تحقیر جدید فرانسه: سفیر فرانسه در نیجر به عنوان گروگان نگهداری می شود

تحقیر جدید فرانسه: سفیر فرانسه در نیجر به عنوان گروگان نگهداری می شود

ترجمه مجله هفته

گفته می شود سفیر فرانسه از زمان کودتا در نیجر به عنوان “گروگان” به سر می برد. مکرون گفت سفیر «گراند ناسیون» با جیره‌های نظامی زندگی می‌کند. اخیراً نیجر مصونیت دیپلماتیک سفیر فرانسه در نیامی را لغو کرد و به پلیس دستور داد این دیپلمات را اخراج کند. پاریس این درخواست را رد کرد

بیش از دو ماه از زمانی که گارد ریاست جمهوری در نیجر محمد بازوم، رئیس جمهور طرفدار غرب را در یک کودتای نظامی سرنگون کرد، می گذرد. از آن زمان گفته می شود که سفیر فرانسه و کارکنانش در آنجا به عنوان “گروگان” نگهداری می شوند.

به گفته رئیس جمهور امانوئل مکرون، سفیر فرانسه که پس از کودتای میهن پرستانه در نیجر همچنان ماندگار است، با کارکنانش در حالت “گروگانگیری” نگهداری می شود. مکرون روز جمعه گفت: “در نیجر، در حالی که با شما صحبت می کنم، یک سفیر و پرسنل دیپلماتیک داریم که در سفارت فرانسه به معنای واقعی کلمه به عنوان گروگان نگهداری می شوند.” مکرون با اشاره به دولت جدید نیجر افزود: “آنها مانع تحویل مواد غذایی می شوند.” سفیر از “جیره های نظامی” تغذیه می کند.

اخیراً دولت جدید نیجر به سفیر فرانسه در نیامی، سیلوان ایت، مصونیت دیپلماتیک را سلب کرد و به پلیس دستور اخراج دیپلمات صادر کرد. پاریس این درخواست را رد کرد.

نخست وزیر منصوب شده توسط دولت نظامی، علی لامینه زینه، پیش از این اعلام کرده بود که نیروهای مسلح فرانسه از این پس به طور “غیرقانونی” در نیجر حضور دارند. فرانسه اخیراً اعلام کرد که ۱۵۰۰ سرباز خود را که در نیجر مستقر هستند، خارج خواهد کرد. در هفته های اخیر، هزاران نفر در نیجر برای خروج نیروهای فرانسوی از این کشور غرب آفریقا تظاهرات کردند.

با این حال، پاریس همچنان بر این مواضع پافشاری می کند که دولت جدید نیجر را به رسمیت نمی شناسد و بازگشت محمد بازوم، رئیس جمهور طرفدار غرب که برکنار شد را خواستار است.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید