علیرغم پایان تحریم های سازمان ملل: اروپایی ها اقدامات تنبیهی علیه ایران را ادامه می دهند

ترجمه مجله هفته

در حالی که تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه برنامه هسته‌ای ایران در ماه آینده به پایان می‌رسد، آلمان، فرانسه و انگلیس قصد دارند تحریم‌های خود علیه ایران را به دلیل برنامه هسته‌ای و توسعه موشک‌های بالستیک این کشور حفظ کنند.

در بیانیه مشترکی که روز پنجشنبه صادر شد، سه کشور اروپایی که به عنوان E3 در مذاکرات هسته‌ای شناخته می‌شوند، گفتند که تحریم‌ها را به عنوان پاسخی مستقیم به «عدم پایبندی مداوم و جدی ایران به توافق» اعمال می‌کنند.

آنها همچنین به ایران اتهام زدند که پهپادهای خود را در جنگ اوکراین به روسیه تحویل داده است.

تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه برنامه هسته‌ای ایران قرار است در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۴ منقضی شود. با این حال، E3 قصد دارند تحریم‌های خود را که شامل تحریم‌های افراد و نهادهای مرتبط با برنامه‌های موشکی، هسته‌ای و تسلیحاتی ایران می‌شود، حفظ کنند.

این کشورها گفتند که این تحریم‌ها دیگر شامل تحریم‌های اقتصادی گسترده نخواهد بود، بلکه بیشتر بر قطعات و فناوری‌های مربوط به موشک‌های بالستیک متمرکز خواهد بود.

ایالات متحده نیز در ماه جولای اعلام کرد که قصد دارد تحریم‌های خود علیه ایران را حفظ کند.

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به تصمیم E3 گفت که این اقدام «غیرقانونی» و «در تضاد با تعهدات اروپایی در چارچوب توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل» است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت که نامه مشترک E3 را به سایر اعضای توافق هسته‌ای، ایران، روسیه و چین، ارسال کرده است. او گفت که با تمام طرف‌های توافق در مورد چگونگی ادامه کار مشورت خواهد کرد و با تمام توان برای بازگشت کامل به توافق کار خواهد کرد.

دولت ایالات متحده به ریاست دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای خارج شد و از آن زمان تاکنون تحریم‌های یکجانبه علیه ایران اعمال کرده است. در پی این اقدام، ایران نیز به تدریج تعهدات خود در چارچوب توافق را کاهش داده است.

1 Comment

 1. باور بفرمایید موضوع کاملا برعکس میباشد .
  این ایران است که اروپا را قابل بخشش نمیداند و آن را یکپارچه تحریم نموده است .
  این همه گره موضوع است و حل شدنی نیست .
  موضوعاتی بسیار ژرفتر و فراتر از نمایشهای مذاکراتی و رسانه ای در میان است موضوعاتی که سرنوشت تمدن و زمانه ما کاملا بستگی به آن دارد و بدلیل حجم بسیار بالای همه دروغ‌هایی که در سرتاسر زندگی بنام آموزش و پرورش و اگاهی به ما گفته بودند ، قابل بیان و گفتگو در رسانه ها نیست و نیاز به واژگونی کامل همه معلوماتمان دارد .
  این ایران است که اروپا را تحریم نموده و از آن بی نیازی دارد و هیچ چیزی این تصمیم را تغییر نخواهد داد .
  شیخ صنعان پیر عهد خویش بود
  در کمال از هر چه گویم بیش بود
  گاه بزرگ‌ترین و پیچیده ترین مفاهیم را میتوان در ساده ترین و شیرین ترین بیان ادبیات و عرفان ایرانی جست و حقیقت را یافت .
  خواندن دقیق داستان شیخ صنعان عطار نیشابوری را به همه حقیقت پژوهان زمانه پیشنهاد مینمایم
  به یاد باید داشت که هر نام مونثی در هر فرهنگ و ادبیاتی به معنای زمین و یا سرزمین است .
  گر مرید راه عشقی فکر بدنامی مکن
  شیخ صنعان خرقه رهن خانه خمار داشت

  پاینده باد ایران ❤️

پاسخی بگذارید