قره باغ کوهستانی آتش بس و تسلیم!

قره باغ کوهستانی آتش بس با آذربایجان را اعلام کرد


مقامات قره باغ کوهستانی آتش بس را اعلام کرده و موافقت کرده اند که خصومت با آذربایجان را متوقف کنند. باکو این توافق را تایید کرد.

ترجمه مجله هفته

مرکز اطلاع رسانی جمهوری به رسمیت شناخته نشده گزارش داد که مقامات قره باغ کوهستانی با درخواست آذربایجان برای متوقف کردن جنگ و تسلیم سلاح های خود موافقت کردند. این پروژه همچنین مربوط به انحلال و خلع سلاح کامل تشکیلات “ارتش دفاعی قره باغ کوهستانی” و همچنین خروج واحدهای باقی مانده و سربازان نیروهای مسلح جمهوری ارمنستان از قره باغ کوهستانی است. در این بیانیه آمده است: “توافق آتش بس در ساعت روز ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۳ از هشت شب اجرایی خواهد شد.”

وزارت دفاع آذربایجان این اتش بس را تایید کرد. این آژانس افزود که تاکنون ارتش آذربایجان کنترل بیش از ۹۰ موقعیت جنگی ارمنی در قره باغ کوهستانی را به دست گرفته است. علاوه بر این، گفته می شود که باکو به واحدهای نظامی ارمنی که از قره باغ عقب نشینی می کنند حمله نمی کند.

دیدار نمایندگان جمعیت ارمنی قره باغ کوهستانی و نمایندگان مقامات مرکزی آذربایجان برای ۲۱ سپتامبر برنامه ریزی شده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در مورد وضعیت قره باغ کوهستانی، اتهامات ایروان علیه مسکو را “بی اساس” خواند. او اشاره کرد که آذربایجان در قلمرو خود “داخلی” عمل می کند.

در همین حال، وزارت دفاع روسیه گزارش داد که نیروهای حافظ صلح روسیه در قره باغ کوهستانی به انجام وظایف خود ادامه می دهند.

قره باغ کوهستانی قلمروی بین ارمنستان و آذربایجان است که هر دو طرف ادعای ان را دارند. روز سه شنبه، باکو “اقدامات ضد تروریستی” را برای بازگرداندن نظم قانون اساسی در آنجا اعلام کرد. آذربایجان خروج کامل نیروهای ارمنی از منطقه و انحلال مقامات به رسمیت شناخته نشده را پیش نیاز آتش بس خواند.