۶ میلیارد رسید، زندانیان مبادله شدند.

این تصویر مهرداد معین انصاری و رضا سرهنگ پور، دو شهروند ایرانی را نشان می‌دهد که در ایالات متحده بازداشت و در چارچوب مبادله زندانیان با ایران در فرودگاه بین‌المللی دوحه، ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۳ آزاد شدند.

پس از آزادسازی شش میلیارد دلار، ایالات متحده و ایران زندانیان را مبادله می کنند

ترجمه مجله هفته

از ماه ها پیش، مذاکرات بین تهران و واشنگتن دی.سی. در مورد مبادله زندانیان در جریان بود. ایالات متحده در ازای این کار، دارایی های بلوکه شده ایران به ارزش شش میلیارد دلار را آزاد کرد.

این مبادله زندانیان که از ماه ها پیش برنامه ریزی شده بود، قرار است روز دوشنبه در قطر انجام شود. با آزادسازی همزمان دارایی های بلوکه شده ایران از کره جنوبی توسط ایالات متحده، راه برای این معامله هموار شد. پنج آمریکایی که زمانی به جرم جاسوسی در ایران محکوم شده بودند، قرار است به ایالات متحده بازگردند. در مقابل، ایالات متحده پنج ایرانی را که در آنجا متهم شده بودند، آزاد می کند.

در اوایل ماه اوت، ایران زندانیان آمریکایی محکوم شده را از زندان آزاد کرد و آنها را در یک هتل در پایتخت تهران تحت کنترل خانگی قرار داد. اکنون آنها می توانند کشور را به طور دائم ترک کنند. یکی از معروف ترین آنها، سیامک نمازی، تاجر ایرانی-آمریکایی است که در سال ۲۰۱۵ به جرم جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

به گفته یک مقام آمریکایی، پنج زندانی طبق درخواست واشنگتن در چارچوب مبادله زندانیان، تهران را ترک کرده اند. این مقام ارشد کاخ سفید به شبکه الجزیره گفت که دو عضو خانواده نیز همراه زندانیان بودند. همچنین گزارش شد که دو نفر از پنج ایرانی که در ایالات متحده زندانی بودند، در فرودگاه دوحه وارد شده اند.

رضا فرزین، رئیس بانک مرکزی ایران، گفت که پنج بانک ایرانی همچنین ۶ میلیارد دلار را به حساب های خود در قطر دریافت کرده اند. این عملیات توسط نمایندگان بین المللی دو بانک قطری، بانک اهلی و بانک دوحه در قطر، از طریق سیستم سوئیفت انجام شد. تهران در ماه اوت اعلام کرد که روند آزادسازی دارایی های ایران به ارزش ۶ میلیارد دلار که در کره جنوبی به دلیل تحریم های اعمال شده توسط ایالات متحده به طور غیرقانونی مسدود شده بود، در حال انجام است. مایک پنس، معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده، در آن زمان به دلیل اینکه رئیس جمهور فعلی ایالات متحده جو بایدن “بزرگترین پرداخت باج در تاریخ آمریکا را تصویب کرده است”، از این معامله بین تهران و واشنگتن انتقاد کرد.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید