لوکاشنکو همکاری سه جانبه با روسیه و کره شمالی را پیشنهاد می کند


ترجمه مجله هفته

روسیه و بلاروس می خواهند “ائتلاف قدیمی با پیونگ یانگ” را احیا کنند. الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس این پیشنهاد را در دیدار اخیر خود با همتای روس خود ولادیمیر پوتین در سوچی مطرح کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز جمعه با متحد بلاروسی خود دیدار کرد. او پیشنهاد کرد که مینسک می تواند پس از نشست این هفته با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، به تلاش های مسکو برای احیای “اتحاد قدیمی با پیونگ یانگ” بپیوندد.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، این پیشنهاد را در دیدار با پوتین در تفرجگاه دریای سیاه سوچی مطرح کرد، جایی که رهبر روسیه گفت که او را در مورد مذاکرات روز چهارشنبه با کیم در پایگاه فضایی وستوچنی در خاور دور روسیه توضیح خواهد داد.

پوتین در ابتدای این نشست گفت: می خواهم شما را در مورد بحث در مورد وضعیت منطقه که بسیار مهم بود مطلع کنم و همچنین به حادترین موضوع یعنی وضعیت اوکراین اشاره کنم.

لوکاشنکو پاسخ داد که آنها “می توانند به همکاری مثلثی فکر کنند” و افزود:

«فکر می‌کنم بلاروس نیز می‌تواند آنجا کار مفیدی بکند.»

کیم روز جمعه به سفر خود با بازدید از یک کارخانه هواپیماسازی ادامه داد و در آنجا از جدیدترین جت های جنگنده روسی بازدید کرد. او قرار است روز شنبه وارد شهر بندری ولادی وستوک روسیه شود و انتظار می رود کشتی های جنگی ناوگان روسیه در اقیانوس آرام را ببیند و از دانشگاه بازدید کند. کشورهای غربی ادعا می‌کنند که کیم احتمالاً در ازای دریافت تسلیحات یا فناوری پیشرفته از مسکو، مهمات به روسیه برای استفاده در اوکراین می‌دهد.

تحویل تسلیحات به کره شمالی احتمالا ناقض تحریم های سازمان ملل علیه پیونگ یانگ است. پوتین پس از دیدار با کیم تایید کرد که روسیه به تحریم های سازمان ملل متحد پایبند خواهد بود. رئیس جمهور به خبرنگاران گفت: ما هرگز چیزی را نقض نمی کنیم و در این مورد نیز قصد نداریم چیزی را نقض کنیم.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید