اوکراین: “تحقیق برای چه ؟”“تحقیق برای چه ؟” – کی‌یف تمایلی به تحقیق در مورد حمله موشکی به بازار کنستانتینوفکا ندارد.

ترجمه مجله هفته

در ۶ سپتامبر، در پی یک حمله موشکی به بازاری در کنستانتینوفکا در جمهوری خلق دونتسک، ۱۶ نفر کشته و چند ده نفر زخمی شدند. ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، بلافاصله روسیه را به ارتکاب جنایت جنگی متهم کرد. پس از آنکه یک سردبیر روزنامه “بیلد” آلمان، مقصر بودن اوکراین را تأیید کرد، کی‌یف به نظر می‌رسد که می‌خواهد این موضوع را فراموش کند.

دقیقاً یک هفته پیش، حمله موشکی به بازاری در شهر خط مقدم کنستانتینوفکا رخ داد که ۱۶ نفر را کشت و چندین ده نفر را زخمی کرد. این مکان تحت کنترل اوکراین است و در فاصله ۱۵ تا ۲۰ کیلومتری از خط مقدم قرار دارد، که به کی‌یف فوراً دلیلی برای حمله روسیه داد. رسانه‌های آلمانی این اتهام را بلافاصله به عنوان یک واقعیت پذیرفتند. با این حال، با انتشار ویدئویی از پرتاب موشک در کانال تلگرام رسمی رئیس‌جمهور اوکراین، شواهدی از مقصر بودن کی‌یف ارائه شد: موشک به وضوح از مواضع اوکراینی شلیک شده بود.

برخی از روزنامه‌نگاران تأثیرگذار طرفدار اوکراین، از جمله سردبیر روزنامه “بیلد” جولیان رپکه، نیز به این موضوع اشاره کردند. پس از آن، این موضوع از رسانه‌های غربی و اوکراینی ناپدید شد. از آنجایی که این جنایت خونین علیه غیرنظامیان حتی روزها پس از حمله می‌توانست به عنوان نمونه‌ای از “وحشیگری روسیه” برای تبلیغات ضد روسی استفاده شود، این امر را می‌توان به عنوان اعتراف ضمنی به مقصر بودن خود ارزیابی کرد.

روز سه‌شنبه، روزنامه‌نگاران یک کانال استریمینگ روسی طرفدار اوکراین از مشاور ارشد رئیس دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین، میخائیل پودولیاک، در مورد شواهد احتمالی برای رد اتهامات حمله موشکی داخلی اوکراین پرسیدند. پودولیاک که به عنوان سخنگوی غیررسمی رئیس‌جمهور عمل می‌کند و وظیفه دارد مواضع اوکراین را در برابر رسانه‌ها توضیح دهد.

روزنامه‌نگارانی که با پودولیاک مصاحبه کردند گفتند که قطعات موشکی یافت شده در جریان تحقیقات می‌تواند ابهامات را برطرف کند. پودولیاک که بلافاصله پس از این سؤال عصبی شد، پاسخ داد:

“برای چه تحقیق؟ همه چیز برای ما واضح است. … آیا باید هر تکه‌ای از [موشک] را تأیید کنیم، فقط به این دلیل که کسی گفته است که اوکراین به خود شلیک کرده است؟”

او به این نکته اشاره کرد که نیروهای روسی دائماً مناطق خط مقدم را بمباران می‌کنند و این فقط یکی از هزاران بمباران دیگر بوده است. این پاسخ کوتاه نبود و پودولیاک در تناقضات گرفتار شد. او گفت که بمباران در شب رخ داده است، در حالی که این امر به اثبات رسیده است که بمباران موشکی در ۶ سپتامبر درست بعد از ظهر رخ داده است. به گفته او، ارتش روسیه کنستانتینوفکا را با یک راکت‌انداز چندگانه بمباران کرده است. این نیز با این واقعیت که تنها یک گلوله گزارش شده است، بسیار مشکوک است.

پودولیاک ابتدا این سؤال را مطرح کرد که آیا درست است که دونباس از هشت سال پیش توسط روسیه بمباران می‌شود. طبق روایت رسمی اوکراین، تمام حملات به زیرساخت‌های غیرنظامی از سال ۲۰۱۴ منحصراً از طرف روسیه بوده است. با این حال، این ادعا چرند است و خلاف آن قابل اثبات است. شواهد توسط نهادهای تحقیقاتی جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک و مناطق استان‌های زاپوریژیا و خرسون که از سال گذشته به فدراسیون روسیه تعلق دارند، پس از هر حمله جمع‌آوری، مستند و به نهادهای بین‌المللی اجرای قانون ارسال می‌شود. با این حال، این شواهد تاکنون توسط آنها نادیده گرفته شده است.

پودولیاک در طول گفتگو، پس از اینکه روزنامه‌نگاران به او اشاره کردند که قطعات تکه تکه شده یک موشک می‌تواند به عنوان سرنخ بسیار خوبی برای تشخیص کسانی که آن را شلیک کرده‌اند مورد استفاده قرار بگیرد، ادعا کرد که اوکراین نیز همه این کارها را انجام می‌دهد. “ما همه چیز را ثبت می‌کنیم و افراد خاصی به دلیل جرایم خاص برای بمباران زیرساخت‌های غیرنظامی مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.”

با این حال، نماینده دفتر ریاست‌جمهوری توضیحی در مورد اینکه چگونه می‌توان علیه افراد خاصی به طور قانونی تحقیق کرد، در حالی که همه چیز از قبل برای اوکراین “واضح” است، آنهم بدون اینکه شواهد اولیه مهم مانند قطعات موشک مورد توجه مفتشها قرار نگیرد؟. او همچنین در استدلال خود از بمباران با موشک‌های بالستیک و نه آتش توپخانه صحبت به میان آورد. در حلی که، بمباران با یک سامانه موشک‌انداز چندگانه نیز به عنوان آتش توپخانه محسوب می‌شود.

در پایان مصاحبه، پودولیاک عصبی شد و به حمله تلافی‌جویانه روی آورد:

“من تعجب می‌کنم که چرا کسی باید بیاید و بگوید که اوکراین خودش، خودش را می‌کشد؟! این فقط پروپاگاندای روسیه آنهم بدون آنکه هیچ مدرکی را منتشر کنند است.”

در مجموع، روزنامه‌نگاران مجبور شدند سه بار سوالات خود را بپرسند. سرانجام، آنها توضیح دادند که قصد تحریک اوکراین را ندارند، بلکه بیشتر احتمال یک “آتش دوستانه” تصادفی را می‌دهند. با این حال، استدلال‌هایی که آنها در بحث ناگهانی با مقام اوکراینی مطرح کردند، نیز قابل توجه است.
یک روزنامه‌نگار استدلال می‌کند که تکه‌های موشک در مورد سرنگونی بوئینگ مالزیایی MH17 در ژوئیه ۲۰۱۴ نیز نشان می‌دهد که سیستم موشکی BUK روسیه که گفته می‌شود از استفاده شده است، از کدام واحد نظامی آمده است. با این حال، مشخص شد که قطعات سقوط کرده یک موشک BUK که توسط تیم تحقیقاتی JIT ارائه شد، از طریق شماره سریال قابل ردیابی است که نشان می‌دهد این موشک BUK در اواخر دهه ۱۹۸۰ به یک واحد نظامی در جمهوری سوسیالیستی شوروی اوکراین تحویل داده شده است. پس از اینکه وزارت دفاع روسیه این اطلاعات را منتشر کرد، این موشک از فهرست مدارک حذف شد چرا که این سناریو از ابتدا برای اثبات مقصر بودن روسیه طراحی شده بود.

در جلسه شورای امنیت سازمان ملل، نماینده دائم روسیه، واسیلی نبنزیا، مجدداً بین گلوله‌باران اوکراین از کنستانتینوفکا و حمله به ایستگاه راه‌آهن کراماتورسک، موازی‌هایی کشید. هر دو جنایت وحشتناکی هستند و تحریک‌های ترسناکی هستند.

سفیر اتهامات علیه روسیه را «دروغ‌های زشت» خواند که رسانه‌های غربی با آن‌ها سعی می‌کنند «تحریک دیگری از رژیم کی‌یف را پنهان کنند». نبنزیا توضیح داد که کی‌یف این تحریک را با امید به دریافت «دوز دیگری از سلاح‌ها و پول» انجام داد، بنابراین با بازدید آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده همزمان شد.

در ویکی‌پدیا، که هنوز توسط بسیاری به عنوان «رسانه جهانی» در نظر گرفته می‌شود، علیرغم همه تردیدها در مورد نسخه اوکراینی، این ورودی در مقاله مربوط به شهر کنستانتینوفکا وجود دارد: «طبق گزارش‌های اوکراینی، در ۶ سپتامبر ۲۰۲۳، در اثر حمله هوایی روسیه به یک بازار، ۱۶ نفر کشته و ۳۳ نفر مجروح شدند».

Be the first to comment

پاسخی بگذارید