وانگ در مسکو: روسیه و چین از نظر ژئوپلیتیکی در یک راستا هستند.ترجمه مجله هفته

در حاشیه هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل، وزیر امور خارجه چین مسکو را به مقصد سفر کرد. چین و روسیه قصد دارند همکاری خود را در سطح بین المللی در راستای هماهنگی کارایی در سازمان های بین المللی مانند سازمان ملل، بریکس و سایر سکوها تقویت کنند.

وزیر امور خارجه چین، وانگ یی، روز دوشنبه سفر چهار روزه خود به روسیه را آغاز کرد تا در هجدهمین دور مذاکرات امنیتی راهبردی بین فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین شرکت کند. این دو کشور در پی افزایش تنش ها با غرب در پی جنگ اوکراین و نظامی سازی اقیانوس آرام، به یکدیگر نزدیک تر می شوند. وانگ یی در آغاز مذاکرات خود با سرگئی لاوروف، همکاری راهبردی بین دو کشور و همچنین تعهد مشترک آنها به یک جهان چند قطبی و یک نظم جهانی عادلانه را تأیید کرد.

وانگ گفت: “چین و روسیه به عنوان ابرقدرت های جهان و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل، مسئولیت ویژه ای در حفظ ثبات استراتژیک جهانی و توسعه جهانی دارند.”

سفر وانگ به مسکو چند روز پس از گفتگوهای وی در مالت با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن انجام شد. روابط بین جمهوری خلق چین و ایالات متحده در سال های اخیر به دلیل اختلافات متعدد از جمله تجارت و مسئله تایوان رو به وخامت گذاشته است.
ملاقات در مالت توجه بیشتری را در رسانه های غربی به خود جلب کرد و منجر به تفسیرهای مختلفی شد. با این حال، پوشش خبری این دیدار و همچنین سفر فعلی مسکو تا حدی تحریف شده است. به عنوان مثال، برخی از رسانه های غربی از دنباله زمانی احتمالاً تصادفی از سفر اخیر رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون، به روسیه با سفر فعلی وانگ به روسیه برای مذاکرات امنیتی راهبردی، به عنوان بهانه ای برای تبلیغ یک “محور چین-روسیه-کره شمالی” استفاده کرده اند. این یک روایت معمول از یک “جنگ سرد جدید” است، همانطور که روزنامه چینی گلوبال تایمز گزارش می دهد.

وزیر امور خارجه روسیه، لاوروف، “اهمیت همکاری روسیه-چین برای تضمین عدالت در امور جهانی، برای تضمین جبران منافع در فرآیندهایی که در جهت های مختلف در حال توسعه هستند” را مورد تأکید قرار داد. در عین حال، وانگ تأکید کرد که همکاری بین روسیه و چین “علیه هیچ کس نیست و تحت تأثیر هیچ کشور دیگری قرار نمی گیرد.”

به گزارش خبرگزاری تاس، وزارت امور خارجه روسیه در مورد این دیدار اعلام کرد که دو وزیر همچنین مسائل مربوط به ثبات و امنیت در منطقه آسیا و اقیانوس آرام را مورد بحث قرار خواهند داد. تاس همچنین گزارش داد که هر دو طرف همچنین به تماس های “سطح بالا و عالی ترین” اشاره خواهند کرد. طبق گزارش های قبلی از آژانس روسی در ماه ژوئیه، رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، قصد دارد در ماه اکتبر از جمهوری خلق چین بازدید کند، همزمان با یک مجمع مربوط به “راه جدید ابریشم” چین.

سفر وانگ در حاشیه نشست امسال مجمع عمومی عالی سازمان ملل در نیویورک برگزار می شود. به گفته وزارت امور خارجه روسیه، در جریان مشاوره‌ها در طول سفر وانگ به مسکو، توجه ویژه ای به تقویت همکاری در صحنه بین المللی و هماهنگی عملکرد مشترک در چارچوب سازمان ملل، بریکس، سازمان همکاری شانگهای (SOZ)، G20، APEC و سایر سکوها خواهد شد.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید