جمهوری آذربایجان اقدامات ضدتروریستی در قره باغ را اعلام کرد

ترجمه مجله هفته

دیروز مطلبی در مجله هفته ترجمه و منتشر شد که در آن وزیر خارجه آذربایجانی به همتای ایرانی خود قول داده بود که خیال ندارد در قره‌باغ دست به عملیات نظامی بزند، ایران اکنون میتواند ببیند قول دولت آذربایجان چه ارزشی دارد و ارمنستان هم میتواند ببیند مانور با آمریکا چقدر ارزش دارد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که در منطقه مورد مناقشه قره باغ “اقدامات ضدتروریستی محلی” آغاز کرده است. به گفته باکو، هدف این اقدامات، “خروج نیروهای مسلح ارمنستان” و “خنثی‌سازی زیرساخت‌های نظامی” آنها است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه اعلام کرد که این اقدامات برای “جلوگیری از تحریکات گسترده”، “خلع سلاح و خروج نیروهای مسلح ارمنستان از خاک ما”، “خنثی‌سازی زیرساخت‌های نظامی آنها” و “تامین امنیت غیرنظامیان آذربایجانی” آغاز شده است. هدف دیگر این اقدامات، “بازگرداندن نظم قانون اساسی” عنوان شده است.

این نهاد اعلام کرد که از قبل با فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه مستقر در منطقه و همچنین مأموریت نظارت روسیه و ترکیه مطلع شده است.

باکو قول داد که اهداف غیرنظامی را هدف قرار ندهد. وزارت دفاع اعلام کرد که “فقط اهداف نظامی مشروع با استفاده از تسلیحات دقیق منهدم خواهند شد”.

در فیلم‌های منتشر شده در اینترنت از قره باغ، صدای انفجار و آژیر خطر شنیده می‌شود.

قره باغ منطقه‌ای بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان است که هر دو کشور بر آن ادعای مالکیت دارند. در سال 2020، درگیری بزرگی بر سر قره باغ دوباره آغاز شد که منجر به کشته شدن بسیاری از افراد شد. هر دو طرف ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به آغاز تجاوز متهم کردند. آتش‌بسی که توسط روسیه میانجیگری شد، در آن زمان درگیری‌ها را پایان داد.

نخست‌وزیر ارمنستان، نیکول پاشینیان، اخیراً روسیه را متهم کرد که جنوب قفقاز را “ترک کرده است”. سخنگوی رئیس‌جمهور روسیه، دیمیتری پسکوف، این انتقاد را رد کرد. او تأکید کرد که مسکو نقش صلح‌ساز خود را در منطقه ادامه خواهد داد.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید