کشتار غیرنظامیان در کنستانتینوفکا کار اوکراینی‌ها بودنویسنده: آندره پوچی

منبع: چشم‌انداز جهان

در نهایت، حقیقت با وجود پرده‌های تیره و تار و اخبار جعلی آشکار می‌شود. طبق گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، موشکی که در ۶ سپتامبر بر بازار شهر کنستانتینوفکا فرود آمد و منجر به کشته شدن ۱۷ غیرنظامی و زخمی شدن دست‌کم ۳۲ نفر شد، توسط نیروهای مسلح اوکراین شلیک شده است.

این تحقیق که توسط روزنامه‌نگاران روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز انجام شد، نشان می‌دهد که این حمله توسط موشک دفاع هوایی اوکراین از سامانه موشکی بوک انجام شده است.

بلافاصله پس از این حادثه، که به طور تصادفی در روز دیدار وزیر امور خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن، با متحد خود، ولودیمیر زلنسکی در کی‌یف رخ داد، منابع اوکراینی مسئولیت را بر عهده روسیه گذاشتند. این ادعا بلافاصله توسط رسانه‌های بزرگ غربی، که همیشه با اطلاعات اوکراین همسو هستند، تأیید شد.

اما خوشبختانه، برخی از روزنامه‌نگاران مستقل در ایالات متحده هنوز وجود دارند. تحقیقات روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نشان می‌دهد که موشک اوکراینی بوده و نه روسی.

«اثرات باقی مانده یکی از موشک ها روی سقف ماشین‌ها باقی مانده مسیر پرواز آن را چند لحظه قبل از برخورد به بازاری در اوکراین نشان می‌دهد»، در مقاله نیویورک تایمز آمده است. «شهادت شاهدان عینی و تجزیه و تحلیل قطعات ویدئویی و بقایای شیء نشان می‌دهد که یک موشک اوکراینی به هدف مورد نظر خود نرسیده و در خیابان سقوط کرده است، و عواقب ویرانگری ایجاد کرده است».

این تحقیق نشان می‌دهد که این حمله نتیجه برخورد موشک دفاع هوایی کیف بود که از سامانه دفاع هوایی اوکراین بوک شلیک شده است. شاهدان می‌گویند که چند دقیقه قبل از انفجار، دو موشک را از سمت دروژکووکا، منطقه تحت کنترل اوکراین، دیده‌اند. زلنسکی در یک ویدیو روسیه را متهم کرد و تمام روزنامه‌های اروپایی از موشک روسی صحبت کردند.

بنابراین، برای روزنامه‌نگارانی که این تحقیق را انجام داده‌اند، چندان تردیدی در مورد اصالت موشک وجود ندارد. همین نظریه توسط روزنامه‌نگار آلمانی Bild، جولیان روپکه، چند ساعت پس از وقوع حادثه مطرح شد. روپکه در حساب توییتری خود نوشت که حمله از شمال غربی، یعنی از خاک تحت کنترل اوکراین، انجام شده است. روپکه گفت که این امر توسط تصاویر ویدئویی دوربین‌های مداربسته تأیید می‌شود که نشان می‌دهد مردم زمانی که صدای پرواز موشک را می‌شنوند، سر خود را به سمت شمال غربی می‌چرخانند.

همچنین نباید فراموش کرد که در ۱۲ سپتامبر، مشاور رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین، میخاییل پودولیاک، در مصاحبه‌ای با برنامه شو صبحانه گفت که کی‌یف قصد ندارد تحقیقاتی برای کشف اینکه چه کسی موشک را به بازار شهر کنستانتینوفکا شلیک کرده است، انجام دهد. این مقام اوکراینی گفت: «برای ما واضح و تأیید شده است که این یکی از حملات موشکی فدراسیون روسیه است»، و هر امیدی به تحقیقات جامعی که مسئولیت آنچه اتفاق افتاده را تأیید کند، را از بین برد.

اگر در کی‌یف مطمئن بودند که موشک متعلق به مسکو و نه اوکراین است، چرا باید از تحقیق در مورد آن می‌ترسیدند؟ شاید می‌ترسیدند که نتیجه تحقیقات، ادعای آنها را رد کند.

در کشور ما (ایتالیا)، هر چند به اندازه اوکراینی‌ها دروغ نمی‌گویند، قطعا هیچ‌کس خبر تحقیقات نیویورک تایمز را منتشر نخواهد کرد، همانطور که قبلاً اظهارات خبرنگار Bild را که نسخه رسمی کی‌یف را زیر سؤال می‌برد، منتشر نکردند.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید