اتهام علیه بایدن: کاخ سفید رسانه‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد.آندرا پوچیو

ترجمه مجله هفته

پس از آنکه نماینده مجلس نمایندگان ایالات متحده، ران کاتکو، جمهوری‌خواه، اعلام کرد که خواستار استیضاح جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، می‌شود، کاخ سفید یادداشتی منتشر کرد که در آن از رسانه‌های اصلی خواست تا نسبت به اعضای حزب جمهوری‌خواه رویکرد تهاجمی‌تری اتخاذ کنند.

دولت بایدن به طور کتبی از CNN، نیویورک تایمز و سایر رسانه‌های آمریکایی خواسته است تا نسبت به قانونگذاران جمهوری‌خواهی که خواستار استیضاح جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، هستند، تهاجمی‌تر عمل کنند.

CNN و سایر دریافت‌کنندگان نامه، روز گذشته دریافت نامه را تأیید کردند. ایان سامز، سخنگوی دفتر مشاور حقوقی کاخ سفید، در نامه‌ای نوشت: «زمان آن رسیده است که رسانه‌ها جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان را دقیق‌تر زیر نظر بگیرند، زیرا آنها سعی می‌کنند استیضاح را بر اساس دروغ آغاز کنند.» وی تأکید کرد که تلاش‌ها برای آغاز استیضاح «باید زنگ خطر را برای سازمان‌های خبری به صدا درآورد».

ران کاتکو، نماینده مجلس نمایندگان ایالات متحده، جمهوری‌خواه، روز سه‌شنبه اعلام کرد که به کمیته‌های این نهاد دستور خواهد داد تا یک استیضاح رسمی علیه رئیس‌جمهور جو بایدن آغاز کنند، و در این زمینه «اتهامات سوء استفاده از قدرت، جلوگیری و فساد» در ارتباط با خانواده بایدن را مطرح کرد.

حتی قبل از اینکه دستورالعمل‌های کاخ سفید برسد، برخی از رسانه‌های آمریکایی به نظر می‌رسید که از رئیس‌جمهور محافظت می‌کنند. CNN و خبرگزاری AP ادعا کردند که جمهوری‌خواهان سعی می‌کنند بدون ارائه شواهدی که تحقیقات آنها را توجیه کند، بایدن را محاکمه کنند.

این رسانه‌ها شواهدی مانند اظهارات شاهدان عینی از IRS یا اسناد انتقال بانکی را که قانونگذاران قبلاً فاش کرده بودند، ذکر نکردند.

با این حال، سامز، که همچنین مشاور بایدن است، در نامه خود توضیح داد که جمهوری‌خواهان در نزدیک به نه ماه تحقیق، هیچ مدرکی ارائه نداده‌اند که نشان دهد رئیس‌جمهور کاری اشتباه کرده است. وی افزود که استیضاح «یک مسئله جدی، نادر و تاریخی» است و رسانه‌ها باید به ادعاهای جمهوری‌خواهان با «وزنی مناسب» برخورد کنند. این مقام کاخ سفید یک پیوست ۱۴ صفحه‌ای ذاربا استدلال‌هایی برای رد «دروغ‌های» جمهوری‌خواهان به یادداشت خود پیوست کرد.

این راهنما که توسط دولت ترویج شده است، با انتقاد برخی از کارشناسان مواجه شده است. متیو کیز، خبرنگار باتجربه که در میان دیگران برای رویترز و فاکس نیوز کار کرده است، گفت که کاخ سفید نباید روی استراتژی‌های نگارشی دفاتر خبری ایالات متحده، از جمله CNN یا نیویورک تایمز را تأثیر بگذارد یا آنها تقویت ویا در آن دخالت کند.

جاناتان تورلی، حقوقدان و استاد دانشگاه جورج واشنگتن، گفت که این پیشنهادات «احساس ناخوشایند یک دستور به رسانه‌ها» را القا می‌کند.

وی استدلال کرد که با تلاش دولت برای تأثیرگذاری بر تحقیقات، «هرگونه تظاهر جدایی بین تیم حقوقی شخصی بایدن و دفتر مشاور حقوقی کاخ سفید» از بین میرود.

Be the first to comment

پاسخی بگذارید