخست‌وزیر ایمن بن عبدالرحمن دیدار کرد. او در اینجا نیز بر دوستی با کشور میزبان تأکید کرد و همکاری تقویت‌شده در زمینه‌های انرژی، نفت، گاز، کشاورزی، علم، فناوری و آموزش عالی را اعلام کرد. مادورو آخرین بار در ژوئن ۲۰۲۲ الجزایر را بازدید کرد و چندین توافقنامه همکاری امضا کرد.

در نهایت، مادورو روز جمعه در هاوانا فرود آمد تا در اجلاس جی ۷۷+چین در پایتخت کوبا شرکت کند. در سخنرانی خود، او از این ائتلاف کشورهای خواست تا در سازمان ملل متحد علیه سیاست تحریم یکجانبه ایالات متحده و متحدانش که کوبا و ونزوئلا و همچنین بسیاری از کشورهای دیگر را سخت تحت تأثیر قرار می دهد، فعال شوند.

مادورو گفت: «گروه ۷۷ و چین باید صدای خود را بلندتر کنند تا غربی‌ها به آزار و اذیت کشورهایی که می‌خواهند الگوی خود را بسازند پایان دهند». گروه ۷۷ به علاوه چین یک اتحاد کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است که اکنون شامل ۱۳۴ کشور است.