بلینکن: نظم جهانی کهن به پایان رسیده است


ترجمه مجله هفته

وزیر امور خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن، ادعا کرد که جهان در حال گذار به یک نظم دیپلماتیک جدید است که در آن واشنگتن باید در مقابله با تهدیدات روزافزون روسیه و چین نقش پیشرو را ایفا کند.

بلینکن روز چهارشنبه در سخنرانی در دانشگاه جانز هاپکینز در واشنگتن گفت: «یک دوره به پایان می رسد، دوره جدیدی آغاز می شود و تصمیماتی که اکنون می گیریم آینده را برای دهه های آینده شکل خواهد داد.» وی گفت که «نظم پس از جنگ سرد» به پایان رسیده است، زیرا «دهه ها ثبات ژئوپلیتیکی به رقابت فزاینده با قدرت های اقتدارگرا تبدیل شده است».

این قدرت ها به رهبری روسیه و چین هستند، به گفته بلینکن، افزود که «حمله روسیه به اوکراین بزرگترین تهدید فوری و حاد برای نظم بین المللی است». چین در بلندمدت بزرگترین چالش را به همراه دارد زیرا می خواهد نظم بین المللی را تغییر دهد و قدرت اقتصادی، دیپلماتیک، نظامی و فناوری را برای انجام این کار توسعه می دهد.

بلینکن گفت، «پکن و مسکو به طور مشترک در حال کار بر روی ایجاد جهانی امن برای دیکتاتوری ها هستند». وی ادعا کرد که روسیه و چین نظم موجود را به عنوان «دیکته غربی» معرفی کرده اند، اما این سیستم بر پایه ارزش های جهانی و حقوق بین الملل استوار است.
به گونه‌ای متناقض، اما او همچنین این دو رقیب را متهم کرد که قصد دارند «به دیگران تصمیمات خود را تحمیل کنند»، اتهامی که به دلایل واضحی از سوی بیشتر کشورهای جهان حتی متحدان نزدیک آمریکا روز به روز بیشتر علیه واشنگتن مطرح می شود.

بلینکن گفت: «وقتی پکن ها و مسکوهای جهان سعی کنند پایه های سیستم چندجانبه را بازنویسی کنند یا خراب کنند، وقتی آنها به نادرستی ادعا کنند که این نظم فقط برای ترویج منافع غرب به قیمت از بین رفتن منافع دیگران وجود دارد، یک گروه رو به رشد از ملل و مردم جهان برخواهد خواست و می گوید: «نه، سیستمی که شما در تلاش برای تغییر آن هستید، سیستم ما است. به نفع ماست.»

بلینکن پیشنهاد کرد که ایالات متحده «از موضع قدرت» رهبری خواهد کرد، آنهم عمدتاً به دلیل «تواضع» خود. وی افزود: «ما می دانیم که باید اعتماد تعدادی از کشورها و شهروندان را جلب کنیم چرا که نظم قدیمی بسیاری از وعده های خود را برآورده نکرده است.»

بلینکن گفت که اتحادها کلید موفقیت واشنگتن خواهند بود. تنها چند سال پس از اینکه توانایی ها و اهمیت ناتو به طور علنی زیر سوال رفت، اکنون خلاف آن ثابت شده واین بلوک نظامی غربی «بزرگتر، قوی تر و متحدتر از همیشه» شده است.

بلینکن گفت که درگیری روسیه و اوکراین ثابت کرده است که «حمله به نظم بین المللی، هر کجا که انجام شود، به مردم همه جا آسیب می رساند». وی افزود که ایالات متحده مصمم است که اوکراین روسیه را شکست دهد و از این درگیری به عنوان یک «دموکراسی زنده و شکوفا» بیرون بیاید.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید